امروز : جمعه, 29 تیر 1397
کودکان باید کمتر از ۲۵ گرم در روز شکر افزوده بخورند
4/00 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   160

بنا بر بیانیه ی علمی ای که در مجله ی جامعه ی قلب آمریکا به نام Circulation منتشر شد و حدود مشخصی را برای شکر افزوده برای کودکان توصیه می کند، کودکان و نوجوانان بین ۲ تا ۱۸ سال باید کمتر از ۶ قاشق چای خوری در روز شکر افزوده بخورند یا بنوشند.

شش قاشق چای خوری برابر است با ۱۰۰ کالری و ۲۵ گرم.

میریام وس، پزشک، دانشمند و رهبر مطالعه: هدف توصیه ی ما، برای تمام کودکان و نوجوانان بین ۲ تا ۱۸ سال یکسان است تا کار برای والدین و متخصصین سلامت آسان شود.

وس گفت: برای اکثر کودکان، خوردن حداکثر شش قاشق شکر افزوده در روز، هدفی قابل دستیابی و سالم است.

در کودکی خوردن غذاهایی که شکر افزوده ی زیادی دارند ، با شکل گیری عوامل خطرساز بیماری های قلبی مانند افزایش خطر چاقی و فشار خون بیشتر در کودکان و جوانان مرتبط است.

او گفت: کودکانی که غذاهای سرشار از شکر افزوده می خورند، تمایل کمتری به خوردن غذاهای سالم مانند میوه جات، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنی کم چرب دارند که برای سلامت قلب آن ها خوب است.

بر اساس این بیانیه، احتمال شکل گیری این مشکلات سلامتی در کودکان با افزایش شکری که مصرف می کنند افزایش می یابد. برای کودکانی که اضافه وزن دارند و به خوردن بیشتر شکر افزوده ادامه می دهند، احتمال مقاوم بودن در برابر انسولین که از علائم اولیه ی دیابت نوع دو است، بیشتر است.

وس گفت: در مورد این موضوع که چه اندازه ای از شکر برای کودکان امن است، عدم وضوح و آگاهی وجود دارد و این مسئله باعث شده است تا شکر جزوی از موارد افزودنی در غذاها و نوشیدنی ها باقی بماند و مجموع مصرف کودکان از آن ها بالا باشد.

این بیانیه توسط گروهی از متخصصین که بازبینی جامعی بر تحقیقات علمی انجام شده بر تاثیرات شکر افزوده بر سلامت کودکان انجام داده بودند، نوشته شد که چالش های معمول به این نوع تحقیقات بر مواد غذایی را مطرح کردند.

وس گفت: مطالعات بر مواد غذایی مانند شکر افزوده چالش برانگیز هستند، اما در طی زمان، تعداد مطالعاتی که بر روی کودکان انجام شد افزایش یافت. ما باور داریم که مدارک علمی موجود برای توصیه ی ما محکم هستد و مقدار مشخصی را در نظر گرفتن، می تواند به شکل چشمگیری به والدین و متخصصین تغذیه در ارائه دادن بهترین تغذیه به کودکان ما کمک کند.

همچنین تیم متخصصین توصیه کردند که شکر افزوده در تغذیه ی کودکان زیر ۲ سال به هیچ وجه نباید وجود داشته باشد. کالری مورد نیاز برای کودکان حاضر در این گروه سنی از کودکان بزرگتر و بزرگسالان کم تر است، از همین رو، جای کمی برای غذاها و نوشیدنی هایی که شکر افزوده دارند و مواد مغذی مناسبی را نمی توانند به کودک برسانند وجود دارد. علاوه بر آن، شکل گیری پیش زمینه های طعم، در اوایل زندگی صورت می گیرد، پس محدود کردن شکر افزوده می تواند به کودک کمک کند تا پیش زمینه هایی شکل گیرد که کودک در طول زندگیش انتخاب غذایی سالم تری انجام دهد.

شکر افزوده، هر شکری است – شامل شکر طعام، فروکتوز و عسل – که در تولید و آماده سازی غذاها و نوشیدنی ها استفاده شود، در هنگام صرف غذا به آن افزوده شود، یا جداگانه خورده شود. از جولای ۲۰۱۸، تولید کنندگان محصولات غذایی ملزم خواهند بود تا مقدار شکر افزوده ی موجود در محصولشان را بر روی جدول ارزش غذایی آن بنویسند که پیروی از توصیه های بیان شده در این بیانیه ی علمی را بسیار آسان تر می کند.

وس گفت: تا آن زمان، بهترین راه برای پرهیز از شکر افزوده در تغذیه ی کودکتان، این است که عمدتا غذاهایی را به او بدهید که سرشار از مواد مغذی هستند، مانند میوه، سبزیجات، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب، گوشت، مرغ و ماهی لخم و پرهیز از غذاهایی که ارزش غذایی کمی دارند.

تخمین کالری مورد نیاز کودکان به این شکل و در این بازه قرار گرفته است: ۱۰۰۰ کالری در روز برای کودکان ۲ ساله ای که عمدتا حرکت و جنب و جوشی ندارند، ۲۴۰۰ کالری برای یک دختر ۱۴ تا ۱۸ ساله ی فعال و ۳۲۰۰ کالری برای یک پسر ۱۶ تا ۱۸ ساله ی فعال.

وس گفت: اگر کودک شما مقدار صحیحی از کالری دریافت کند که بدنی با وزن سالم به دست آورد یا آن را حفظ کند، دیگر جایی برای هله هوله های کم ارزش که بیشترین شکر افزوده را دارند، در تغذیه ی او وجود ندارد.

این بیانیه یادآور می شود که یکی از منابع شکر افزوده که بیشترین رواج را دارد، نوشیدنی های شیرین شده با شکر مانند نوشابه، نوشیدنی های با طعم میوه و ورزشی، چای شیرین شده و نوشیدنی های انرژی زا هستند.

وس گفت: کودکان نباید بیش از یک وعده ی ۸ اونسی از نوشیدنی های شیرین شده با شکر بخورند، با این وجود، در حال حاضر کودکان در هر هفته مقادیر زیادی از نوشیدنی های شکردار می خورند.

به دلیل کمبود تحقیقات در له یا علیه مصرف شیرین کننده های غیرمغذی مانند آسپارتام، ساخارین و سوکرالوز در تغذیه ی کودکان، نویسندگان تصمیم گرفتند که نمی توانند توصیه ای در تایید یا رد این شیرین کننده های بدون کالری انجام دهند. علاوه بر آن، مشخص نیست که آیا همین نگرانی هایی که برای نوشیدنی های دارای شکر افزوده وجود دارد، برای شکری که در آب میوه های ۱۰۰ درصد طبیعی هست هم صدق می کند.

توصیه های دیگری که برای کاهش مصرف غذاهایی که دارای شکر افزوده هستند می شود، پرهیز از غذاهای فرآوری شده ی شیرین است که عمدتا سرشار از شکر افزوده هستند . غذاهایی مانند گرانولا، کیک و شیرینی و بسیاری از غذاهای دیگر که مخصوص کودکان تولید می شوند مانند غلات شیرین.

دکتر وس اشاره کرد که راهکارهای تغذیه ی ۲۰۱۵ در آمریکا، سازمان جهانی بهداشت و FDA توصیه می کنند که شکر افزوده باید کمتر از ۱۰٪ کالری را تشکیل دهد که با راهکارهای بیان شده در این بیانیه هم همخوانی دارد.


برچسب ها :