امروز : پنجشنبه, 28 تیر 1397
ورزش به درمان افسردگی کمک می کند
3/50 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   192

اگر افسرده هستید، احتمالا پزشک تان نسخه هایی برایتان تجویز کرده است، که معمولا هم درمان های دارویی و روانی خواهد بود. شاید درمان های دارویی علائم افسردگی را موقتا بهبود ببخشند، اما چاره نهایی کار نیستند.

در ادامه این متن با روش های درمان افسردگی بدون مصرف دارو آشنا می شوید.

درباره افسردگی

به اعتقاد مؤسسه ملی بهداشت روان آمریکا، حدود ۱۵ میلیون آمریکایی بزرگسال، از افسردگی رنج می برند. بیماری های افسردگی متعددی همچون افسردگی پس از زایمان، اختلالات خلقی فصلی، اختلالات افسردگی ماژور، افسرده خویی و غیره وجود دارد. در حالی که هر کدام از این بیماری ها علائم متفاوتی دارند، اما برخی از علائم همچون احساس غم و اندوه، پوچی، عدم علاقه به فعالیت هایی که قبلا لذت می بردید، کاهش اشتها و خواب، و زودرنجی، بین آن ها مشترک است.

درمان های افسردگی

افسردگی ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهد. یک تئوری این است که افسردگی به دلیل عدم تعادل در مواد شیمیایی تغییراتی در خلق و خو در مغز شما رخ می دهد. بر این مبنا، درمان های پزشکی متعارفی همچون داروهای ضد افسردگی که برای تنظیم انتقال دهنده های عصبی همچون سروتونین، نوراپی نفرین و یا دوپامین در مغز شما به کار می روند، انجام خواهد گرفت.

اما عوامل دیگر افسردگی، می تواند ترومای دوران کودکی، عوامل اجتماعی، اختلالات روانی و زیست محیطی و یا ژنتیکی باشد. در بسیاری از این موارد، توصیه می شود تا با روان درمانی، مشکلات اساسی و یا حل نشده فرد که مسبب افسردگی اوست، کشف شود.

ورزش چگونه کمک می کند

روش های درمانی دیگری که می تواند در این مسیر مفید باشد، بازخورد زیستی، گیاهان دارویی، طب سوزنی ، ماساژ درمانی، تای چی و یوگا است. اما به نظر دانشگاه مریلند، آن طور که تحقیقات نشان داده اند، ورزش می تواند علائم و نشانه های افسردگی در افراد مبتلا به افسردگی های خفیف تا متوسط را کاهش دهد. فعالیت بدنی منظم، به تنظیم انتقال دهنده های عصبی کمک می کند، یعنی همان کاری که داروهای ضد افسردگی با شما انجام می دهند.

همچنین برخی از ورزش ها، مواد شیمیایی که می توانند افسردگی را بدتر کنند را نیز در بدن کاهش خواهند داد. ورزش می تواند اعتماد بنفس شما را افزایش دهد، اخلاق تان را خوب کند، و خواب آرامی به شما هدیه دهد. به علاوه برخی از ورزش ها شما را به تعامل با دیگران، بازی های گروهی و یا رفتن به باشگاه وا می دارد. و همین اتفاق می تواند انزوای اجتماعی که در بین بسیاری از افسرده ها مشترک است را نیز بهبود ببخشد.

انواع ورزش ها

نوع ورزشی که انجام می دهید، به اندازه تناوب و طول ورزش تان مهم نیست. با انجام حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در روز، و سه تا پنج روز در هفته، می توانید به اندازه قابل توجهی افسردگی تان را کاهش دهید. اما فعالیت به مقدار کمتر هم کمک تان خواهد کرد، مخصوصا اگر ورزش شدیدی همچون دویدن یا دوچرخه سواری انجام دهید. چیزی که هنگام انتخاب یک برنامه تمرینی اهمیت دارد، این است که از آن فعالیت لذت ببرید، چرا که به احتمال بیشتری به آن برنامه خواهید چسبید.


برچسب ها :