امروز : ﺳﻪشنبه, 26 تیر 1397
عوارض غیرقابل جبران کاشت مژه مصنوعی
3/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   144

کاشت مژه طبیعی در واقع نوعی جراحی ترمیمی و زیبایی محسوب می شود. این عمل در افرادی که به علل زیر مژه های خود را از دست داده اند، امکان پذیر است:

تصادفات و ضربات، سوختگی حرارتی یا شیمیایی، جراحی های گوناگون بر لبه پلک (ترمیمی، برداشتن خال یا برداشتن تومورهای خوش خیم یا بدخیم)، بیماری های از قبیل ریزش مو یا طاسی منطقه ای، لوپوس، لیکن پلان و برخی بیماری های داخلی، نوعی بیماری روان- تنی موسوم به وسواس کندن مو یا تریکوتیلومانی و بالاخره در اثر کاشت مژه مصنوعی!

کاشت مژه، نه فقط برای زیبایی

بهترین ناحیه دهنده برای کاشت مو ناحیه ابرو است ولی در صورت نیاز می توان از موهای ظریف پشت گردن یا پشت گوش ها نیز استفاده کرد. این روش باید با دقت بسیار و طی زمانی طولانی (در حد دو تا سه ساعت) و در اتاق عمل و با بی حسی موضعی صورت پذیرد و اکثر متخصصین با انجام آن به منظور زیبایی صِرف و بالا بردن تراکم مژه ها یا پرپشت نشان دادن مژه ها موافق نبوده و فقط در شرایط از بین رفتن کامل یا نسبتاً کامل مژه ها به این روش متوسل می شوند.

خطر چسب های کاشت مژه

این جراحی نیز همچون جراحی های دیگر عوارضی ممکن است داشته باشد که شاید مهم ترین آنها احتمال آسیب به چشم و از دست دادن بینایی باشد. اما موضوعی که اخیراً شیوع زیادی پیدا کرده است، همان کاشت مژه های مصنوعی است که با استفاده از چسب های مخصوص کاشت مژه و مژه های ساخته شده از الیاف مصنوعی انجام می شود و عوارض جدی و خطیری نیز در پی دارد که به چند مورد از آنها اشاره می شود.

  • ۱- عفونت های مختلف باکتریایی، ویروسی و قارچی- گاهی این عوارض آنچنان شدیدند که ممکن است برای حفظ جان بیمار، جراح مجبور به تخلیه کامل چشم شود.
  • ۲- حساسیت پوست لبه پلک ها که ممکن است نسبت به چسب کاشت مژه، وازلین و یا الیاف موجود در مژه های مصنوعی ایجاد گردد. این حساسیت (اگزما) ممکن است به شکل خارش، تورم یا پوسته پوسته شدن لبه پلک خود را نشان دهد.
  • ۳- تیره شدن لبه پلک ها.
  • ۴- ریزش مژه های طبیعی در اثر فشار و کشش یا در اثر املاح موجود در ترکیب چسب ها یا خود الیاف مصنوعی.

با توجه به شیوع، شدت و خطرناک بودن عوارض کاشت مژه های مصنوعی انجام این روش به منظور زیبایی بیشتر و داشتن ظاهری جذاب به هیچ وجه توصیه نمی شود و برای آن که مصداق ضرب المثل «آمد زیر ابرویش را بردارد، چشمش را کور کرد!» نباشیم، بهتر آن است که بر وسوسه کاشت مژه های مصنوعی غلبه کنیم و در سنجش دو کفه «عوارض» و «منافع» دچار اشتباه و تصمیم گیری نادرست نگردیم.


برچسب ها :