امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
علائم و عوارض کم کاری تیروئید
4/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   293

تیروئید یک غده مترشحه هورمون های داخلی بدن است که نقش بسیار مهمی در تنظیم سلامت و متابولیسم بدن دارد. نزدیک ۲ تا ۴ درصد مردم کم کاری تیروئید دارند. هر چه سن بالاتر می رود، کم کاری تیروئید نیز افزایش می یابد و معمولاً عوارضی همچون افزایش وزن، ورم بدن مخصوصاً هنگام صبح و دور چشم و احساس سرما و خواب آلودگی، رنگ پریدگی و همچنین اختلالات در مکانیزم تنظیمی بدن اتفاق می افتد.

علائم کم کاری تیروئید

در کم کاری تیروئید فرد کم خون می شود، دچار تأخیرات فشار خون شده و همچنین ممکن است دچار اختلالاتی همچون نازایی شود. کم اشتهایی (علی رغم افزایش وزن)، نیز یکی از عوارض شایع کم کاری تیروئید خواهد بود و کلاً متابولیسم پایه بدن کاهش می یابد.

در کم کاری تیروئید انسان احساس خواب آلودگی کرده و همه این علائم بستگی به درجه کم کاری تیروئید دارد مثلاً هر چه این کم کاری بیشتر باشد عوارض شدیدتر خواهد بود و در مادران باردار این عوارض روی مادر و جنین به یکسان اثر خواهد گذاشت.

تشخیص و درمان

تشخیص کم کاری تیروئید بسیار راحت است. بیمار به پزشک مراجعه کرده و بر طبق علائمی که دارد آزمایشات اولیه داده می شود. درمان این بیماری کامل است و داروی آن نیز همه جا در دسترس و ارزان قیمت است. در این بیماری در اکثر موارد خواسته می شود بیمار مادام العمر دارو را مصرف کند.

زمینه های بروز بیماری

این بیماری می تواند از زمان تولد خود را نشان دهد، که در ایران نیز شیوع این مسئله بسیار زیاد است. شایع ترین علت کم کاری تیروئید کاهش ید دریافتی بدن است. اما در کشورهایی که از لحاظ دریافت ید به خودکفایی رسیده اند که ایران نیز جزو آن هاست، اختلالات سیستم ایمنی بدن و جراحی تیروئید از دلایل دیگر است.

فرزانه سروقدی – فوق تخصص غدد درونی و متابولیسم


برچسب ها :