امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
رابطه کاهش قدرت بویایی و زمان مرگ
4/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   236

کاهش قدرت بویایی در سالمندان بیش از هر عامل دیگری از احتمال مرگ آن ها در ۵ سال آینده خبر می دهد. به اعتقاد متخصصان دانشگاه شیکاگو، یک مطالعه نشان می دهد که این حس خاص و از نظر تکاملی کهن، ممکن است با مکانیسم مهمی در زمینه طول عمر انسان ارتباط داشته باشد.

منادی مرگ

برای این مطالعه، محققان پنج بوی نعناع، ماهی، پرتقال، گل سرخ و چرم را در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند. پنج سال بعد، ۳۹ درصد کسانی که در این تست بو پایین ترین نمره را گرفته بودند، در قید حیات نبودند. از بین آن ها که تا حدی بویایی شان کم شده بود ۱۹ درصد از دنیا رفته بودند و تنها ۱۰ درصد کسانی که بویایی سالم داشتند دیگر زنده نبودند.

معمولا قدر سیستم بویایی به اندازه کافی درک نمی شود در حالی که در زندگی روزمره نقش بسیار مهمی دارد. کاهش بویایی مستقیما باعث مرگ نمی شود اما منادی آن است، زنگ خطری که به سرعت درباره آسیب وارده هشدار می دهد.

رابطه بویایی و ترمیم سلولی

متخصصان فکر می کنند اختلال در بویایی نشانگر اختلال در نظام ترمیم سلولی در بدن است چون بویایی سالم به تولید و جایگزینی سلول های بنیادی در مخاط بینی بستگی دارد. اختلال بویایی هم پیش از هر چیز دیگر خبر از نقص ترمیم در بدن و شتاب گرفتن پیری می دهد.

دستگاه بویایی، این حس منحصر به فرد، وابسته به سلول های بنیادی است. بنابر این ممکن است نمایانگر قابلیت بازسازی بدن در زمان تغییرات تخریبی پیری و یا علامت توانایی بدن در ترمیم فیزیولوژیک باشد. علاوه بر این بویایی نخستین سیستمی است که تاثیر یک عمر آسیب سموم و آلاینده های محیطی یا عوامل و میکروب های بیماری زا را بر بدن نشان می دهد.

عصب بویایی (زوج اول اعصای مغزی) تنها عصب مغزی است که با دنیای بیرون در ارتباط مستقیم است. بنابراین آلودگی، سموم و عوامل بیماری زایی که از راه تنفس وارد بدن می شوند، از راه این عصب به دستگاه عصبی مرکزی (مغز) می رسند و آسیب مستقیمی وارد می کنند که منجر به مرگ می شود. سلامت بویایی به خصوص در سنین بالا نشانه مهم سلامت بدن است.

عوامل تخریب حس بویایی

متخصصان سلامت معتقدند این آلاینده ها، میکروب ها و ویروس ها به طور غیرمستقیم به عصب بویایی آسیب می زنند چون باعث بیماری هایی مثل بیماری های ریوی و قلبی عروقی می شوند و این بیماری ها نیز به عصب بویایی آسیب می زنند. تحقیقات قبلی نشان داده اند که آلودگی ذرات معلق، مرگ یا عوارض بیماری را افزایش می دهند و در عین حال قدرت بویایی را نیز کاهش می دهد. نتیجه این تحقیق، یک تست بالینی مفید، سریع و ارزان را برای شناسایی افراد در معرض خطر در اختیار پزشکان می گذارد.

نگران نشوید

باید اهمیت بیشتری برای سلامت بویایی قائل شد و «ما نمی خواهیم مردم را وحشت زده کنیم. سرما خوردگی، آلرژی و بیماری سینوس می توانند بر بویایی تاثیر بگذارند. بنابراین مردم نباید نگران شوند اما اگر مشکل بویایی مزمن شد باید به پزشک مراجعه کنند».


برچسب ها :