امروز : شنبه, 02 تیر 1397
چراغ راهنمایی برعکس مغز
3/50 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   172

این یک چراغ راهنمایی بر عکس در مغز ماست که با استفاده از رنگ ها به ما کمک می کند تا چه چیزی را بخوریم. بر اساس تحقیق جدید، بیان شد که بینایی اصلی ترین حسی است که در انتخاب غذایمان استفاده می کنیم. برای آن که میزان دریافت کالریمان را بسنجیم، وابسته به یک کد رنگی هستیم.

قرمز یعنی: برو بخورش. سبز یعنی: بهتره که نخوریش

رافائلا رومیاتی، رهبر مطالعه: بر اساس بعضی از تئوری ها، سیستم بینایی ما به گونه ای تکامل یافته است که بتواند به آسانی مواد مغذی مانند توت ها، میوه ها و سبزیجات را در بین شاخ و برگ جنگل تشخیص دهد.

سیستم بینایی انسان، سه رنگی است: در شبکیه که عضوی از چشم است و به نور حساس است، سه گروه گیرنده های بصری وجود دارد که به سه بازه از امواج مرئی تمایل دارند. این به آن معنی است که ما می توانیم تعداد رنگ های بسیاری را ببینیم. (بیشتر از حیواناتی که گیرنده های تک رنگ یا دو رنگ دارند و کمتر از حیواناتی که گیرنده های ۴ یا ۵ رنگی دارند.) رافائلا گفت: ما می توانیم سبز را از قرمز تشخیص دهیم. این گواهی است بر آن که ما حیواناتی بصری هستیم، بر خلاف بعضی از سایر حیوانات مثلا سگ ها که به حس بویایی خود وابسته اند. در اصل، رنگ غذا است که ما را راهنمایی می کند و آزمایشات ما نشان داد که چگونه این اتفاق می افتد. تا به امروز، تعداد کمی از مطالعات بر این موضوع تمرکز کردند.

ما در غذاها به دنبال چه چیزی هستیم؟

البته ،مواد غذایی یا موادی که سرشار از کالری و پروتئین بسیار باشند. فرانسسکو فورونی، نویسنده ی اول این مطالعه گفت: در غذاهای طبیعی، رنگ شاخصه ی خوبی از کالری است. یک غذای فرآوری نشده هر چه قرمزتر باشد، بیشتر احتمال دارد تا مغذی باشد، در حالی که غذاهای سبز احتمالا کالری کمتری دارند.واضح است که سیستم بینایی ما با این قوانین تطبیق یافته است.

گیولیو پرگولا، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: شرکت کنندگان در آزمایشات ما، به این شکل قضاوت کردند که هر چه رنگ غذا بیشتر به رنگ قرمز تمایل داشت، کالری بیشتری داشت، و بر عکس آن هم برای رنگ سبز صادق بود. حتی این مسئله در غذاهای فرآوری شده یا پخته که رنگ تاثیر خود را به عنوان یک شاخصه ی کالری از دست می دهد نیز صادق است.
مدارک علمی به وضوح نشان می دهند که غذاهای پخته شده، نسبت به غذاهای طبیعی ترجیح داده می شوند و این پدیده حتی در گونه های دیگر جانوران به غیر از انسان نیز مشاهده شده است.

رومیاتی گفت: غذاهای پخته همیشه ترجیح داده می شوند، چرا که در اندازه ی برابر، نسبت به غذاهای طبیعی مواد مغذی بیشتری در آن ها وجود دارد. در غذاهای پخته شده، دیگر اطلاعات درستی در مورد برتری قرمز به سبز نمی توان به دست آورد وممکن است بر این اساس باور کنیم که دیگر مغز این قانون را در غذاهای فرآوری شده اعمال نمی کند. اما بالعکس، این اتفاق می افتد که می توان از نشانه های آن به وجود مکانیسم های تکاملی در دوران باستان قبل از آشنایی با پختن اشاره کرد.
تاییدی دیگر برای این فرضیه، آن است که در آزمایش رومیاتی و همکارانش، این کد گذاری رنگی بر روی هیچ چیز دیگری به جز غذا اعمال نمی شد. رومیاتی گفت: ترجیح رنگ قرمز به رنگ سبز، در مواردی به جز چیزهای خوردنی مشاهده نمی شود. این یعنی که این کد گذاری رنگی در سیستم بینایی، تنها با محرک های غذایی، به درستی فعال می شود.

چراغ راهنمایی درونی برای سالم تر خوردن

یافته های ما، جدا از افزایش دادن دانش ما نسبت به سیستم بینایی، امکانات جالبی را در اختیار می گذارد که می توانند تاثیرات مهمی در سلامت جامعه داشته باشند، مثلا، در بازاریابی غذاها و درمان اختلالات در خوردن. رومیاتی گفت: امروزه، کارهای بسیاری دارد انجام می شود تا مردم را به تغذیه ی سالم تشویق کند. کارهایی مانند تلاش برای متقاعد کردن مردم برای خوردن غذاهایی که کالری کمتری دارند. بعضی از کشورها ممنوعیاتی نسبت به غذاهایی مشخص مانند نوشابه های گازدار و غذاهای پرچرب اعمال کردند. حتی در بعضی موارد، محدودیت هایی در بسته بندی وجود دارد، مانند آن چه برای پاکت های سیگار اعمال شده است. شاید بتوان از این کدگذاری رنگی هم استفاده کرد تا به اهداف مشخصی رسید، حتی اگر از رنگ های مصنوعی استفاده کرد.


برچسب ها :