امروز : جمعه, 29 تیر 1397
راز بزرگ عمر طولانی بر اساس طبع مان غذا بخوریم
3/50 امتیاز از 1 رای
 آشپزی  |     |   144

شاید باورش سخت باشد اما ۵۰ درصد علل مرگ و میر کشور، سکته های قلبی و مغزی ناشی از مشکلات تغذیه است. این را معاون تحقیقات وزارت بهداشت می گوید. اگر در مناطقی از دنیا مانند برخی نواحی افریقا، علت انواع بیماری ها و مرگ و میرها، فقدان غذای مناسب و گرسنگی است در ایران، مردم به خاطر «تغذیه بد» می میرند.

اغلب ایرانی ها نه تنها دسترسی مناسبی به غذا دارند بلکه طبق اعلام فایو، سالانه ۳۵ میلیون تن مواد غذایی در ایران دور ریز می شود. گذشته از این، ۷۰ درصد مردم ایران نیز دچار چاقی هستند. بیماری هایی مانند دیابت نیز رفته رفته در زمره تهدیدات ملی قرار می گیرند به طوری که طبق امار وزارت بهداشت، هم اکنون ۱۰ درصد ایرانی ها دیابت دارند و بیم ان می رود تا یک دهه اینده یک سوم مردم ایران دیابتی شوند. انواع بیماری های دیگر مانند فشار خون، ناکارایی های گوارشی، سرطان و… نیز که جای خود دارند.

عمر طولانی با تغییر فرهنگ تغذیه

واقعیت این است که اگر «تغذیه بد» عامل نیمی از مرگ و میر ایرانی هاست، پس با بهبود فرهنگ غذایی، هر کدم از ما می توانیم لااقل درباره خود و خانواده مان ریسک ابتلا به بیماری های مرگبار را کاهش دهیم. پیشنهاد جدی که همین امروز می توانید ان را عملی کنید، «تنظیم تغذیه بر اساس طبع» است. انسان ها دارای طبع های مختلفی هستند که معروف ترین انها عبارتند از: گرم و خشک، گرم و تر، سرد و خشک، سرد و تر.

هر انسانی باید بر اساس طبع خودش تغذیه کند. به عنوان مثال اگر کسی دارای طبع سرد باشد و مدام غذاهایی که دارای طبع سرد هستند بخورد، در دراز مدت سلامتی اش به خطر می افتد. بنابراین، اولین کاری که باید بکنیم این است که تشخیص دهیم طبع ما در زمره کدام یک از چهار گروه اصلی انواع طبع ها قرار دارد.

چگونه طبع خود را بشناسیم

برای تشخیص طبع، راه های مختلفی وجود دارد که با کمی جست و جو در سایت های معتبر می توان اطلاعات خوبی درباره نحوه شناسایی طبع به دست اورد، هر چند که مراجعه به پزشکی که تخصص طب سنتی هم دارد روش مطمین تری به شمار می رود.

گام دوم این است که طبیعت انواع مواد غذایی را بشناسیم و برنامه غذایی روزانه خود شامل وعده های اصلی و میان وعده ها را بر اساس ان تنظیم نماییم. مثلاً اگر دریافتیم که طبع ما سرد است و در یک مهمانی، روی میز موز و خیار باشد، ما میوه گرم (موز) را انتخاب می کنیم و از خوردن میوه سرد (خیار) خودداری می کنیم. یا اگر خیار را خوردیم، در کنارش «مصلح» ان را نیز می خوریم. مصلح در طب ایرانی غذایی است که باعث می شود اثر غذایی که پیش از ان خورده ایم تعدیل شود. مثلاً مصلح خیار، مَویز است و اگر کسی بعد از خوردن خیار، مویز بخورد، اثر طبع سرد ان بر روی فرد دارای طبع سرد خنثی می شود.

نگاه داشتن اندازه در خوردن

خوشبختانه طبع انواع غذاها و نیز مصلح های انان نیز در سایت های معتبر وجود دارد و می توانیم با یک جست و جوی ساده، این اطلاعات ارزشمند را نیز به دست اوریم.

گام سوم برای سلامتی، «خوردن به اندازه» است. اکثر ما ایرانی ها گذشته از این که غذاهای مناسب نمی خوریم، بلکه همان غذاهای نامناسب طبع مان را نیز بیش از اندازه می خوریم. نتیجه نیز مشخص است: اسیب کبد، بر هم خوردن تعادل شیمیایی بدن، ابتلا به انواع بیماری ها و مرگ زود رس.

بنابر این در کنار انتقاد از سیستم اموزشی و رسانه ها که این ها را یادمان نمی دهند، بهتر است این سه گام عملی و بسیار سودمند را از همین امروز برداریم و خود و خانواده مان را از فاجعه ای که همه ما را در برگرفته و مدام از بین ما قربانی می گیرد، نجات دهیم./عصر ایران


برچسب ها :