امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
تغییر متابولیسم بدن در ۲۰ ۳۰ و ۴۰ سالگی خانم ها
4/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   146

وقتی بچه بودیم راحت و بدون فکر کردن می توانستیم شکلات و فست فودها را بخوریم، انگار اصلا تاثیری روی وزن مان نداشت. اما حالا تبدیل شدیم به گیاه خواران قهار و در تلاشیم که وزن کم کنیم، چرا چنین اتفاقی افتاده؟

چگونه متابولیسم تغییر می کند

با بالا رفتن سن سرعت سوخت و سازمان کند و کندتر شده و در نتیجه تاثیرش را روی میان تنه می بینیم. حالا که سن و سال بر علیه وزن و سوخت و سازمان عمل می کند ما هم باید به فکر باشیم تا جلوی این روند را بگیریم.

در ۲۰ سالگی

در این سن بیشتر خانم ها در بالاترین میزان متابولیسم پایه (مقدار کالری که به خاطر زنده بودن می سوزانید) خود هستند، در اواخر نوجوانی یا اوایل ۱۹ سالگی. برخی خانم ها کمی زودتر و بعضی دیرتر به این درجه می رسند، تا میزان زیادی به ژنتیک مربوط است، اما سطح فعالیت نیز نقش بزرگی ایفا می کند. هرچقدر بیشتر حرکت داشته باشید و ورزش کنید عضلات بیشتری می سازید و در نتیجه سرعت متابولیسم نیز بالا تر می رود.

به علاوه تا ۲۵ سالگی بدن تان همچنان در حال ساخت استخوان است و این فرآیند کالری می سوزاند. اما این در اوج بودن آنچنان هم طول نمی کشد در هر دهه از زندگی یک تا ۲ درصد از میزان متابولیسم پایه کم می شود. در اواخر ۲۰ سالگی بسیاری از خانم ها متوجه می شوند دیگر زیاد غذا خوردن باعث اضافه شدن وزن شان می شود و کم کردن وزن هم به سادگی گذشته نیست. این اتفاق دقیقا زمانی رخ می دهد که در سن کار هستید، یعنی پشت میزنشین شدید (برای خیلی ها اتفاق می افتد) این یکجا نشینی باعث می شود بافت عضلانی تحلیل برود و در نهایت روی سرعت متابولیسم تاثیر منفی می گذارد.

در ۳۰ سالگی

چرخه چاق شدن ادامه دارد. همینطور که بافت عضلانی کاهش می یابد، قابلیت کالری سوزی طبیعی بدن نیز کندتر می شود. همینطور که عضله از دست می دهید و چربی اضافه می کنید، چربی ها جای عضلات را می گیرند، باعث افزایش وزن و اختلالات سوخت و ساز می شوند. در دوران ۳۰ سالگی دیگر به اندازه قبل هورمون رشد تولید نمی کنید، که این نیز برای سوخت و ساز یک شیب به حساب می آید. با این حال انجام تمرینات قدرتی باعث ساخت عضله و افزایش تولید هورمون رشد می شود. هر دو این موارد باعث می شود سطح سوخت و ساز مانند ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد.

تاثیر بارداری

اگر قصد بچه دار شدن دارید، بارداری نیز می تواند روی سرعت سوخت و ساز تاثیر بگذارد. بله باید برای خود و فرزندتان غذا بخورید، اما آن بچه زیاد هم بزرگ نیست، پس کالری اضافی خیلی زیاد احتیاج ندارید. در طول بارداری روزانه ۲۰۰ کالری بیشتر می سوزانید، خانم هایی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشتند در این ۹ ماه باید ۱۱ تا ۱۵ کیلو اضافه کنند. متاسفانه آمار نشان داده بیشتر خانم ها در این دوره بیش از حد وزن اضافه می کنند.

شیردهی برای نجات

با شیردهی می توانید کالری زیادی بسوزانید. یک خانم معمولی که تمام وقت شیردهی دارد می تواند روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بسوزاند. متاسفانه با گرفتن بچه از شیر سرعت سوخت و سازتان به دوران قبل از بارداری برمی گردد.

در ۴۰ سالگی

از ۴۰ سالگی به بعد بخش بچه ساز بدن تان دیگر کم کم کارش را تعطیل می کند و سطح استروژن، پروژسترون و هورمون رشد کاهش می یابد. این یعنی متاسفانه سرعت سوخت و ساز همچنان رو به پایین می رود، و در ۴۰ سالگی برای ثابت نگه داشتن وزن تان باید مقدار کالری دریافتی خود را کاهش دهید. اگر ورزش می کنید تنها کافی است ۱۵۰ کالری کمتر در روز غذا مصرف کنید. اما اگر ورزش نمی کنید و بیشتر روز نشسته اید، پس باید کالری بیشتری از برنامه غذایی کم کنید تا وزن تان ثابت بماند.

باید عضله ساخت

بله ساخت عضله در هر سنی مهم است اما از ۴۰ سالگی به بعد بافت عضلانی بدن به علت ساکروپنیا به شکل طبیعی کم می شود. برای جلوگیری از کم شدن عضلات و ثابت نگه داشتن سطح سوخت و ساز، دیگر انجام تمرینات قدرتی الزامی است (البته امیدوارم از قبل شروع کرده باشید) بر اساس تحقیقات کسانی که تمرینات قدرتی انجام می دهند در سنین بالا کمتر دچار چربی شکمی می شوند. در کنار چنین تمریناتی باید به اندازه کافی پروتئین نیز مصرف کنید (۱۰۰ تا ۱۲۰ کالری در روز).

اگر خانمی در دوران ۲۰ و ۳۰ سالگی خود کم تحرک بوده همچنان می تواند امیدوار باشد که در ۴۰ سالگی با انجام ورزش و تغییر در برنامه غذایی اش بتواند سطح سوخت و ساز بدنش را بالا ببرد.


برچسب ها :