امروز : پنجشنبه, 28 تیر 1397
امراض مشترک بین انسان و حیوان
4/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   133

بیماری هایی که از انسان به حیوان و از حیوان به انسان منتقل می شود شمار زیادی از بیماری ها را تشکیل می دهند و بسیاری از موارد بستری در بخش های عمومی بیمارستان ها از بیماری های مشترک حاصل می شود.

افرادی در معرض خطر

گروه های هدف تمام مردم هستند. هر چند این بیماری ها به خاطر شغل و نحوه ارتباط با دام انتقال بیشتری دارند.

شیوه های انتقال کدام است؟

راه های انتقال از طریق تنفس، تماس مستقیم و خوردن فرآورده های غذایی است. اطفال، افراد مسن، خانم های باردار و افرادی که تحت استرس هستند مثل ورزشکاران بیشتر در معرض خطر قرار دارند. بهترین راه پیشگیری از بروز این بیماری ها آموزش عمومی و اطلاع رسانی به مردم است.

بیماری های نوپدید و مشترک

این بیماری ها طی ۱۰ سال اخیر مطرح شده اند که هم توسط وزارت بهداشت و هم از سمت سازمان دامپزشکی پیگیری می شوند. مثال آن تب های خونریزی دهنده است که مهم ترین آن کریمه کنگو است. بیماری های دیگر هم در حال پایش هستند.

بیماری هاری

خوشبختانه در کشور ما آگاهی های عمومی از طریق رسانه ها و مراجعه به موقع بیماران و افراد به مراکز درمانی افزایش پیدا کرده است. در ایران مرگ بر اثر بیماری هاری به ۴ نفر در سال رسیده که این افراد یا دیر مراجعه کرده یا اصلا مراجعه نکرده اند.

مرغ های خانگی

مهم ترین بحث که از طرف پرندگان انسان را تهدید می کنند آنفلوآنزا فوق حاد است که با خونریزی زیر پوستی، خونریزی در تاج، ریش و ساق پا مشخص می شود. وقتی گوشت سینه را باز می کنید لکه های حاصل از خونریزی های متعدد را در محل می بینید. تماس با این دام ها و گوشت و محصولات آن برای انسان خطرناک است. اگر این پرندگان و گوشت شان به طور کامل پخته شود باعث از بین رفتن عوامل پاتوژن یا بیماری زا می شود.

افرادی که با حیوانات سر و کار دارند

افرادی که از حیوانات خانگی در منزل نگهداری می کنند باید از سلامت این حیوانات مطلع باشند زیرا هر لحظه ممکن است بیماری خاصی را که در رده بیماری های مشترک است از حیوان خود گرفته یا به آن انتقال دهند.


برچسب ها :