امروز : ﺳﻪشنبه, 26 تیر 1397
چرا دیابت افراد لاغر را هم تهدید می کند
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   166

سال ها بود که محققین می دانستند که فردی که لاغر است ممکن است در نهایت به دیابت مبتلا شود و فردی که چاق است می تواند به شکل شگفت آوری سالم باشد.
حال، تحقیق جدیدی که توسط دانشمندان کالج پزشکی دانشگاه یوتا و تیمی بین المللی از محققین انجام شد، جوابی را برای این معما ارائه داد: رسوب گروهی سمی از متابولیت های چربی که با نام سرامید شناخته می شوند، می تواند بدن افراد را برای ابتلا به دیابت نوع ۲ مستعدتر کند.
در سنگاپور، در میان بیمارانی که جراحی بایپس معده انجام داده بودند، با میزان سرامید، بهتر از چاقی می شد پیش بینی کرد که کدام بیمار دیابت دارد. با این که همه ی بیماران چاق بودند، آن هایی که دیابت نوع ۲ نداشتند، سرامید کمتری از آن هایی که مبتلا به این بیماری بودند در بافت چربیشان بود.
محقق ارشد، اسکات سامرز: سرامید بر شکلی که بدن مواد غذایی را مدیریت می کند تاثیر می گذارد و باعث می شوند تا در پاسخ بدن به انسولین و همچنین شکل سوختن کالری، اختلال ایجاد شود.

در این مطالعه، محققان نشان دادند که توده ی سرامید، از عملکرد طبیعی بافت چربی در موش ها جلوگیری می کند.

وقتی افراد پرخوری می کنند، اسیدهای چرب اضافه تولید می کنند که می توانند به شکل تری گلیسیرید در بدن ذخیره شوند یا به عنوان انرژی سوزانده شوند. با این حال، در بعضی از افراد اسید های چرب به شکل سرامید در می آیند.
سامرز گفت که مانند یک نقطه ی حساس است.
در این نقطه، وقتی سیرامید به وجود بیاید، شکل کار مناسب بافت چربی متوقف می شود، و چربی وارد عروق یا قلب می شود و به بافت های محیطی دیگر آسیب می رساند. تا کنون، دانشمندان نمی دانستند که سرامید چگونه به بدن آسیب می رساند.
این پروژه ی سه ساله، دریافت که افزودن سرامید اضافی به سلول های چربی انسان یا موش، باعث می شود تا نسبت به انسولین پاسخ ندهند و در توانایی آن ها در سوختن کالری اختلال ایجاد کند. موش ها علاوه بر دیابت، نسبت به بیماری کبد چرب هم آسیب پذیر شدند.
به شکل معکوسی، محققان دریافتند که موش هایی که سرامید کمتری در بافت چربی خود داشتند، نسبت به مقاومت در برابر انسولین محافظت می شدند. مقاومت در برابر انسولین، اولین نشانه ی دیابت است. با استفاده از مهندسی ژنتیک، محققین ژنی که چربی اشباع شده را به سرامید تبدیل می کرد، حذف کردند.
یافته ها نشان می دهند که مقادیر زیاد سرامید می تواند خطر دیابت را افزایش دهد و مقادیر کم آن می تواند در برابر این بیماری نقش حفاظتی داشته باشند.
دانشمندان فکر می کنند که این یافته ها می توانند این معنی را داشته باشند که بعضی از افراد نسبت به تبدیل کالری ها به سرامید مستعدترند. پروفسور باگیرات کاوراسیا، استادیار در دانشگاه یوتا و سرپرست این مطالعه گفت: این یعنی بعضی از افراد لاغر می توانند مبتلا به دیابت یا کبد چرب شوند، اگر چیزی مانند محرک های ژنتیکی باعث رسوب سرامید شوند.
در نتیجه، بعد از این تحقیق اخیر، محققان به دنبال جهش های ژنتیکی ای هستند که منجر به فراهم شدن زمینه برای رسوب سرامید، پدید آمدن چاقی و دیابت نوع ۲ می شود.
سامرز یاد آور شدد که بعضی از کشور های آسیایی، آمار دیابت بیشتری دارند، با این که آمار چاقی در آن ها از کشور هایی مانند آمریکا کمتر است. او گفت: بعضی افراد برای تحمل چربی در تغذیه ساخته نشدند. تنها این که چه قدر می خورید مهم نیست، چون بعضی افراد می توانند کلی غذا بخورند و به شکل موثری همه ی آن چربی را ذخیره کنند و سالم بمانند.
بافت چربی به سه گونه وجود دارد. بافت چربی سفید، که نوع بد به حساب می آید، چون تنها به ذخیره ی چربی می پردازد. بافت چربی قهوه ای، به سوزاندن چربی و تولید حرارت می پردازد. بافت چربی بژ، که نوعی از چربی سفید است که می تواند وقتی بدن به تولید گرما یا انرژی نیاز دارد، به بافت چربی قهوه ای تبدیل شود.
بر اساس تحقیق دانشمندان، بیان کردند که زمانی که توده ی سرامید ساخته می شود، بافت چربی، شاخصه های چربی قهوه ای را از دست می دهد و بیشتر سفید می شود. این مسئله باعث شروع اتفاقاتی می شود که منجر به بیماری می شود.
کاوراسیا گفت: با متوقف کردن تولید سرامید، شاید بتوانیم از شکل گیری دیابت نوع ۲ یا بیماری های متابولیک دیگر جلوگیری کنیم، حداقل در بعضی از افراد.
دانستن این موضوع که رسوب سرامید درون بافت چربی، تا چه اندازه می تواند مشکل ساز باشد، می تواند به محققین کمک کند تا تمرکزشان را بر روی این موضوع مشخص قرار دهند.


برچسب ها :