امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
۱۰ راه حل برای کنترل استرس در مشاغل پشت میزی
4/50 امتیاز از 3 رای
 خواندنی ها  |     |   210

اگر اصطلاحاً پشت میزنشین هستید حتماً با مفهوم استرس و خستگی زودهنگام هم اشنایید.

حتماً ۱۰ روش کاهش استرس برای شغل های پشت میزی را مطالعه و به دستورات ان عمل کنید:

در محل کارتان زود خسته می شوید؟ استرس زیادی را در شغل تان متحمل می شوید و فضای کاری برای شما به امری غیر قابل تحمل تبدیل شده است؟

۱- هیچ گاه صبحانه را حذف نکنید

ممکن است دیگر از شنیدن این جمله که صبحانه مهم ترین وعده غذایی است خسته شده باشید اما حقیقتاً خوردن صبحانه در افزایش راندمان روزانه شما و بهبود حالت روانی شما در طول روز نقش بسیار موثری ایفا می کند. حتی اگر زمان کافی برای تهیه صبحانه و میل ان به صورت نشسته ندارید، سعی کنید به صورت سرپایی بر روی میز به هنگامی که دارید اماده رفتن به محل کارتان می شوید صبحانه خود را میل کنید.

۲- پیاده روی کنید

شاید زمان کافی برای پیاده روی نداشته باشید، در این صورت هر یک ساعت یک بار از محل خود برخیزید و در محیط کارتان یا در سالن خود قدم بزنید. اگر تا محل کارتان با اتومبیل شخصی تان سفر می کنید، سعی کنید اتومبیل خود را در دور ترین نقطه پارکینگ پارک کرده و سپس باقی مانده مسافت را پیاده بروید.

۳- حرکت های کششی انجام دهید

در طول روز هنگامی که پشت میز کار خود نشسته اید به بدن خود نرمش های کششی دهید. هر مرتبه سعی کنید قسمت متفاوتی از بدن خود را با حرکات نرمشی کششی درگیر کنید. برای مثال می توانید با حرکت چرخش مچ دست و کشش دستان خود اغاز کنید.

۴- عصرانه و میان وعده سالم مصرف کنید

بعد از ظهر، هنگامی که انرژی شما تحلیل یافته، سعی کنید میان وعده های سالم و طبیعی مصرف کنید. میوه ها و سبزیجات می توانند نوعی قند را برای شما فراهم کنند که به سرعت می توانند جذب بدن شما شوند و انرژی لازم را برای شما فراهم می کنند.

۵- مراقب حالت نشستن و بدن خود باشید

زمانی که مشغول انجام پروژه ای هستید و در کار خود غرق شده اید شانه هایتان به جلو خم می شوند و بدن تان از حالت طبیعی خارج می شود که در نتیجه باعث احساس گرفتگی و درد در بدن شما می شود. هر از چندگاهی در طول روز نفس عمیقی بکشید و حالت بدن خود را کنترل کنید.

۶- تقدم و تاخر در برنامه های خود را رعایت کنید

چنانچه در طول روز موظف هستید فعالیت های متعددی را به سرانجام برسانید و این امر برای شما استرس به همراه می اورد، لازم است که برنامه تقدم کاری خود را اعمال کنید. کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید و سپس ان ها را انجام دهید. این امر علاوه بر انکه نوعی حالت روانی مثبت در شما ایجاد می کند، باعث می شود تمام کارهای خود را در زمان مناسب انجام دهید.

۷- خود را با فعالیت بیش از حد مشغول نکنید

فعال بودن تا زمانی خوب است که به فعالیت های مهم تر شما ضربه ای وارد نکند. همواره به اندازه ظرفیت کاری خود پروژه بپذیرید. قبول کارهای بیش از توان شما علاوه بر عدم ثمربخشی، به شما استرس زیادی تحمیل می کند.

۸- تصویر کسانی را که دوست شان دارید روی میز کارتان قرار دهید

زمانی که بسیار مشغول کار هستید و استرس زیادی را متحمل می شوید با نگاه به تصویر فرزند خود متوجه می شوید که چه چیزی بیشترین ارزش را دارد و همین امر به کاهش استرس شما کمک بسیار زیادی می کند.

۹- بعد از پایان کار، به فعالیت های تخلیه کننده استرس بپردازید

انجام ورزش هایی مانند یوگا بعد از اتمام روز کاری می تواند استرس ناشی از فعالیت روزانه شما را تخلیه کند و شما را به تعادل روحی و روانی برساند. کلاس های هنری و یا اشپزی نیز در این خصوص توصیه می شوند.

۱۰- تقاضای کمک کنید

اگر استرس فضای کاری برای شما به امری غیر قابل تحمل تبدیل شده است، با دیگران صحبت کنید و از انان تقاضای کمک کنید. برخی از کارفرمایان در محل کار کارمندان چند وعده در ماه از مشاوران دعوت می کنند که به مشکلات روحی کارمندان رسیدگی کند. حال چنانچه تمایلی به صحبت با اینگونه افراد ندارید، با دوستان نزدیک خود و یا اعضا خانواده خود صحبت کنید و خود را تخلیه کنید. برخی اوقات صحبت با دیگران راجع به استرش کارتان می تواند باعث ازادسازی و کاهش ان شود.


برچسب ها :