امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
۱۰راهکار برای سحرخیز شدن
3/00 امتیاز از 1 رای
 دکوراسیون  |     |   230

اگر تصمیم دارید صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید ما برای شروع این کار برایتان چند پیشنهاد داریم. احتمالا برخی از این راهنمایی ها را قبلا شنیده اید، مانند نوشیدن یک لیوان آب بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب. روی متدهای ذکر شده در این نوشتار تمرکز کنید و بکوشید کم کم ساعت بیدار شدن و جدا شدن از رخت خواب را جلو بکشید.

راهکارهای سحرخیز شدن:

یک لیوان آب بنوشید

علم ثابت می کند که نوشیدن آب باعث می شود فرد خود را هشیارتر احساس کند، حتی اگر عملکردهای شناختی او هیچ بهبودی از خود نشان ندهند.

نکته: دو لیوان آب کنار رختخواب تان بگذارید. می توانید یکی را پس از بیدار شدن بنوشید، حتی اگر آن یکی را در طول شب تمام کرده باشید.

قبل از خواب با تلفن تان کار نکنید

علم ثابت می کند کار کردن با فناوری هایی مثل تلفن همراه قبل از خواب مغزتان را تحریک می کند و باعث می شود کورتیزول، هورمون استرس، آزاد شود و نتوانید درست بخوابید.

نکته: یک ساعت قبل از خواب تلفن تان را خاموش کنید یا دست کم اتصال آن را به وای فای قطع کنید، تا بتوانید خوب بخوابید و صبح زود بیدار شدن را تجربه کنید.

همراه با طلوع خورشید از خواب بیدار شوید

علم ثابت می کند که کم قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید ساعت بدن شما را به تاخیر می اندازد. بیدار شدن همزمان با طلوع خورشید، کمک تان می کند که به طور طبیعی با چرخه نور و تاریکی هماهنگ شوید.

نکته: شب قبل از خواب پرده های اتاق را کنار بزنید، و حتما به میزان فراوان در طول روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

یک سیب بخورید

علم ثابت می کند که سیب حاوی ۱۳ گرم قند طبیعی، از جمله ساکاروز و گلوکوز است که تاثیر سریعی دارند و به این ترتیب سیب جایگزین بسیار بهتری برای کافئین است.

نکته: کنار رختخواب تان یک سیب بگذارید تا هنگام صبح آن را قرچ قرچ بخورید.

در زمان مناسبی از چرخه خواب تان بیدار شوید

علم ثابت می کند که بیدار شدن در نقطه مناسبی از چرخه خواب، باعث می شود که حس کنید بیشتر استراحت کرده اید در مقایسه با زمانی که این چرخه با اختلال رو به رو می شود.

نکته: از ابزارکی مثل Sleep Time برای تنظیم کردن چرخه خواب تان استفاده کنید.

از رخت خواب جدا شوید و ورزش کنید

علم ثابت می کند که دو سه ساعت قبل از بیدار شدن دمای بدن ما به پایین ترین حد خود می رسد، بنابراین بنیاد ملی خواب توصیه می کند که پس از بیدار شدن ورزش کنید تا سر حال بیائید.

نکته: قبل از صرف صبحانه، کمی پیاده روی تند داشته باشید، به این ترتیب می توانید به تنظیم ساعت زیستی تان کمک کنید.

به صورت تدریجی ساعت بیدار شدن تان را جلو بیاورید

علم ثابت می کند که تعیین هدف باعث ایجاد انگیزه می شود، و تغییرات کوچک را بسیار راحت تر می توانیم مدیریت کنیم.

نکته: بکوشید ساعت بیدار شدن تان را در طول هفته، هر روز ۵ دقیقه جلو بیاورید.

در طول شب نور مناسبی در اتاق خواب تان داشته باشید

علم ثابت می کند که نور آبی به طور جدی سطح ترشح هورمون ملاتونین را کاهش می دهد. این هورمون برای تنظیم ساعت بدن مان لازم است.

نکته: چراغ اتاق خواب خواب تان را از هالوژن به لامپ رشته ای تبدیل کنید و از نور قرمز یک آباژور برای تغییر دادن فضا استفاده کنید.

قطع کردن زنگ ساعت و دوباره خوابیدن، بزرگ ترین اشتباه است

علم ثابت می کند که فشار دادن دکمه قطع شدن زنگ ساعت و دوباره خوابیدن باعث می شود که مغزتان به ابتدای چرخه خواب برگردد.

نکته: اگر از ساعت زنگدار استفاده می کنید، آن را دور از خودتان بگذارید که مجبور شوید برای قطع کردن آن از رختخواب جدا شوید.

به اردو بروید

علم ثابت می کند که فقط در معرض نور طبیعی قرار گرفتن باعث می شود که الگوی خواب افراد به طور میانگین یک ساعت جلوتر برگردد.

نکته: شاید این یکی برای زندگی روزمره نباشد، اما رفتن به یک اردوی یک هفته ای، می تواند کمک تان کند ساعت بدن تان بعد از یک دوره اختلال دوباره تنظیم شود.


برچسب ها :