امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
فایده و ضرر ظروف مسی از شایعه تا واقعیت
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   136

برخلاف تصور عموم افراد تاثیر مثبت ظروف مسی در تامین سلامتی دستگاه گوارش و معده هیچ سند و مبنای علمی ندارد. در واقع این نظر در طب سنتی ذکر شده در هیچ کجای دیگر نیز مطرح نشده است. در حقیقت در علم پزشکی چیزی تحت عنوان تقویت معده و دستگاه گوارش نداریم. انتخاب و استفاده از الگوهای غذایی مناسب مانند مصرف سبزیجات و میوه های تازه در میان وعده و مصرف مواد غذایی سالم در وعده های اصلی به طرز چشم گیری از بروز بیماری های احتمالی معده پیشگیری می کند.

رابطه ژنتیک و بیماری کبد مسی

از طرفی برخی نیز ادعا دارند استفاده از ظروف مسی زیان آور است که در این مورد نیز هیچ مطالعه ای صورت نگرفته است. بیماری ویلسون که عموم افراد شاید آن را به اسم «کبد مسی» می شناسند، یک بیماری ارثی است که در صورت وجود فاکتور های ژنتیکی آن در بدن فرد، استفاده از ظروف مسی برایش مشکلاتی ایجاد می کند و در غیر این صورت پخت و پز در این ظروف بی تاثیر است.

جنس ظروف و هلیکو باکتر پیلوری

۸۵ درصد ایرانیان دچار هلیکو باکتر پیلوری معده هستند. این بیماری هم کاملا وابسته به عوامل محیطی و نحوه تهیه و طبخ غذا است که ارتباطی به جنس ظروف مصرفی مانند مس، تفلون یا نظایر آن ندارد و تنها راهکار درمانی آن نیز استفاده از آنتی بیوتیک های خاص و تجویزی است.

علیرضا دلاوری – فوق تخصص گوارش و کبد


برچسب ها :