امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
رابطه دروغ گویی با فعل و انفعالات مغز
4/50 امتیاز از 3 رای
 آشپزی  |     |   171

شما زیاد دروغ می گویید؟ احتمالا جواب بیشترتان منفی است. اما اگر جواب مثبت است، با خواندن این مطلب می فهمید هنگام دروغ گفتن چه اتفاقی در مغز شما رخ می دهد. نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که هرچه انسان تمرین بیشتری برای دروغ گویی داشته باشد، انجام این کار هر بار نسبت به دفعه قبل برایش اسان تر می شود.

دروغ های کوچک، تمرینی برای دروغ های بزرگ

محققان در کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه دوک در جدیدترین مقاله خود در زمینه دروغ گویی، نشان داده اند که تکرار دروغ های کوچک، احساسات منفی در ارتباط با دروغ گفتن را تضعیف کرده و همین امر منجر به دروغ های بزرگ تر می شود. محققان این پژوهش طی انجام یک ازمایش از مغز ۸۰ شرکت کننده، اسکن FMRI تهیه کردند.

این اسکن زمانی انجام شد که این شرکت کنندگان مشغول انجام کارهای مختلف بودند.این دانشمندان با تمرکز توجه خود بر امیگدال مغز، که با احساسات، رفتار عاطفی و انگیزه ارتباط دارد، کشف کردند زمانی که افراد برای حفظ منافع خود دروغ می گویند، فعالیت امیگدال کمتر می شود.

به عبارت دیگر، هر چه دروغ گویی در افراد بیشتر باشد، احساس تردید در مورد گفتن دروغ در انها بیشتر از بین می رود و تکرار اعمال منفی از احساس پشیمانی و احساس گناه می کاهد.

صادق ها باهوش ترند چون حسابگرترند

اما چیزی که بسیار هیجان انگیز و شگفتی اور است، مسیله ای است که محققان درباره صداقت کشف کرده اند. سال گذشته محققان ازمایش شبیه ازمایش بالا را انجام دادند اما به جای اسکن مغز افراد، از انها گروهی از سوالات مختلف در مورد شخصیت، شغل، تحصیلات و حتی ضریب هوشی انها پرسیده شد و نتایج پژوهش نشان داد که هرچه صداقت افراد بیشتر باشد، انها از هوش بیشتری برخوردار هستند.

دلیل این امر این است که افراد باهوش دارای قدرت تجزیه و تحلیل بیشتری بوده و اینده دروغ گویی را در ذهن خود مورد بررسی قرار می دهند و نسبت به دیگران بیشتر قادرند تا پیامدهای منفی بالقوه دروغ گفتن را در نظر بگیرند.

و سخن اخر اینکه، به گفته داستایوسکی نویسنده روسی: «هیچ چیز در این جهان سخت تر از گفتن حقیقت نیست»./ایسنا


برچسب ها :