امروز : شنبه, 30 تیر 1397
تعادل مواد مغذی و سلامت چشم
4/50 امتیاز از 3 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   153

در دهه ی گذشته ، چشم پزشکان مکمل های غذایی را تجویز می کردند تا به شکل روزانه خورده شوند و از کاهش دید به علت تباهی لکه ی زرد که با افزایش سن بروز می کند، جلوگیری کنند یا سرعت ان را کاهش دهند. حال، استفاده از مکمل های غذایی به قصد سلامت چشم رایج تر شده است. اما ایا افزایش دوزهای توصیه شده، تاثیر بیشتری هم دارد؟ گزارشی که در نسخه ی انلاین مجله ی JAMA Ophthalmology از مرکز چشم Moran وابسته به دانشگاه یوتا منتشر شد، نشان داد که اگر بیماری بیش از ان چه بدنش به ان نیاز دارد از مکمل ها استفاده کند چه اتفاقی می افتد.
در مقاله ای که منتشر شد، دکتر پاول برنستاین بیماری را شرح داد که هیچ نشانه ای از تباهی لکه ی زرد (AMD) یا مشکلات بینایی نداشت اما به دلیل رسوب کریستال در منطقه ی ماکولار شبکیه در هر دو چشمش اورا به کلینیک چشم پزشکی فرستادند. با معاینات پزشکی، دریافتند که در ۸ سال گذشته، بیمار علاوه بر تغذیه ی سرشار از لوتیینی که داشت و شامل بروکلی، کلم کالی، اسفناج و اسموتی اوکادو در هر صبح، روزانه از مکمل های ۲۰ میلی گرمی لوتیین نیز استفاده می کرد. یعنی بیش از دو برابر دوزی که برای یک بیمار مبتلا به AMD توصیه می شود (۱۰ میلی گرم در روز).
لوتیین بخشی از تغذیه ای است که برای پیش گیری از AMD توصیه می شود و بر اساس نتایج به دست امده از ازمایشات بالینی AREDS2 (مطالعه ی بیماری های وابسته به سن چشم ۲) به دست امد. در ان ازمایشات، محققان دریافتند که بیمارانی که در خطر بالای از دست دادن بیناییشان از AMD بودند و از مکمل های ۱۰ میلی گرمی لوتیین و ۲ میلی گرمی زاگزانتین استفاده کردند، خطر پیشرفتشان به سمت مراحل پیشرفته ی AMD را کاهش دادند. لوتیین و زاگزاتین، کاروتنویید هستند – انتی اکسیدان هایی که توسط گیاهان ساخته می شوند – که باور داشته می شود صدمات زده شده از سمت نور را ترمیم می کنند. انسان ها در بدنشان کاروتنویید نمی سازند، پس تنها با خوردن گیاهان یا مکمل ها می توانند ان را دریافت کنند.
برنستاین گفت: وقتی به غلظت کاروتنویید بیمار در پلاسما، پوست و شبکیه ی او نگاه کردیم، تمام ان ها حداقل دو برابر بیشتر از بیمارانی بود که از مکمل ها استفاده نمی کردند. بیمار استفاده از مکمل ها را کنار گذاشت اما به رژیم سرشار از لوتیین خود ادامه داد و بعد از هفت ماه، کریستال های چشم راستش از بین رفتند.
در حالی که مکمل های AREDS2 به بیمارانی که در خطر بالای از سوی AMD قرار دارند، پیشنهاد می شود، اما استفاده از ان ها در عوام مردم هم افزایش یافته است. توصیه ی برنستاین به بیمارانش ان است که «همه باید از تغذیه ای پیروی کنند که سرشار از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ باشد و برای چشمانشان مفید باشد و افراد تنها باید زمانی از مکمل های AREDS2 استفاده کنند که متخصص تشخیص AMD را برای ان ها بدهد.» این گزارش باید ازمایشات بالینی عظیمی را به همراه داشته باشد تا بتوان از ان نتیجه گیری کرد، اما می توان از ان به عنوان نشان گری استفاده کرد که تاثیرات منفی استفاده از لوتیین را در مقادیر بسیار بیشتر از ان چه در AREDS2 توصیه شده است نشان می دهد.


برچسب ها :