امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
کاهش ناتوانی های ذهنی ارثی با رژیم کم کربوهیدرات
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   161

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز، آزمایشی را بر روی موش ها انجام دادند که نشان داد، رژیم کم کربوهیدرات می تواند دی ان ای را قابل تغییر کند و عملکردهای ذهنی را بهبود بخشد.
علاوه بر این که این مطالعه، راه درمانی احتمالی برای ضعف های ذهنی موجود درافراد مبتلا به سندروم کابوکی مانند حافظه ،ارائه می دهد،محققین گفتند که یافته های این مطالعه نگرشی جدید به یک گروه از بیماری های ژنتیکی را که به عنوان اختلالات مندلی در اجزا اپی ژنتیک شناخته می شوند نیز در پی دارد . در این اختلالات ، جهش ژنتیکی ای رخ می دهد که باعث می شود اشکالاتی در برچسب های شیمیایی دی ان ای یا پروتئین هایی که با خود به همراه دارد، به وجود آید که در نتیجه بر میزانی که دی ان ای پروتئین های دیگر را می سازد ، تاثیر می گذارد.
در مورد وضعیت مشابه سندروم کابوکی که در موش ها به وجود آمد، محققین دریافتند که این اشکلات باعث می شود تا کاهشی مداوم اما قابل درمان در رشد سلول های جدید بخشی از مغز که حافظه را شکل می دهند، رخ دهد. همچنین تحقیق آن ها، مدارکی ارائه می دهد که نشان می دهد که بعضی از ناتوانایی های موروثی قابل درمان هستند.
سرپرست تحقیقات، دکتر هنس بیورنسان : اختلالات مندلی در بخش های اپی ژنتیک و چگونگی بسته بندی و استفاده سلول ها از دی ان ای تاثیر می گذارد. به همین دلیل، می توانند تاثیرات پیچیده و وسیعی داشته باشند. وقتی راهی برای تسکین بعضی از علائم این گروه از اختلالات نادر یافته ایم، پس شاید بتوان اختلالات موروثی دیگر این چنینی را که در اجزای پروتئین هیستون اتفاق می افتند با راهی مشابه درمان کرد.
هیستون ها پروتئین های مخصوصی هستند که دی ان ای ها اطراف خود می پیچند تا مرتب باقی بمانند ؛ مجموع هیستون و دی ان ای را کروماتین می خوانند . تنها با شکل گیری کروماتین است که چندین متر دی ان ای می تواند در مرکز فرماندهی یا هسته ای به این کوچکی در هر سلول جا شود . اما برای آن که یک سلول بتواند دی ان ای را بخواند و از آن برای ساختن پروتئین های جدید خودش استفاده کند، نیاز است که کروماتین به شکل موقت باز شود.
بیورنسان ، مدت ها است که تحقیقاتش را بر سندروم کابوکی متمرکز کرده است. این سندروم با جهش در یکی از دو ژنی که هیستون ها را مدیریت می کنند، ایجاد می شود. آنزیم های مخصوصی که به عنوان نویسنده و پاک کننده ، گروه های شیمیایی را به هیستون اضافه می کنند یا آن ها را جدا می کنند تا به باز یا بسته شده کروماتین کمک کنند. به تازگی بیورنسان و همکارانش در مطالعه ای دریافتند که جهش هایی که باعث سندروم کابوکی می شود، باعث به وجود آمدن یک عدم تعادل در وضعیت باز و بسته ی کروماتین می شود و شاید بر طرف کردن این عدم تعادل، بتواند بعضی از علائم ناتوانی های ذهنی این بیماری را تسکین دهد.
ترکیبی به نام بتا هیدروکسی بوتیرات (BHB) که به شکل طبیعی تولید می شود، می تواند به باز شدن کروماتین کمک می کند. در این مطالعه ی تازه، محققین دانشگاه جانز هاپکینز آزمایشی از رژیم کتوژنیک کم کربوهیدرات را، که باعث می شود تا بدن به شکل طبیعی مقادر زیادی از BHB تولید کند، برای دو هفته مورد آزمایش قرار دادند تا ببینند که آیا می تواند باعث کاهش علائم در موش هایی شود که ژنتیکشان به گونه ای مهندسی شده بود تا شرایطی مشابه بیماری کابوکی داشته باشند. مدت ها است که باور بر این است که این رژیم بر فعالیت مغز تاثیر می گذارد، مخصوصا به عنوان درمانی برای اختلالات تشنجی شدید.
در آزمایش آن ها، محققین ۳ گروه از موش ها را با هم مقایسه کردند. موش هایی که رژیم کاتوژنیک دریافت کردند، موش هایی که رژیمی طبیعی داشتند و موش هایی که BHB به آن ها تزریق شد. در مقایسه با گروهی که هیچ گونه درمانی دریافت نکردند، دو گروه دیگر رشد سلولی بیشتری از سلول های جدید در منطقه ای از مغز به نام لایه ی سلولی گرانول داشتند. این بخش مربوط به قابلیت یادگیری و شکل گیری خاطرات جدید است.
بیورنسان یادآور شد، پزشکان عموما باور دارند که ناتوانایی های ذهنی که همراه با اختلالاتی مانند کابوکی باشند، غیر قابل جبران است. او گفت : اما حال می دانیم که سلول های مغزی جدید در طول زندگی ما به تولید شدن ادامه می دهند و با توانایی آموختن و شکل دادن به خاطرات جدید همراه هستند. اگر سندروم کابوکی و اختلالات مرتبط با آن، باعث شود تا نورون های کمتری در بزرگسالی ساخته شود، تحریک رشد نورونی می تواند راه درمان موثری در ناتوانایی های مغزی باشد.
بیورنسان تذکر داد که تغذیه و مکمل های BHB هنوز در افراد مبتلا به کابوکی آزمایش نشده است و قبل از آن که بتوان نتیجه ای راجع به تاثیر گذاری آن ها گرفت ، به چنین مطالعاتی نیاز است. او همچنین اخطار داد که حفظ یک رژیم کاتوژنیک که شبیه به رژیم معروف آتکینز در دهه ی ۲۰۰۰، اما سخت تر از آن است، برای اکثر مردم دشوار است. و او تاکید کرد که حتی اگر رژیم یا مکمل های BHB کار کنند، تنها به بهبود یادگیری و حافظه ی بعضی از بیماران کمک می کنند، نه این که این اختلال را درمان کنند. حال بیورنسان و همکارانش دارند بر روی آزمایشاتی کار می کنند که در اندازه گیری عملکرد ذهنی و مشاهده تغییرات احتمالی در مغز بیمار مبتلا به سندروم کابوکی ، موثر باشد. او گفت: ما می خواهیم مطمئن باشیم که قبل از آن که شروع به آزمایش کردن بیماران کنیم، معیار های درستی داریم، تا بتوانیم بفهمیم که آیا در آن ها تغییر چشمگیری ایجاد می شود. ما امیدواریم تا آزمایشات بالینی را تا چند سال آینده آغاز کنیم.

منبع : ،ترجمه شده از Science Daily


برچسب ها :