امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 طراحی پیشرفته ترین جنگنده در صاب سوید
4/00 امتیاز از 2 رای
 دکوراسیون  |     |   130

شرکت صاب معتقد است مدل مفهومی JAS 39E گریپن این شرکت اولین نمونه از نسل ششم جنگنده های اینده است. اولین مدل مفهومی نسل پنجم جنگنده حدود سی سال پیش رونمایی شد یعنی زمانی که جنگ سرد در اوج خود بود و هر جنگنده ناتو که به سمت شرق می رفت می توانست هر چیزی را که از جهت مقابل می امد به عنوان دشمن فرض کند. لذا جنگنده اف-22 برای جنگ های چالشی اما ساده طراحی شده بود.

در ان زمان اصل دفاع، نکته مهم در طراحی تمامی جنگنده ها بود. اما اکنون دیگر دنیا تعییر کرده است. فناوری های سال 1985 دیگر جایگاهی در دنیای کنونی ندارند. دیگر در هیچ دستگاهی سخت افزار نکته اصلی نیست بلکه ارزش ان به نرم افزارهایی است که از انها پشتیبانی می کند. مانند گوشی هوشمند اپل که صرفا بخاطر برنامه ها و نرم افزارهایش ارزش فوق العاده ای پیدا کرده است.

یکی از دلایلی که مدل مفهومی JAS 39E گریپن را شاید بتوان نسل ششم جنگنده های اینده دانست ان است که با توجه به همین مسایل طراحی شده است. در طراحی این جنگنده فوق پیشرفته نرم افزار محور اصلی است. این جنگنده از نرم افزار Mission System 21 استفاده می کند که جدیدترین نسخه نرم افزارهای جنگنده است که نمونه اول ان برای JAS 39A/B ارایه شد. طولانی بودن طول عمر جنگنده ها نیازمند ان است که طراحی انها امکان تطبیق با شرایط مختلف و متغیر، چه در ماموریت های جنگی و چه در شرایط نگهداری را داشته باشد.

مدل گریپن نیز مانند مدل اسکی هاوک A-4 شرکت اد هینمان در ابتدا به عنوان یک هواپیمای کوچک با قدرت حمل تسلیحات بالا طراحی شد. حالا به انتقال بخش عمده توانایی های نرم افزاری به نسخه جدید این جنگنده، ایده طراحان این شرکت ان است که تسلیحات و توانایی های نسخه های C/D این جنگنده نیز به نسخه جدید E ان منتقل شود. این شرکت سویدی سرمایه گذاری هنگفتی روی پیشرفته ترین حسگرهای ذخیره و بازیابی اطلاعات و نیز اگاهی از محیط کرده است که شامل اولین سیستم جنگ الکترونیک اماده به خدمت است که از فناوری گالیوم-نیترید در ان استفاده شده است.

مسیله مهم اینکه فضای بسیاری هم به شناسایی سیستم دوست یا دشمن اختصاص داده شده است. دقیق بودن این سیستم در جایی اهمیت پیدا می کند که نیروهای دوست، دشمن و بی طرف در یک حریم هوایی حضور دارند. توانایی سوید در تولید پیشرفته ترین جنگنده های دنیا همواره متکی به فناوری های وارداتی بوده است و گزینش فناوری به جای تولید ان اکنون اهمیت بیشتری یافته است زیرا فناوری های تجاری و عمومی نیز نقشی مهم در این صنعت جهانی پیدا کرده اند. موتور جنگنده JAS 39E ساخت امریکا، رادار ان ساخت بریتانیا، سیستم جستجو و رهگیری اینفرارد ان محصول ایتالیا و بخش عمده بدنه ان ساخت برزیل است.

اما انچه مدل JAS 39E را لایق دریافت عنوان نسل ششم جنگنده ها می کند، سازگاری کامل ان با محیط جدید است. هدف اصلی در تولید این جنگنده ان بوده است که هزینه تولید و نگهداری این مدل در مقایسه با مدلی مانند JAS 39C کمتر باشد در عین انکه همه کارهای ان مدل قدیمی را بهتر انجام دهد. یکی از مهندسان این پروژه می گوید: «نیروی هوایی سوید امکان پرداخت هزینه مدل های قدیمی را نداشت و بسیاری از کشورهای دیگر هم وضعیتی مشابه داشتند.»

چنین هدفی بسیار بلندپروازانه است اما اگر این شرکت سویدی بتواند به این مهم دست پیدا کند، می تواند درسی فراموش نشدنی به همه سازندگان جنگنده در سراسر جهان بدهد. مدل جدید سری JAS 39 که در واقع نسخه E و F این جنگنده فوق العاده است با نام گریپن ان جی طراحی شده است. شرکت سویدی صاب ان را به عنوان یک جنگنده با امکان ایفای چندین نقش طراحی کرده است که در نمونه های 1 و دو سرنشین ساخته شده است.

پیش بینی می شود اولین نمونه عملیاتی این جنگنده در سال 2018 به جهان عرضه شود. این جنگنده 15/2 متر طول و 8/6 متر عرض انتهای دو بال ان است. ارتفاع ان از زمین برابر 4/5 متر است. این جنگنده سبک در حالت خالی و بدون تسلیحات 8 هزار کیلوگرم وزن دارد اما با سوار شدن تسلیحات به ان، حداکثر وزن قابل پرواز ان برابر 16 هزار و500 کیلوگرم خواهد بود. روند طراحی و تولید سری JAS 39 شرکت صاب از سال 1979 و زمانی اغاز شد که دولت سوید در تلاش برای جایگزینی جنگنده های موجود خود، طرح پیشنهادی این شرکت را پذیرفته و با سرمایه گذاری برای تولید ان موافقت کرد.

اولین نمونه از این سری در سال 1988 به پرواز درامد. اما دو سقوط باعث شد این شرکت دست به تغییرات اساسی در طراحی این مدل بزند و البته در نهایت نیروی هوایی سوید را به استفاده از ان در سال 1997 مجاب کرد. جدیدترین نسخه این مدل یعنی JAS 39E/F برد جنگی برابر 1300 کیلومتر را در زمان حمل شش موشک ضدتانک AAM دارد. شرکت صاب اخیرا اعلام کرده است که در حال مطالعه روی یک نسخه بدون سرنشین از این جنگنده است که بتواند ماموریت های جنگی را بدون حضور خلبان به پایان برساند.

جدا از تیربار موزر BK-27 که در مدل پایه این جنگنده گنجانده شده است، این مدل می تواند تسلیحات متنوعی را با خود حمل کند که شامل موشک های هوا به هوا مانند AIM-9 سایدویندر، موشک های هوا به زمین مانند ماوریک AGM-65 و موشک های ضدکشتی مانند RBS-15 می شود. البته نیروی هوایی سوید در نمونه مورد استفاده خود تغییراتی را ایجاد کرده است تا توانایی حمل تسلیحات دیگر مانند موشک های دوربرد MBDA متور و موشک های کوتاه برد IRIS-T و البته بمب های قابل هدایت با لیزر را داشته باشد.

در مجموع این جنگنده در زمان جنگ توانایی حمل 6/5 تن تسلیحات و تجهیزات را دارد که تجهیزات ان شامل حسگرهای خارجی برای شناسایی و هدف گیری، سیستم شناسایی صاب یا سیستم شناسایی دیجیتال تالز می شود.

طراحی پیشرفته ترین جنگنده در صاب سوید

مترجم: علی جعفری


برچسب ها :