امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
 تایرهایی که خودشان را ترمیم می کنند
4/50 امتیاز از 3 رای
 خواندنی ها  |     |   200

این فرایند به واسطه ایجاد زنجیره های پلیمری صورت می گیرد که ساختار محصول نهایی را تشکیل می دهند. اما مشکل اینجاست که با شکسته شدن این زنجیره ها، امکان ترمیم انها وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اکنون تیمی از دانشمندان انستیتو تحقیقات پلیمری «Leibniz» در المان به همراه همتایان شان در دانشگاه های فنی «Tampere» فنلاند و دانشگاه فنی «Dresden» المان پروژه ای به پیش می برند که نتیجه ان رفع این محدودیت است به طوری که دیگر نیازی به انجام فرایند سخت سازی لاستیک در تولید تایر نخواهد بود.
انها متوجه شده اند که افزودن ترکیب کربن و نیتروژن همان تأثیری را دارد که افزودن سولفور برای سخت سازی لاستیک به همراه دارد با این تفاوت که در صورت از هم گسیخته شدن زنجیره پلیمری، ترمیم انها با گذشت زمان به طور خودکار صورت می گیرد.
بررسی های ازمایشگاهی صورت گرفته نشان می دهد حرارت دادن ترکیب جدید تایر در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد برای ۱۰ دقیقه، فرایند ترمیم خودکار ان را تسریع می کند و پس از گذشت ۸ روز، تکه تایر ترمیم شده قادر به تحمل فشار ۵۲ باری را خواهد داشت، فشاری که بسیار بیشتر از میزانی است که تایرها به طور عادی تحمل می کنند.


برچسب ها :