امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
یونیسف الودگی هوا ۶۰۰۰۰۰ کودک را در سال می کشد
3/50 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   158

یونیسف به رهبران دنیا نسبت به الودگی هوا هشدار داد و گفت که بیش از مجموع قربانیان مالاریا و ایدز باعث مرگ کودکان می شود.
هر ساله حدود ۶۰۰۰۰۰ کودک کمتر از ۵ سال، از بیماری هایی که به علت الودگی هوا ایجاد می شوند یا بدتر می شوند یا می میرند. مدیر اجرایی یونیسف، انتونی لیک، در مقدمه ی گزارشی گفت: هوا را برای کودکان تمیز کنید.
الودگی هوا حتی به کودکانی که نمی کشد هم اسیب می رساند حتی به کودکانی که متولد نشده اند.
الودگی ها تنها به ریه ی در حال رشد کودکان اسیب نمی رساند. بلکه می توانند از سد خونی مغزی بگذرند و اسیب دایمی به مغز در حال رشد ان ها و متعاقبا به اینده ی ان ها وارد کند. هیچ جامعه ای نمی تواند الودگی هوا را نادیده بگیرد.

ان چه یونیسف می خواهد

یونیسف از رهبران جهان می خواهد تا در بیست و دومین دوره ی کنفرانس تغییر اب و هوا شرکت کنند تا چهار اقدام را پیش بگیرند.
– کاهش الودگی با کاهش مصرف سوخت های فسیلی و سرمایه گذاری بر روی بهینه سازی انرژی
– افزایش دسترسی کودکان به امکانات درمانی، مانند برنامه های ایمن سازی بیشتر و برنامه های اطلاع رسانی راجع به ذات الریه که اولین علت مرگ کودکان زیر پنج سال است.
– به حد اقل رساندن امکان در معرض الودگی قرار گرفتن کودکان با دور نگه داشتن مدرسه ها از کارخانجات و منابع الودگی دیگر و استفاده از اجاق های تمیزتر در خانه ها
– بهبود سنجش الودگی هوا

مراکز الودگی هوا

یونیسف گفت که در گزارش های الودگی هوا از تصویرات ماهواره ای استفاده کردند تا وسعت مشکل الودگی هوا را در دنیا نشان دهند.
حدود دو میلیارد کودک در جاهایی زندگی می کنند که الودگی هوای فضای باز، از خط قرمزهایی که سازمان جهانی بهداشت تعیین کرده است عبور کرده. اکثر این کودکان در کشورهای کم درامد و با درامد متوسط زندگی می کنند.
تقسیم این امار به این گونه است: ۶۲۰ میلیون کودک در اسیای جنوبی، ۵۲۰ میلیون در افریقا و ۴۵۰ میلیون در اسیای مرکزی اقیانوس ارام.
الودگی هوای فضای باز، در مناطق شهری کشورهای کم درامد بیشترین شیوع را دارد و از وسایل نقلیه، استفاده ی شدید از سوخت های فسیلی، گرد و خاک و ضایعات سوختن ساطع می شود.
لیک گفت: کشورهای توسعه یافته، گام بزرگی در جهت کاهش الودگی هوای فضای باز و محافظت از کودکان در برابر الودگی در فضای بسته برداشتند. کشورهای در حال توسعه – هم کشورهای کم درامد و هم با درامد متوسط – هم می توانند این کار را بکنند و باید انجام دهند.
این نقشه بسیار شبیه نقشه ای است که به تازگی از طرف سازمان جهانی بهداشت منتشر شده است و نشان می دهد که ۹۲٪ از جمعیت دنیا در جاهایی زندگی می کند که الودگی هوا در فضای باز، با خط قرمزهای سازمان جهانی بهداشت همخواندی ندارد.

الودگی هوا در فضای بسته

نقشه ی ماهواره ای ارایه شده، خطر الودگی هوا در فضای بسته را نشان نمی دهد. این نوع از الودگی از مشکلات اصلی مناطق روستایی کشورهای کم درامد است. در این مناطق، مردم از سوخت های فسیلی مانند ذغال و چوب برای پخت و پز و گرما استفاده می کنند.
بیش از یک میلیار کودک در خانه هایی زندگی می کنند که از سوخت های فسیلی به این شکل استفاده می کنند. به طور مثال، ۸۱٪ از خانه های روستایی در هند از این نوع از سوخت استفاده می کنند، چرا که ارزان است و دسترسی اسانی دارد.
این مطالعه، رابطه ی واضحی بین درامد کشور و استفاده از سوخت های فسیلی در خانه ها یافت.
تایلند – با سرانه ی درامد ۵۸۱۶ دلار امریکا – از زیست توده (بیومس) استفاده می کنند تا ۲۳٪ از نیاز خانه ها را برطرف کنند در حالی که تانزانیا – با سرانه ی درامد ۸۶۴ دلار امریکا – برای تامین ۹۵٪ نیاز خانه ها از بیومس استفاده می کند.
در حال حاضر، یونیسف به توضیع اجاق های سالم تری در بنگلادش، زیمبابوه و کشورهای فقیر دیگر دارد می پردازد.

جنین های درخطر

الودگی هوا یک تهدید بسیار جدی برای کودکان است، چرا که ریه ها و سیستم ایمنی ان ها در حال رشد است.
کودکانی که متولد نشده اند هم در خطرند. مطالعات نشان می دهند که اگر افراد به شکل مزمن در معرض ذرات معلق فراوان قرار گیرند، امار سقط جنین، زایمان زودهنگام افزایش می یابد و تولد کم می شود.
یونیسف تاکید می کند که الودگی هوا تنها به کودکان بر نمی گردد.
لیک گفت: حفظ کودکان از الودگی هوا، تنها مقصود کاهش الودگی هوا نیست. با کاهش الودگی هوا می توان به فوایدی در جامعه مانند کاهش هزینه هایی که برای درمان انجام می شود و همچنین افزایش تولید مثل در محیطی پاکتر، امن تر و در نهایت، یک رشد سالم تر رسید.


برچسب ها :