امروز : پنجشنبه, 25 مرداد 1397
کنترل سرطان ریه با خوردنی های قرمز رنگ
3/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   151

پیش از این محققان در سال ۲۰۰۴ دریافته بودند که بتا کریپتوکسانتین (BCX) رنگدانه طبیعی که عامل ایجاد رنگ های قرمز روشن و نارنجی بسیاری از میوه ها وسبزیجات است، قادر به کاهش ریسک ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری است، اگرچه علت واقعی آن هنوز نامشخص بود. حال اما در مطالعه ای جدید، محققان دانشگاه تافتس ماساچوست، علت مولکولی خواص قوی ضد سرطانی این رنگدانه را کشف کرده اند.

کاهش اثر نیکوتین

ژیانگ دانگ وانگ، سرپرست تیم تحقیق به همراه تیمش، دریافت که BCX دارای تاثیر معکوس نیکوتین بر سلول های ریه در موش ها است و قادر به کاهش رشد نامنظم سلول های ریه بوده و گسترش سرطان را محدود می کند. در حالی که مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، وانگ پیش بینی کرده است که شناسایی تاثیر BCX بر سلول های ریه می تواند منجر به تکنیک های پیشگیری شیمیایی شده و در توصیه های رژیمی بیماران و افراد تحت درمان سرطان ریه و همچنین برای بازماندگان سرطان ریه اجرا شود.

جلوگیری از رشد نامنظم سلولی

نیکوتین به سلول های ریه پیوند می خورد، در نتیجه موجب بروز آغاز واکنش بیوشیمیایی می شود که ممکن است منجر به رشد نامنظم سلولی و رشد عروق خونی جدید شود که شرایط خوبی برای سرطان ریه را فراهم می کند. اما وانگ و تیم تحقیقش دریافتند که BCX قادر به مقابله با این واکنش از طریق جلوگیری از رشد سلول ریه و پیشگیری از گسترش سلول های سرطان در بخش های مختلف بدن است.

محققان در مطالعات خود دریافتند مصرف حدود ۸۷۰ میکروگرم BCX در روز که معادل یک فلفل دلمه ای قرمز یا دو عدد نارنگی در روز است، دارای بیشترین فایده است.


برچسب ها :