امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
 بلک بری؛ محبوب مقامات کشورها و ترورویست ها
3/50 امتیاز از 1 رای
 خواندنی ها  |     |   164

 بلک بری؛ محبوب مقامات کشورها و ترورویست ها

 بلک بری؛ محبوب مقامات کشورها و ترورویست ها

حال با توجه به اینکه شرکت سازنده گوشی های بلک بری پیش از این اعلام کرده بود که هرگز امکان نظارت بر متن پیام های رد و بدل شده از طریق سرویس پیام کوتاه را در اختیار مقامات سایر کشورها قرار نمی دهد، علت تغییر رویکرد سریع عربستان در برقراری دوباره خدمات بلک بری را چگونه می توان ارزیابی کرد. به نظر نمی رسد که شرکت بلک بری وعده تامین امنیت عربستان را به مقامات این کشور داده باشد یا خیال عربستان را از بابت عدم وجود حملات تروریستی در کشورش راحت کرده باشد چون اساسا این کار بسیار فراتر از توانایی های یک شرکت است، پس چه چیز دیگری عربستان را در تداوم استفاده از این سرویس قانع کرده است.
انچه محتمل است، این شرکت برخلاف قولش اجازه دسترسی دولت عربستان به اطلاعات رد و بدل شده از طریق این سرویس را داده است و این می تواند بدین معنا باشد که در حالی که کاربران عرب بلک بری با خیال راحت در حال استفاده از این سرویس هستند، دولت نیز توانایی رصد تمامی اطلاعات رد و بدل شده را داراست.حالا و در کنار پرسش های بی پاسخ در خصوص انچه میان شرکت سازنده بلک بری با مقامات عربستان مطرح شد، خبرها حکایت از ان دارند که کشور پاکستان نیز به علت بیم استفاده تروریستی از سرویس پیامک بلک بری، قصد دارد ارایه سرویس مذکور را مسدود کند.
بر اساس گزارش های منتشره دولت پاکستان چهارمین کشوری است که سرویس های پیامک بلک بری را تا پایان سال جاری میلادی لغو می کند. علت این تصمیم مسایل امنیتی و جلوگیری از سو استفاده تبهکاران اعلام شده است.طبق اسناد افشا شده از سازمان تنظیم مقررات مخابراتی پاکستان (PTA) این سازمان از سه اپراتور اصلی این شرکت خواسته سرویس پیام رسانی کد گذاری شده بلک بری موسوم به BES را متوقف کنند. طبق این گزارش از سه اپراتور یوفون، موبی لینک و تلنور خواسته شده تا 30 نوامبر (9 دی) به طریقی که به کاربران اسیبی نرسد، ترتیبی دهند این سرویس متوقف شود.
طبق این گزارش اکنون بلک بری کمتر از 5 هزار مشترک در پاکستان دارد که تعداد کاربران سرویس BES از ان نیز کمتر است که عمدتا شامل مشترکان دولتی یا تجاری یا وابستگان سفارت های خارجی می شوند. لیکن مقامات دولتی پاکستان نگرانند تبهکاران هم از این سرویس کدگذاری شده که قابل ردیابی یا رمزگشایی نیست، استفاده کنند.
کشور پاکستان طی سال های اخیر به شدت درگیر مبارزه با تروریست ها و بمب گذاران داخلی و خارجی بوده و هر ساله هزینه زیادی صرف مقابله با این پدیده شوم می کند. هفته گذشته نیز Privacy International که یک شرکت امنیتی انگلیس است، اعلام کرد که اژانس اطلاعاتی پاکستان فشار زیادی بر این کمپانی اورده تا اطلاعات رد و بدل شده در این کشور را با قدرت و دقت بیشتر بازرسی و نظارت کند.
به این ترتیب حالا باید منتظر ماند و دید ایا بلک بری به شکلی با مقامات پاکستانی نیز کنار خواهد امد یا نه؟

 بلک بری؛ محبوب مقامات کشورها و ترورویست ها

اما این تنها تروریست ها نیستند که تمایل به استفاده از گوشی های بلک بری را دارند. باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا نیز تا چندی پیش به دلایل امنیتی باید تنها از گوشی بلک بری که برندی محبوب در امریکاست استفاده می کرد.اگرچه اخیرا مقامات امنیتی امریکا اجازه استفاده اوباما از گوشی ایفون را دادند. اوایل سال جاری بود که رییس جمهور امریکا پس از اینکه سال ها به دنبال استفاده از ایفون بود، بالاخره به ارزوی خود رسید. باراک اوباما بالاخره اجازه پیدا کرد که اولین مطلب خود در صفحه توییتر شخصی اش را با ایفونی که از دفتر ریاست جمهوری قرض گرفته بود ارسال کند. او در دسامبر 2013 گفته بود من به دلایل امنیتی اجازه ندارم ایفون داشته باشم.

 بلک بری؛ محبوب مقامات کشورها و ترورویست ها

گوشی بلک بری اوباما برای ایمیل ها و پیامک ها از مسیر سرور ویژه ای استفاده می کند و هر ایمیل و پیامک برای اطمینان از عاری بودن از هرگونه بدافزار و ویروس کنترل و بررسی می شوند. هر بلک بری وابسته به یک سازمان می تواند از قوانین امنیتی خاص خود برخوردار باشد و بلک بری اوباما که وابسته به کاخ سفید است، قطعا توسط دشوارترین قوانین امنیتی کنترل می شود.

 بلک بری؛ محبوب مقامات کشورها و ترورویست ها

اما این تنها رییس جمهور امریکا نیست که از کاربران بلک بری محسوب شده و مقامات امنیتی برخی کشورهای دنیا نیز از بلک بری استفاده می کنند. با وجود جایگاه خاص گوشی های بلک بری نزد مقامات امنیتی و تروریست ها، شرکت کانادایی سازنده بلک بری این روزها با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می کند.
بر اساس گزارش ها روند نزولی میزان سهم بلک بری از بازار موبایل دنیا همچنان ادامه دارد. البته بلک بری به دلیل امنیت بالای سیستم عامل ان، همچنان گوشی مورد علاقه حرفه ای ها و افراد دولتی است اما توجه افراد عادی به ان بسیار کم شده است. مدیرعامل بلک بری، به تازگی اعلام کرده که برای مدتی توجه این شرکت به جای تولید گوشی همراه، روی بالا بردن امنیت سیستم عامل بلک بری متمرکز شده است.به هر حال باید منتظر ماند و دید ایا بلک بری قادر به حفظ سهم اندک و البته ویژه خود در بازار موبایل خواهد بود یا انکه به سرنوشت شرکت هایی همچون نوکیا و مایکروسافت در دنیای موبایل دچار خواهد شد. خدمات امنیتی بلک بری از سوی سازنده این گوشی در برخی کشورها از جمله ایران ارایه نمی شود.


برچسب ها :