امروز : شنبه, 02 تیر 1397
نحوه مواجهه با شکستگی استخوان
4/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   140

استخوان ها بسیار محکم اند ولی حتی استخوان ها نیز مانند مدادهای چوبی تحت فشار خم می شوند و می شکنند. اگر فشار خیلی زیاد یا ناگهانی باشد، استخوان کاملاً می شکند و از هم جدا می شود. معمولا بچه ها و کهنسالان با امکان شکستگی استخوان بیشتر از بقیه مواجه اند.

انواع شکستگی

شکستگی انواع مختلفی دارد. گاهی ممکن است در استخوان ترکی نازک ایجاد شود یا چنان که مصطلح است مو بردارد. گاهی نیز شدت حادثه زیاد است و شکستگی رخ می دهد و در این صورت استخوان مانند شاخه درختی کاملاً دو تکه می شود.

درد شکستن استخوان در کودکان

میزان درد شکستگی استخوان برای هر کس متفاوت است، ولی اغلب درد آن شبیه سردرد یا دل درد شدید است. بعضی ها ممکن است درد بیشتری بکشند، به خصوص اگر شکستگی استخوان باز داشته باشند. اگر شکستگی کم باشد، ممکن است کودک اصلاً دردی نداشته باشد. گاهی کودک اصلاً نمی تواند بگوید که استخوانش شکسته یا خیر!

شوک به بدن

شکستن استخوان شوک بزرگی برای کل بدن است و اینکه از سوی بخش های مختلف بدن که اصلاً به محل شکستگی نزدیک نیستند پیام های قوی دریافت کنید، کاملاً نرمال است. این یعنی ممکن است احساس سرگیجه کنید یا به خاطر شوکی که به بدن تان وارد شده سردتان شود. بعضی از افراد مدتی گریه می کنند. بعضی ها غش می کنند تا اینکه بدن شان فرصت تطبیق با همه سیگنال هایی که می گیرد را بیابد. بعضی ها نیز به خاطر شوک در ابتدا هیچ چیزی حس نمی کنند.

کارهایی که در هنگام شکستگی استخوان باید انجام دهید

  • آرام باشید
  • سعی کنید فرد مجروح را تا حد ممکن در وضعیت راحتی قرار دهید
  • با اورژانس منطقه تماس بگیرید یا با احتیاط فرد را به بیمارستان منتقل کنید
  • بد ترین چیزی که برای استخوان شکسته می تواند رخ دهد، این است که عضو شکسته تکان داده شود یا جابجا شود. این تکان و جابجایی به فرد صدمه بیشتری می زند و جراحت او را بد تر می کند. در صورتی که دست یا پا شکسته باشد، باید زیر قسمت شکسته بالش یا حوله ای به عنوان تکیه گاه گذاشت.
  • اگر مطمئن نیستید کدام استخوان شکسته یا فکر می کنید که گردن یا کمر فرد شکسته است، سعی نکنید شخص را حرکت دهید. صبر کنید تا پزشکان و امدادگران اورژانس برسند و این کار را انجام دهند.

استخوان شکسته چطور جوش می خورد

استخوان ها به طور طبیعی خودشان را ترمیم می کنند. در قسمت شکستگی، استخوان ها سلول های جدید و رگ های خونی ریز بسیاری تولید می کنند که استخوان را نوسازی می کنند. این سلول ها هر دو سر بخش های شکسته را پوشش می دهند و شکستگی را می بندند تا درست مانند اولش شود.

وقتی قالب گچ را درآوردیم چه کنیم

می توانید تصورش را بکنید که با اره گچ دست یا پایتان را ببرند و هیچ آسیبی به پوست تان نرسد؟ در واقع برخورد این اره به پوست تان قلقلک آور نیز هست! وقتی گچ را جدا می کنند، قسمت ترمیم یافته ممکن است کمی عجیب به نظر برسد و حس عجیبی در این قسمت داشته باشید. پوست این قسمت رنگ پریده، خشک یا پوسته پوسته می شود. موی آن تیره تر است و خود آن کوچک تر به نظر می رسد و حس می کنید که عضله آن قسمت کوچک شده است.

نگران نباشید، همه این ها موقتی اند و اگر شخص آسیب دیده کودک بوده، بدن کودک بهترین درمانگر خود است و خیلی زود خودش را ترمیم می کند. در بعضی موارد، ممکن است پزشک توصیه کند که برای بهبود انعطاف پذیری و قدرت عضلانی آن ناحیه از بدن، نرمش هایی صورت بگیرد. در مورد فعالیت هایی که بعد از باز کردن گچ می توانید با آن قسمت از بدن انجام بدهید یا ندهید حتماً با پزشک مشورت کنید.

تقویت استخوان کودکان

برای آن که کودک استخوان های محکم تر و قوی تری داشته باشد، باید کارهای زیر را انجام داد:

  • فعالیت جسمانی زیادی داشته باشد و تمریناتی مانند دو و پرش را انجام دهد.
  • با کلسیم و ویتامین D استخوان ها را تقویت کند. یعنی شیر و غذا ها و نوشیدنی های پر کلسیم مانند بروکلی و آب پرتقال مصرف کند.

برچسب ها :