امروز : جمعه, 29 تیر 1397
زنان باردار و استفاده از قرص های ضد افسردگی
3/50 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   145

آیا مصرف قرص ضد افسردگی برای خانم های باردار مشکل ایجاد می کند؟ آیا مصرف این قرص ها باعث آسیب رساندن به جنین می شود؟ این ها سوالات مهمی هستند. زنانی که باردار هستند و یا قصد باردار شدند دارند و در عین حال از افسردگی رنج می برند، شاید تعجب کنند که برای تغییر خلق و خوی خود می توانند دارو مصرف کنند.

افسردگی خطرناک تر است یا داروی ضد افسردگی

البته این موضوع مدت ها مورد بحث بوده است. برخی از مطالعات نشان می دهد داروهای ضد افسردگی برای جنین خطرناک است. در حالی که بر اساس برخی دیگر از مطالعات، افسردگی درمان نشده هم برای مادر می تواند خطرناک باشد و هم برای جنین.

بنا به گفته کارشناسان، درمان افسردگی زنان باردار یک اقدام لوکس نیست و متاسفانه بیشتر زنان باردار که از افسردگی رنج می برند هنوز نمی دانند که این بیماری چه عوارضی هم بر روی خودشان و هم جنین شان دارد.

خطرات داروی ضد افسردگی برای نوزاد

با این حال افسردگی بر روی میلیون ها نفر از زنان باردار تأثیر می گذارد و علت آن تا حدی به این دلیل است که تغییرات خلق و خوی باعث عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز می شود. در حال حاضر در میان ۲۰ داروی تجویز شده برای درمان افسردگی در زنان باردار، مهار کننده های بازجذب سروتونین بیشترین کاربرد را دارند.

با این وجود به گفته کارشناسان یکی از خطراتی که داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری ممکن است ایجاد کنند، افزایش فشار خون ریوی نوزاد است که منجر به مشکلات شدید تنفسی می شود. ضمن این که امکان بروز نقص قلبی در نوزادان نیز محتمل است.

خطرات افسردگی مادران برای نوزادان

البته باید به بیماری های ناشی از افسردگی در دوران بارداری نیز اشاره کرد. این بیماری ها عبارتند از فشار خون بالا و آسیب های عضوی در دوران بارداری، قند خون بالا در دوران بارداری، تولد زودرس، و تولد نوزاد کم وزن. با این حال به گفته متخصصان روانپزشکی، هنوز هم داروهای ضد افسردگی قدیمی تر مثل پروزاک و یا زولفت برای درمان افسردگی دوران بارداری می توانند تجویز شوند.


برچسب ها :