امروز : شنبه, 02 تیر 1397
آشنایی با خواص جادویی قهوه سبز
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   150

قهوه سبز ، دانه قهوه پیش از بو دادن آن است. این قهوه سبز که حاوی اسید کلروژنیک است برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که پروسه بو دادن از مقدار این اسید موجود در دانه های قهوه تا ۷۰ درصد می کاهد، بنابراین قهوه سبز بیش از قهوه معمولی و بو داده، حاوی این اسید است.

امروزه تصور می شود که این اسید در قهوه سبز برای مقابله با بیماری قلبی، دیابت، چاقی و برخی امراض دیگر مفید است اما در مورد عوارض جانبی مصرف مداوم این نوع قهوه و افزایش مقدار اسید کلروژنیک در بدن، مطالعات کافی صورت نگرفته و متخصصان سلامت در این زمینه به نتیجه قطعی نرسیده اند.

دشمن دیابت و قند خون

گروهی از متخصصان تغذیه معتقدند قهوه سبز را می توان به شکل قرص و نیم ساعت پیش از وعده غذایی یا به شکل قهوه آماده مصرف کرد که البته داروهای حاوی قهوه سبز برای کاهش وزن موثرترند. همچنین از فوائد مصرف قهوه سبز می توان به وجود اسید کلروژنیک در آن به منظور کنترل قند خون به هنگام خوردن کربوهیدرات ها اشاره کرد. علاوه بر کاهش وزن، قهوه سبز همچنین به خاطر خواص آنتی اکسیدانی که دارد می تواند به پیشگیری از بیماری ها کمک کند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ حاکی از مفید بودن قهوه سبز برای بیماران دیابتی است.

قهوه سبز، با تجویز پزشک

با وجود این، پزشکان هنوز در مورد عوارض احتمالی این ماده خوراکی برای بدن تردید دارند و به افراد توصیه می کنند که پیش از اقدام به مصرف قهوه سبز با پزشک خود مشورت کنند. همچنین این توصیه بیشتر برای بیماران دیابتی است چرا که این ماده به پایین آمدن قند خون می انجامد. بنابراین به هنگام مصرف آن باید میزان دریافت دارو یا انسولین تغییر کند. همچنین مبتلایان به فشار خون یا بیماری های قلبی باید به میزان فشار خون خود بیشتر توجه کنند چرا که قهوه سبز حاوی درصدی از کافئین بوده و ممکن است روی فشار خون تاثیر بگذارد.

زنان باردار، ممنوع

علاوه بر این مصرف قهوه سبز به افراد مبتلا به اختلال های گوارشی نظیر سندروم روده تحریک پذیر (آی بی اس) توصیه نمی شود زیرا می تواند موجب تشدید بیماری شان شود. زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف آن خودداری کنند. با این همه فراموش نکنید که هرگز هیچ قرص جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد که به شما کمک کند بدون اصلاح تغذیه و الگوی زندگی خود به سرعت وزن کم کنید بلکه برای رسیدن به وزن ایده آل دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب، تحرک کافی و اصلاح الگوی زندگی در کنار استفاده از مکمل های سالم با مشورت پزشک ضروری است.


برچسب ها :