امروز : ﺳﻪشنبه, 23 مرداد 1397
فرمول ۲۰ ۲۰ ۲۰ برای حفاظت از چشم ، هنگام کار با کامپیوتر
3/00 امتیاز از 1 رای
 خواندنی ها  |     |   186

در دنیای امروز، کار با کامپیوتر یا همان رایانه از نان شب واجب تر و لازم تر به نظر می رسد. اما این کار مخاطراتی هم در پی دارد که لازم است در کاهش آن بکوشیم.

رمز عدد ۲۰ در پروسه تقویت چشم ها

افرادی که زمان طولانی پشت رایانه سپری می کنند، باید هر ۲۰ دقیقه یک بار و هر بار به مدت ۲۰ ثانیه نگاه خود را از رایانه گرفته و به اشیایی در فاصله ۶ متری بنگرند. دانشمندان برای حفاظت از چشم در هنگام کار با رایانه فرمول منحصر به فردی به نام «بیست. بیست. بیست» ارائه داده اند. محققان دانشگاه تگزاس این فرمول را به افرادی که زمان طولانی پشت رایانه سپری می کنند یا کسانی که مایلند بینایی خود را حفظ کنند، توصیه کرده اند.

تمرینی برای جلوگیری از خستگی چشم ها

به توصیه متخصصان افراد باید هر ۲۰ دقیقه یک بار نگاه خود را از صفحه رایانه بگیرند و ۲۰ ثانیه به اشیایی که در فاصله ۶ متری قرار دارند نگاه کنند. ضمن اینکه طی این مدت نباید کمتر از ۲۰ بار پلک بزنند. به گفته کار شناسان، این تمرین به جلوگیری از خشک شدن و خستگی چشم ها، اجتناب از سر درد و درد گردن کمک می کند. انجام این تمرین ها به ویژه برای کسانی ضروری است که در محل کارشان سیستم های تهویه ای وجود دارد که هوا را خشک می کنند.

روش های قدیمی برای محافظت از چشم ها

پیش از این، روش های مفید دیگری به منظور حفاظت از بینایی هنگام کار با رایانه توصیه شده بود که از جمله آن ها می توان نگاه کردن به چپ و راست یا بالا و پایین بدون تکان دادن سر، چرخاندن چشم ها از چپ به راست و راست به چپ، نگاه کردن به نوک بینی و نگاه کردن به مناظر دور دست خارج از محل کار اشاره کرد.

قبل از انجام این تمرین ها باید عینک یا لنز را از روی چشم برداشت و بعد از هر تمرین با گذاشتن کف دست روی چشم ها به آن ها استراحت داد.


برچسب ها :