امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
روغنی که مغز را جلا می دهند
4/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   149

اصطلاح استرس اُکسیداتیو یا عدم تعادل بین تولید رادیکال های آزاد و توانایی بدن برای رفع اثرات مضر آن از طریق آنتی اُکسیدان ها، به عنوان یک عامل مهم در افزایش اختلالات حافظه در نظر گرفته می شود. رادیکال های آزاد به عنوان بخشی از سوخت و ساز طبیعی سلول ها ایجاد می شوند و معمولا توسط سیستم دفاعی بدن از بین می روند.

عوارض رادیکال های آزاد

تولید بیش از حد این مولکول های ناپایدار می تواند سیستم دفاعی ما را مختل کند و به سلول ها آسیب برساند، اما ترکیبات آنتی اکسیدان در غذاهایی که می خوریم، می تواند این فرآیند را خنثی سازد. رژیم سرشار از آنتی اکسیدانِ مدیترانه ای، در واقع به تغذیه مردم کشورهای حاشیه دریای مدیترانه گفته می شود که شامل گیاهان، آجیل، ماهی، غلات سبوس دار و روغن های سالم مانند روغن زیتون است و مصرف گوشت قرمز در آن کم است. به دلیل استفاده از این رژیم، بیماری های قلبی در کشورهای حاشیه مدیترانه مانند یونان، ایتالیا و فرانسه نسبت به آمریکای شمالی به طرز چشم گیری کمتر است.

یک تحقیق

در یک تحقیق ۴۴۷ نفر که متوسط سن آن ها ۶۷ سال بود مورد مطالعه قرار گرفتند. این آزمایش با عنوان «پیشگیری با رژیم مدیترانه ای» بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ اجرا شد. افراد در این آزمایش به سه گروه تقسیم شده بودند و به طور تصادفی برای سه دسته رژیم غذایی انتخاب می شدند، رژیم سرشار از روغن زیتون به مقدار زیاد (یک لیتر در هفته)، رژیم سرشار از آجیل، حدود یک اونس یا ۳۰ گرم به طور روزانه و رژیم کنترلی کم چرب.

شرکت کنندگان در این آزمایش برای تشخیص توانایی های حافظه شان مورد بررسی قرار می گرفتند. در ابتدای آزمون میزان توجه و عملکرد اجرایی آن ها در مهارت های فکری سطح بالاتر بررسی شد و به طور میانگین بعد از تقریبا ۴ سال پس از اجرای رژیم مجددا مورد بررسی قرار گرفتند.

قبولی رژیم مدیترانه ای در آزمایش

  • افرادی که تحت رژیم کنترلی کم چرب قرار داشتند، عملکرد شناختی شان به میزان قابل توجهی افت کرد.
  • افرادی که رژیم مدیترانه ای سرشار از آجیل داشتند در تست های مربوط به حافظه بهتر عمل کردند.
  • افرادی که رژیم سرشار از روغن زیتون داشتند در عملکرد اجرایی و تست های تشخیصی عمومی بهتر ظاهر شدند.

مطالعه انجام شده نشان داد که افزایش مصرف آجیل و روغن زیتون همراه با رژیم مدیترانه ای به عملکرد شناختی افراد کمک می کند. یافته های این پژوهش تحقیق قبلی در مورد مزایای مصرف چربی های سالم و تاثیر آن بر سلامت مغز را تایید می کند. این آزمایش با توجه به درمان ناپذیری آلزایمر و اختلالات شناختی نتایج امیدوار کننده ای داشته و راهکارهای محافظت از ذهن و حافظه را ارائه می دهد. مزایای رژیم مدیترانه ای در مقابله با بیماری های قلبی، دیابت و انواع سرطان، بدون داشتن عوارض منفی، تا حدودی مشخص شده است و دلایل محکمی برای عدم استفاده از این رژیم سالم و خوشمزه وجود ندارد.


برچسب ها :