امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
آیا دچار وزوز گوش هستید؟
4/00 امتیاز از 1 رای
 خواندنی ها  |     |   214

اگر بتوان برای وزوز گوش علتی پیدا کرد، یعنی این مشکل ناشی از مصرف برخی داروها، افزایش فشار خون یا وجود تومور ناشناخته در گوش میانی یا سیستم اعصاب شنوایی تشخیص داده شود، می توان به درمان آن امیدوار بود، اما چنین اتفاقی فقط در پانزده درصد موارد بروز وزوز گوش اتفاق می افتد.در بیش از ۸۰ درصد موارد به علت های ناشناخته و تحت تأثیر زندگی پرتنش و همراه با استرس، افزایش سن، رعایت نکردن بهداشت صوتی، آلودگی صوتی و حتی آلودگی هوا بروز پیدا می کند. پس تلاش برای ایجاد محیط سالم و دوری از استرس و تنش یکی از مهم ترین عوامل در پیشگیری و درمان حمایتی وزوز گوش است.

صدای وزوز را می شنوی

یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد وزوز گوش، زندگی پرتنش و همراه با استرس است. باتوجه به پیرترشدن جمعیت کشور و تأثیر آلودگی صوتی و آلودگی هوا بر حواس مختلف، احتمال بروز اختلالات عصبی شناختی از جمله وزوز گوش بیشتر می شود. وزوز گوش، احساس شنیدن صدایی در گوش ها یا سر، بدون وجود منبع صدای خارجی محسوب می شود و ممکن است هر یک از ما تا کنون صداهایی مثل وزوز صوت و همهمه را در گوش ها یا در سر احساس کرده باشیم که البته در صورت کوتاه بودن زمان احساس چندان اهمیتی ندارد. ولی اگر بیش از پنج دقیقه طول بکشد و در هفته چند بار تکرار شود و به خصوص با علامت هایی چون کم شنوایی، سردرد و سرگیجه شدید همراه باشد، توجه به آن ها از جنبه مراجعه به متخصص گوش، حلق، بینی یا شنوایی شناس برای مشاوره و ارزیابی اولیه ضروری است.

شنیدن این صدای همیشگی، چرا

جالب است بدانید وزوز گوش در تمام گروه های سنی حتی در کودکان نیز وجود دارد. البته از آنجا که تجربه صوتی کودکان کم است، نسبت به شنیدن چنین صدایی ابراز شکایت نمی کنند. اما با بالارفتن سن افراد، احتمال بروز کم شنوایی و وزوز گوش بیشتر می شود. سبک بد زندگی مانند عادت کردن به محیط های خیلی ساکت یا خیلی شلوغ باعث تشدید بروز وزوز در گوش می شود و در واقع بر خلاف تصور، کسانی که خود را ایزوله کرده و در محیط های خیلی ساکت زندگی می کنند نیز از خطر ابتلا به این عارضه به دور نیستند و در برخی موارد حتی بیشتر و شدیدتر دچار وزوز گوش می شوند. در واقع اگر وزوز گوش ناشی از مصرف دارو، فشار خون بالا و تومورهای سیستم شنوایی نباشد، ناشی از اثرات محیطی و سبک زندگی ناسالم است.

آسیب در محیط های صنعتی

شما محکوم به ابتلای وزوز گوش هستید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حداکثر سطح شدت صدای مداوم در محیط های صنعتی و شلوغ در طول یک روز کاری ۸۰ دسی بل است. این در حالی است که متأسفانه بیشتر کارگران در محیط های صنعتی در معرض صدای بیش از ۸۰ دسی بل و به صورت ممتد و روزانه بین شش تا هفت ساعت قرار می گیرند که این امر آن ها را مستعد کم شنوایی و وزوز گوش می کند. متاسفانه این نوع کم شنوایی و وزوز گوش از نوع حسی عصبی است و قابل درمان و برگشت پذیر نیست.

پیشگیری

البته اگر در کارخانجات ما شدت صوت اندازه گیری شود و کارگران از محافظ های صوتی استفاده کنند، کمتر شاهد بروز این عارضه در میان آن ها خواهیم بود. به بیان دیگر راهکار مناسب برای جلوگیری از ابتلا به وزوز گوش در چنین شرایطی استفاده از گوشی های مخصوص برای حفاظت گوش ها یا استفاده از پلاگ های کوچکی است که در لاله گوش قرار می گیرد. همچنین افرادی که علاقه دارند موسیقی را با صدای بسیار بلند و از طریق گوشی یعنی هدفون و موبایل گوش کنند، بیشتر در معرض کم شنوایی و وزوز گوش هستند.

مراقب مصرف آنتی بیوتیک ها باشید

فراموش نکنید که مصرف برخی داروها برای گوش به خصوص در صورت وجود مواردی از کم شنوایی، وزوز در شخص و اقوام درجه یک وی باید با محدودیت صورت بگیرد. بر این اساس متخصصان علوم اعصاب درباره استفاده از آنتی بیوتیک ها از خانواده «مایسین ها» همچون جنتامایسین هشدار می دهند. این داروهای کنترل کننده عفونت می تواند در افراد مستعد، آسیب های شنوایی به جا گذارد. پس با بروز هر نوع اختلال شنوایی باید بلافاصله مصرف این داروها را قطع و با پزشک مشورت کرد.

به کم شنوایی عادت می کنید

افراد مثبت نگر، آرام و غیر مضطرب با سرعت بیشتری با تنش های زندگی روزمره و شرایط پیش بینی نشده کنار می آیند و حتی می توانند کنترل بهتری بر اعصاب و روان خود در صورت بروز هر نوع کم شنوایی و وزوز گوش داشته باشند. برعکس، افراد زودرنج، مضطرب و منفی نگر آسیب پذیری و سطح پذیرش آنان درباره تنش ها بسیار بیشتر است. اگر دچار وزوز گوش هستید تا حد ممکن از محیط های پرسر و صدا دوری کنید. داروها را بسیار کنترل شده مصرف کنید و از مشاوره های روان شناسی و آرامش ذهن بهره بگیرید.

درمان وزوز گوش

گرچه مصرف برخی ویتامین ها چون ویتامین C ،A و E کنترل دستگاه اعصاب را غنی تر می کند، اما دارویی برای از بین بردن وزوز گوش تلقی نمی شود. البته بهره گیری از روش های نوین بازآموزی نیز می تواند در کنار دوری از تنش و اضطراب برای کنترل و کاهش اثرات آزاردهنده وزوز گوش مؤثر باشد.


برچسب ها :