امروز : ﺳﻪشنبه, 23 مرداد 1397
 پژو فراکتال؛ مدل مفهومی جدید
4/00 امتیاز از 2 رای
 خواندنی ها  |     |   282

بخش بیرونی این خودرو توسط «سباستین کریکت» (Sebastien Criquet) طراحی شده است و با مدل های مفهومی جدید این شرکت مانند «Exalt»، «Onyx» و «Quartz» ارتباط فرمی داشته و تضاد مواد و رنگ های ان نیز از «Coupe Franche» گرفته شده است. سبک کلی این محصول تا حدی مبتنی بر یک سری سطوح ساده است که با خطوط پررنگ و گرافیکی به هم متصل می شوند.

هرچند فراکتال یک گرافیک منحصربفرد را در قسمت جلو معرفی می کند که در ان لامپ های خودرو حتی در روز نیز روشن هستند، و البته راهنماهایی که از کناره جلوپنجره اغاز شده و تا زیر چراغ جلو ادامه می یابد اما با نگاهی دقیق تر به جزییات می توانید سطوحی را در ان تشخیص دهید که از اتاق های فاقد پژواک و صدای جاده الهام گرفته شده اند. اما چرخ ها به شکل محفظه هایی مستقل طراحی شده اند که خودشان صدای خودشان را کنترل می کنند. این الگو با طرح قسمت عقبی خودرو و بخش سیاه و چراغ های عقب نیز هماهنگی کامل دارد. خود لامپ ها از امپلی فایرهای پیشرفته الهام گرفته شده اند و در زمان شارژ خودرو به رنگ ابی درامده و نشان دهنده میزان شارژ ان هستند.

بخش داخلی این خودرو اما توسط «متیو هاگنر» (Mattieu Hagnere) طراحی شده است که حس پیشرفته ترین بخش این مفهوم را با خود دارد. بر اساس اعلام شرکت پژو، 82 درصد کابین این خودرو به صورت سه بعدی پرینت شده است و هرچند پیشرو نیست اما افزوده شدن روندهای تولیدی مختلف امکان تولید سطوح پیچیده را فراهم کرده است که یک محیط اکوستیک ایده ال را فراهم می کنند. این مسیله پلتفرمی را برای فراگیرترین بازنگری در خصوصیات صوتی یک خودرو در تاریخ اخیر فراهم می کند.

طراحان این خودرو با همکاری «امون تابین» (Amon Tobin) تولید کننده موسیقی، یک محصول صوتی کاملا جدید خلق کرده اند که حتی برای کارکردهایی مانند مسیریابی نیز صدا ایجاد می کند. اتاق این خودرو به گونه ای عمل می کند که به جای افزایش سطح صدا، پروژکتورهای صدا که در صندلی عقب جاگذاری شده است، فرکانس صدای باس را از داخل بدن شما عبور می دهند. از انجا که این خودرو برقی است برای حالت حرکت با سرعت کمتر از 30 کیلومتر در ساعت، بر اساس قوانین 2019، صدای بیرونی نیز برای خودرو تعبیه شده است.

تجهیزات پیشرفته صوتی این خودرو نیز از رنگ و مواد به کار گرفته شده در طراحی داخلی ان الهام گرفته شده است که شامل چوب، مس و کنترل های فلزی می شود. بخش HMI این خودرو حول یک نمایشگر هولوگرافیکی مرکزی طراحی شده است و حرکت های فرمان و کنترل های داخل کنسول مرکزی را تحت نظر می گیرد. این خودرو به طور قطع یکی از هیجان انگیزترین نمونه های نمایشگاه خودروی فرانکفورت بود.

مترجم: علی جعفری


برچسب ها :