امروز : ﺳﻪشنبه, 26 تیر 1397
قلب خود را با نوشابه از بین می برید
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   174

تحقیقات نشان می دهد بین مصرف منظم نوشیدنی های شیرین و افزایش احتمال نارسایی قلبی در مردان ارتباط هایی وجود دارد. در واقع این اولین بار است که اثرات نوشیدنی های شیرین و نارسایی قلبی به طور خاص مورد بررسی قرار گرفته است.

  • تحقیقات انجام شده نشان می دهد که نوجوانان در روز به طور متوسط ۳۰۰ کالری معادل ۱۳ درصد از کالری مورد نیاز روزانه خود را از نوشیدنی های شیرین شده با شکر تامین می کنند.
  • مصرف نوشیدنی های شیرین در حال حاضر روی تغییر در فشار خون، غلظت انسولین، گلوکز، پروتئین و وزن اثر می گذارد.
  • پژوهش های قبلی نیز نشان داده است که افرادی که یک تا ۲ قوطی نوشابه شیرین در روز مصرف می کنند ۲۶ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.
  • مطالعه دیگری، که ۲۲ سال به طول انجامید و ۸۰ هزار زن در آن شرکت داشتند نشان داد در کسانی که یک قوطی از نوشیدنی های شیرین در روز مصرف می کردند خطر ابتلا به بیماری نقرس ۷۵ درصد بالا تر بود.

اپیدمی

نارسایی قلب توسط موسسه جهانی قلب، ریه، خون به عنوان یک وضعیت که قلب نمی تواند خون را به اندازه کافی برای رفع نیازهای بدن پمپا‍ژ کند تعریف شده است. نارسایی قلبی ۲۳ میلیون نفر در سراسر جهان را درگیر کرده است. به طور نگران کننده ای، به نظر می رسد نارسایی قلبی به خصوص در مردان و افراد مسن در حال افزایش است.

احتمال زنده ماندن برای بیماران مبتلا به نارسایی قلب تنها ۵۰ درصد در ۵ سال و ۱۰درصد در ۱۰ سال است. این روند رو به افزایش یک اپیدمی های قلبی و عروقی با پتانسیل تبدیل شدن به یک بحران جهانی سلامت عمومی است. با این وجود ارتباط نارسایی قلبی به عوامل تغذیه ای نسبتا نادر است.

خطر ابتلا به نارسایی قلبی با مصرف نوشابه

در بررسی های اخیر ارتباط هایی بین تغذیه و نارسایی قلبی پیدا شده است. افراد مورد مطالعه گروهی از مردان سوئدی بودند. ۴۸۸۵۰ مرد پرسشنامه ای که در آن برخی فاکتور ها از جمله فعالیت های فیزیکی، رژیم غذایی و سبک زندگی پرسیده شده بود را تکمیل کردند.

در پرسشنامه پرسیده شده بود: چه مقدار نوشیدنی شیرین یا نوشابه در طول روز یا در هفته می نوشید؟

نتیجه

در مردانی که حداقل ۲ بار در روز از نوشیدنی های شیرین استفاده می کنند خطر ابتلا به نارسایی قلبی ۲۳ درصد بیشتر از کسانی است که نوشیدنی شیرین یا نوشابه مصرف نمی کنند.


برچسب ها :