امروز : شنبه, 02 تیر 1397
آموزش تهیه آجیل پلو خوش طعم
4/50 امتیاز از 2 رای
 آشپزی  |     |   141

آجیل پلو غذای بسیار خوشمزه و عالی است که در سبک های اعیانی و مهمانی های مجلل طبخ می شود و به قول امروزی های با کلاس است! اغلب ما برای مهمانی های مفصل و رودربایستی دارمان به دنبال یک منوی درست و حسابی و به اصطلاح اعیانی هستیم. در این مطلب سریالی برای شما 14 مدل غذا آموزش داده ایم

که در آن ها هم پلوی مخلوط هست هم خورش و هم آش و کباب ولی نه باقالی پلو و خورش فسنجان. غذاهای متفاوت و غیر متداول مجلسی که همه را انگشت به دهان می کند، بپزید و پز بدهید.
آموزش تهیه آجیل پلو خوش طعم در بعضی مناطق آذربایجان در مهمانی های رسمی شان، پلوی مخلوط و پروپیمانی درست می كنند كه به آجیل پلو معروف است. شما هم این پلوی خوشمزه و پررنگ و لعاب را برای مهمانی هایتان امتحان کنید.

مواد لازم برای 4تا6 نفر

500 گرم برنج
500 گرم مرغ بدون استخوان
300 گرم برگه زردآلو
500 گرم برگه قیسی
200 گرم خلال بادام
200 گرم خلال پسته
300گرم زرشك
2عدد پیازمتوسط
1 ق چ زعفران سائیده شده
كره به مقدار لازم
نمك به مقدار لازم

طرز تهیه:

1. ابتدا تكه های مرغ را بشویید و داخل سبدی بریزید تا آب اضافی آنها خارج شود. سپس آنها را خرد كنید. برنج را هم از چند ساعت قبل خیس كنید.

2. قابلمه ای حاوی آب روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا به جوش آید. سپس برنج را همراه با نمك به آن اضافه كنید و بگذارید مغز آن نیم پز شود. بعد آن را آبكشی كنید.

3. برگه های زردآلو را بشویید و در كاسه مناسبی حاوی مقداری آب حدود 2ساعت خیس كنید. زرشك را نیز پاك كرده و پس از شستن در سبدی بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. حالا قیسی ها را هم بشویید و از وسط نصف كنید. قیسی های نصف شده را در مقداری آب خیس كنید.

4. در یك تابه مناسب مقداری كره بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید. سپس كمی زعفران به آن اضافه كرده و قیسی ها را در مخلوط كره و زعفران كمی تفت دهید.از طرف دیگر یكی از پیازها را پوست گرفته و به صورت خلالی خرد كنید. سپس در تابه دیگری مقداری كره بریزید و پیاز خرد شده را در آن سرخ كنید.

در این فاصله برگه های زردآلو را نیز داخل سبدی بریزید و بگذارید آب اضافی آنها خارج شود. پس از آن، به پیاز داغ اضافه كنید و تفت دهید. زرشك را هم به صورت جداگانه در كره یا روغن سرخ كنید.

5. پیاز دیگر را نیز به صورت خلالی خرد كنید و در تابه دیگری حاوی كمی كره و زعفران تفت دهید. پس از آن تكه های مرغ را همراه با نمک اضافه كرده و سرخ كنید.

6. در قابلمه مورد نظر مقداری روغن بریزید و ته آن را با سیب زمینی یا نان بپوشانید. سپس برنج، مخلوط برگه زردآلو، قیسی، خلال بادام و پسته و زرشك را به صورت لایه لایه آنقدر بریزید تا مواد تمام شود. بعد آن را به روش معمول دم كنید.

یه جور دیگه

هنگام كشیدن برنج مخلوط، مقداری از تكه های سرخ شده مرغ را در لابه لای مواد ریخته و مقداری را نیز در كنار بقیه مواد روی برنج بریزید.


برچسب ها :