امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
فرآورده های چرب اما کم ضرر را بشناسید
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   139

مصرف محصولات حاوی چربی های گیاهی با اسید چرب ترانس بالا از عوامل افزایش دهنده کلسترول خون و ابتلا به سندروم متابولیک، بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲ و حتی انواعی از سرطان هاست. یکی از اقداماتی که روی چربی های گیاهی یا همان روغن های نباتی جامد و نیمه جامد انجام شده است، کاهش میزان اسید چرب ترانس آن از ۳۰ به ۲ تا ۵ درصد است که اگر در این خصوص تولیدکنندگان تخلفات احتمالی نداشته باشند می توان گفت بیشتر فرآورده های غذایی چرب از نظر میزان اسید چرب ترانس سالم سازی شده اند. اما توصیه اصلی، محدود کردن مصرف فرآورده های چرب است، چرا که هنوز بحث مضرات اسید های چرب اشباع موجود در چربی های گیاهی و حیوانی وجود دارد.

فرآورده های چرب با اشباع بالا

اسیدهای چرب اشباع در فرآورده های لبنی پر چرب همچون کره، خامه، پنیر خامه ای، انواعی از بستنی ها و دسرها، سس های سفید، فرآورده های گوشتی همچون سوسیس و کالباس، ناگت ها، روغن های سرخ کردنی، تنقلاتی همچون کیک، شکلات، بیسکویت و انواعی از پیراشکی ها و نان های فانتزی وجود دارد که ضرر و زیانی همچون اسیدهای چرب ترانس برای بدن دارند. برای کاهش اثرات منفی این چربی ها باید به سمت مصرف و جایگزین کردن روغن های سالمی مانند روغن زیتون، کنجد، کانولا یا مواد غذایی سرشار از امگا ۳ مثل ماهی آزاد، تن، ساردین، بادام، گردو و دانه کتان برویم.

امان از صبحانه های چرب

اسیدهای چرب ترانس به طور طبیعی در کره و برخی روغن های نباتی مایع یافت می شود که بین ۲/۵ تا ۶ درصد است و در مقایسه با چربی هایی که به صورت مصنوعی جامد شده و حاوی اسید چرب ترانس می شوند برای بدن ضرر کمتری دارند، اما چون میزان اسید چرب اشباع فرآورده های لبنی پرچرب بسیار زیاد است اگر همین مارگارین و خامه های گیاهی به درستی سالم سازی شوند و میزان اسید چرب ترانس شان به زیر ۲ درصد برسد، مصرف انواع رژیمی آن که حاوی اسید چرب اشباع کمتر است، مناسب خواهد بود.

پخت غذا با چه روغنی

از وقتی روغن مخصوص سرخ کردن جایگزین روغن های نباتی جامد شد، بیشتر خانواده ها با این تصور که این روغن ها مشابه روغن های مایع بوده و بی ضررند در مصرف آن زیاده روی می کنند. روغن های مخصوص سرخ کردن خانگی، نیمه جامد و از اختلاط چند روغن سویا، آفتابگردان و بیشتر پالم تهیه می شود . گرچه میزان اسید چرب ترانس این روغن ها تقلیل یافته، اما هنگام طبخ و برشته کردن ماده غذایی در درجه حرارت زیاد به مدت طولانی می تواند موجب تغییرات نامطلوب در ترکیب روغن و بافت غذا شود. هضم و جذب را با مشکل مواجه کند و مهم تر آن که این روغن ها نیز به دلیل نیمه جامد شدن حاوی مقادیری اسیدهای چرب اشباع هستند و خطرناک تر وقتی است که خانواده ها پس از سرخ شدن ماده غذایی، روغن باقیمانده را روی غذا می ریزند. از لحاظ سلامت بهتر است در میان روغن های سرخ کردنی انواعی که تکه های جامد ابر مانند کمتری دارند را برای استفاده انتخاب کنید.

پیه و دنبه نخورید

در چربی های گوشت قرمز و بافت دنبه به میزان محدودی اسید چرب ترانس یافت می شود، اما بیشترین خطر و مشکلات استفاده از این فرآورده ها به اسیدهای چرب اشباع مربوط است که همچون روغن پالم، نارگیل و چربی های نباتی هیدروژنه شده خطرناک و دردسرساز هستند.


برچسب ها :