امروز : جمعه, 29 تیر 1397
به این دلایل باید دوغ بخورید
3/50 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   170

دوغ یک ماده غذایی سنتی است که در کشور ما از قدیم مورد استفاده مردم قرار می گرفته است. باکتری های مفید موجود در دوغ مانع از رشد میکرو ارگانیسم های خطرناک در بدن می شود. نوع ترش دوغ ترکیبی از ماست، آب، نمک و فلفل است که می توان سبزی های معطری همچون نعناع و پونه به آن اضافه کرد.

انواع دوغ

انواع دوغ در کشورهای هندوستان ، افغانستان و آمریکا نیز تهیه می شود. دوغ معروف به لاسی در هندوستان تهیه شده که هم به صورت شور و هم شیرین مصرف می شود. ما در ایران بیشتر نوع شور دوغ را استفاده می کنیم که توصیه می شود افرادی که دارای مشکل پرفشاری خون هستند از استفاده نمک در دوغ خودداری کنند. دوغ در آمریکا «نوشیدنی ماست» یا «نوشابه ماست» نام دارد.

خواص دوغ برای بدن

بدن افراد در حال رشد روزانه به چهار سهم و افراد معمولی سه سهم کلسیم نیاز دارد. ۲ لیوان شیر معادل یک لیوان ماست و یا یک لیوان دوغ است که یک چهارم نیاز بدن به کلسیم را رفع می سازد. باکتری های مفید دوغ شامل استرپتوکوکوس، ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریس مانع از رشد میکرو ارگانیسم های مضر در بدن شده و برای سلامتی دستگاه گوارش مفید است. دوغ برای درمان گرمازدگی، خستگی و عطش استفاده شده و همچنین برای پیشگیری از پوکی استخوان مصرف دوغ به صورت روزانه توصیه می شود و برخلاف نوشابه که پوکی استخوان ایجاد می کند برای حفظ سلامتی بدن این ماده غذایی مصرف آن توصیه می شود.

مضرات دوغ گازدار

افرادی که دچار کم خونی و فقر آهن هستند بهتر است تا یک ساعت پس از غذا خوردن از مصرف دوغ خودداری کرده تا فقر آهن آنها تشدید نشود. همچنین کسانی که دارای مشکلات گوارشی همچون زخم معده و اثنی عشر، ورم معده و نفخ شکم هستند بهتر است دوغ های گازدار مصرف نکنند چرا که این دوغ ها نسبت به دوغ های معمولی برای سلامتی مضر بوده و بیماری های گوارشی را نیز تشدید می کند.


برچسب ها :