امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
ام اس را چگونه مدیریت و کنترل کنیم
4/00 امتیاز از 2 رای
 آشپزی  |     |   149

تاکنون درمان کاملی برای ام اس کشف نشده است.
بیماری ام اس یکی از شایع ترین مشکلات سیستم اعصاب مرکزی است که امروزه بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان دچار این عارضه هستند. متخصصان می گویند اغلب این افراد نیز در سنین میان ۲۰ تا ۴۰ سالگی با این مشکل مواجه می شوند و زنان بیشتر از مردان در معرض بیماری ام اس قرار دارند.

با اینکه هنوز درمانی قطعی برای ام اس پیدا نشده است اما راهکارهایی وجود دارند که با ان ها می توان وضع بیماری مبتلایان را به طور نسبی کنترل کرد و کیفیت زندگی را در این بیماران افزایش داد. برای داشتن یک زندگی سالم لازم است به تغذیه، ورزش، مدیریت استرس از راههای مختلف مانند مسافرت های مستمر و… توجه کافی داشته باشیم.

الگوی مناسب برای زندگی با ام اس

مبتلایان به بیماری های مزمن باید نحوه زندگی با بیماری را بیاموزند تا قادر باشند با همان بیماری، ادامه تحصیل دهند، ورزش، کار و ازدواج کنند و حتی مانند سایر افراد معمولی صاحب فرزند شوند. به عبارت دیگر بیماران به جای انکه همه جنبه های زندگی خود را رها کنند باید با بیماری مقابله کنند، اگرچه این اقدام کار راحت و اسانی نیست و الگویی مناسب را می طلبد. برای داشتن چنین الگویی ضروری است به این جنبه ها دقت شود: رژیم غذایی، ورزش، مدیریت استرس، اشتغال، مسافرت و…

رژیم غذایی

هر چند تا به حال رژیم غذایی کاملی که بتواند بر سیر بیماری ام اس تاثیر گذارد، ارایه نشده است، اما به هر حال برخی از جنبه های تغذیه ای در این زمینه مشخص شده است. یک الگوی تغذیه ای با چربی متعادل و مقدار بالای فیبر، سبب تثبیت وزن و افزایش سلامت روده می شود.

اضافه کردن مکمل های غذایی مانند مولتی ویتامین ها و مواد معدنی کلسیم و ویتامین D نباید جایگزین مواد غذایی شود اما می تواند در کنار رژیمی خوب، مفید باشد. لازم است قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی و یا داروهای گیاهی، با پزشک مشورت شود تا منافع و مضرات ان ها سنجیده شود.

ورزش

ورزش منظم به چند دلیل مهم است: به سلامت قلبی – عروقی کمک می کند، قدرت و توانایی جسمی را افزایش می دهد و علاوه بر این ها برای سلامت روان نیز مفید است. ورزش عمومی، برای بیماران ام اس، می تواند خستگی مربوط به ام اس را کاهش می دهد و به دفع سفتی عضلانی نیز کمک می کند.

اب درمانی (انجام تمرینات ورزشی خاص در اب) از انجا که مانع افزایش درجه حرارت بدن در حین ورزش های هوازی می شود، برای مبتلایان به ام اس بسیار مفید است. سایر تمرینات سودمند شامل تمرینات کششی و تمرینات قدرتی با استفاده از ورزنه های سبک است. اما قبل از انتخاب هر رشته ورزشی ضروری است با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت شود.

مدیریت استرس

اغلب مردم در مواجهه با استرس، احساس های ناخوشایندی پیدا می کنند. اما در مورد مبتلایان ام اس مسیله کمی فرا تر از این هاست و ان اینکه، احتمال دارد علایم بیماری ام اس در شرایط بحرانی تشدید شود. استرس ممکن است درجه حرارت بدن را بالاببرد. افزایش درجه حرارت، خستگی و سایر علایم بیماری تشدید می کند.

رهایی از عواقب شرایط استرس زا چندان هم دشوار نیست و می توان به سادگی با چند نفس عمیق، یا یاداوری یک خاطره خوشایند، استفاده از روش های ایجاد ارامش (relaxation) و یا انجام یک فعالیت لذت بخش فشار روحی را کمتر کرد.

توجه به سلامت عمومی

مبتلایان به ام اس باید بیش از دیگران از خود در مقابل بیماری های عمومی مراقبت کنند بنابراین مراجعات لازم و انجام ازمایش های پزشکی مستمر مانند ازمایش های برای کنترل میزان قند خون، کلسترول، تری گلسیرید و معاینات قلبی همه باید مد نظر قرار گیرند.


برچسب ها :