امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
حشرات قابل هضم جایگزین گوشت
4/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   130

ایده ی خوردن حشرات به عنوان جایگزین پایدارتری برای گوشت و ماهی، چه دربین متخصصان تغذیه و چه در صنعت هیاهو به پا کرده است. گزارشی که در مجله ی ACS’ Journal of Agricultural and Food Chemistry منتشر شد، ازآزمایشی می گوید که مواد مغذی – مخصوصا آهن – قابل دریافت از ملخ، جیرجیرک، و سایر حشرات را با گوشت مقایسه کرده است. آن ها دریافتند که از نظر غذایی، حشرات می توانند جای گوشت را پر کنند!!!
شاید خوردن حشرات، برای بسیاری از افراد نه تنها اشتها برانگیزنباشد بلکه چندش آور هم باشد اما در تغذیه ی مردم بسیاری از مناطق دنیا وجود داشته اند که بنا بر گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، بیش از ۲ میلیارد نفر در این مناطق زندگی می کنند. همچنین در این گزارش اشاره شد که حدود ۱۹۰۰ گونه از حشرات به عنوان منبع غذایی در جهان ثبت شده اند. این که حشرات منبع پروتئین هستند را به خوبی متوجه شده ایم، اما اگر دنیا بخواهد از حشرات به جای گوشت استفاده کند، نیاز است که چیزی بیش از پروتئین ما را تامین کنند. آهن یک مواد مغذی مهم است که کمبود آن در رژیم هایی که گوشت در آن وجود ندارند احساس می شود که می تواند منجر به قدرت ادراک و امنیت کمتر، توانایی بارداری کمتر و مشکلات دیگر شود.
محققان، محتوای ملخ ، جیرجیرک، کرم میل و کرم بوفالو را از نظر مواد معدنی ای که در خود داشتند مقایسه کردند و با استفاده مدلی از سیستم گوارش انسان محاسبه کردند که چه مقدار از این مواد مغذی جذب خواهند شد. حشرات سطوح متفاوتی از آهن، کلسیم، مس، منیزیم، منگنز و روی داشتند. به طور مثال، جیرجیرک ها مقدار بیشتری از آهن نسبت به سایر حشرات داشتند و مواد معدنی مانند کلسیم، مس و رویی که از ملخ، جیرجیرک و کرم میل به دست آمد، راحت تر از همین مواد معدنی ای که از گوشت به دست آمد جذب شدند. به همین دلیل، نتایج از این ایده که حشرات می توانند نیاز جمعیت رو به رشد جهان به مواد مغذی را تامین کند، پشتیبانی می کند.


برچسب ها :