امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
دلیل خواب آلودگی بعد از غذا چیست؟
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   141

همه ی ما خواب آلودگی بعد از غذا را تجربه کرده ایم، و حال، تحقیق جدیدی که بر روی مگس های میوه انجام شد، نشان داد که علاوه بر حجم غذا، هر چه پروتئین و نمک غذای ما بیشتر باشد، خواب طولانی تری بعد از غذا خواهیم داشت.
محققان موسسه ی تحقیقاتی اسکریپس، برای اولین بار راهی یافتند تا خواب آلودگی بعد از غذا را در مگس سرکه مطالعه کنند و دلایلی را برای این پدیده توضیح دهند.
آن ها سیستمی را ساختند که می تواند رفتارهای غذایی و خواب هر مگس را بررسی کند و دریافتند که حیوانات هم مانند انسان ها، برای مدت طولانی تری بعد از وعده های غذایی بزرگ می خوابند. همچنین در ادامه ی مطالعات دریافتند که انواع خاصی از غذاها می تواند خواب بعد از غذا را افزایش دهد.
سرپرست این مطالعه، پروفسور ویلیام جا: مدارک بسیاری مبنی بر رابطه ی بین خواب و متابولیسم در مگس سرکه وجود دارد که یکی از نشانه های آن، کاهش خواب یا افزایش فعالیت به هنگام گرسنگی است. با این حال، تاثیر دقیق غذا خوردن بر خواب، مورد بررسی قرار نگرفته بود که عمدتا به آن دلیل بود که برای آن سیستمی وجود نداشت.
برای درک بهتر این رابطه، جا و تیم او، سیستم ARC را طراحی کردند که اولین سیستمی است که مشاهده ی تصویری غذا خوردن و حرکت حیوان را در مگس ها ممکن می سازد. مدارک به دست آمده از رفتار مگس های میوه در این سیستم، نشان داد که بعد از خوردن یک وعده ی غذایی، حیوانات بیشتر می خوابند تا به وضعیت طبیعی و بیداری خود برسند. مدت خواب معمولا ۲۰ تا ۴۰ دقیقه است اما مگس هایی که وعده های بزرگتری از غذاها خوردند، عموما بیشتر خوابیدند.
برای آن که محققین بتوانند تشخیص دهند که آیا هر ماده ی غذایی می تواند بر خواب بعد از غذا تاثیر بگذارد، محققین به مگس ها غذاهایی از پروتئین، نمک یا شکر دادند. آن ها دریافتند که تنها پروتئین و نمک بر خواب بعد از غذا مؤثر بودند و دریافتند که این شکل از خواب می تواند با غذاهای خاصی تحریک شود.
کیت مورفی، نویسنده ی ارشد: سپس به دنبال آن بودیم که یک مکانیزم نورونی بیابیم که غذا خوردن بتواند باعث خواب بعد از آن شود. با استفاده از ابزار ژنتیکی برای فعال و غیرفعال کردن نورون ها در مغز مگس، از یافتن چندین مدار که در کنترل این رفتار نقش داشتند شگفت زده شدیم.
در گذشته، مطالعه ای نشان داده بود که نورون های leucokinin (Lk) در تنظیم اندازه ی غذا نقش دارند و این سیستم در مدت غذا خوردن دارد کار می کند و یک تغییر در رفتار را علامت می دهد. بر اساس آن تحقیق، محققین تحقیق اخیر نتیجه گرفتند که سیستم Lk در خواب بعد از غذا نقش دارد.
مورفی گفت: وجود زیرگروهی از گیرنده های leucokinin (Lkr) برای شروع خواب بعد از غذا ضروری است، به خصوص در حضور پروتئین. در حالی که ما انتظار داشتیم که به دلیل ناتوانی مگس ها در احساس کردن پروتئین، مشابه مگس هایی که تنها ساکاروز به آن ها داده شد، خواب بعد از غذا را تجربه کنند، اما دیدیم که به جای آن پاسخ هشیار کننده داشتند. بررسی های ما نشان داد که هضم پروتئین هم خوابیدن و هم بیداری را افزایش می دهد . بیداری با فعالیت نورونی Lkr متعادل می شود.
همچنین دریافتند که سایر مدارهای مغز هم به ساعت داخلی مگس میوه حساس هستند و تنها وقتی از خواب بعد از غذا کم می کنند که نزدیک شب باشد. با در نظر گرفتن همه ی این ها، تیم تحقیقاتی نتیجه گرفت که خواب بعد از غذا را،چه در انسان ها و چه در مگس ها، می توان به چندین طریق تنظیم کند.
جا افزود: ARC نقطه ی شروعی برای مطالعات آتی با هدف آشکار کردن ژن ها و مدارهایی است که باعث می شوند تا اندازه ی غذا، پروتئین و نمک ما را خواب آلود کند. از آن جایی که خواب، وضعیتی برای حیوانات در طبیعت به حساب می آید که در آن آسیب پذیر می شوند، کشف علت لزوم خواب بعد از غذا جالب خواهد بود.


برچسب ها :