امروز : پنجشنبه, 25 مرداد 1397
 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود
4/50 امتیاز از 3 رای
 جواهرات  |     |   194

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود

او به عنوان یکی از مطرح ترین جواهرسازان و سنگ شناسان هندی همیشه سعی دارد که تمامی طرح هایش یک شاهکار هنری باشد. باور این موضوع که او به طور اتفاقی به دنیای جواهرات راه پیدا کرده است کار بسیار مشکلی است. با توجه به اینکه او از یک خانواده مطرح بالیوودی است، انتظار خانواده او این بوده است که حرفه بازیگری یا فیلم سازی را دنبال کند. شرکت در دوره های اموزشی سنگ شناسی موسسه گوهرشناسی ایالات متحده (GIA) مسیر زندگی او را متحول کرد.

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود  طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود

اکنون بیش از بیست سال از ان زمان می گذرد و فرح خان در طی ان مسیر طولانی به موفقیت ها و قله های زیادی دست پیدا کرده است. یکی از موفقیت های اخیر او افتتاح فروشگاه مرکزی برند خود در در بلوار جواهرات ترنر رود (Turner Road) در بمبیی است. این فروشگاه دو طبقه لذت بصری بی نظیری دارد و طراحی داخلی و نمای بیرونی ان با الهام از جواهرات هر چند ماه یک بار تغییر می کند. مضمون مراسم افتتاحیه این فروشگاه «الیس در سرزمین عجایب» به همراه پنجره های نارنجی انتخاب شده است تا از این طریق با مشتریان یک رابطه احساسی برقرار شود و مانند الیس کنجکاو قصه باور داشته باشند که هر کاری امکان پذیر است.

فرح خان با غرور و افتخار خاصی می گوید: «من درست مانند الیس رویابافی کردم و با تلاش فراوان به تمامی ان ارزوها رسیدم». فرح خان در مصاحبه اختصاصی با پریتا اگاروال (Preeta Agarwal) خبرنگار «The Jewellery Editor»از چند دهه فعالیت در دنیای جواهرات و عشق به طراحی جواهرات می گوید.

با کدام انگیزه در دوره های موسسه گوهرشناسی (GIA) شرکت کردید؟
ایده اولیه من یک سیاحت و خوش گذرانی شش ماهه در لس انجلس بود، ولی شروع دوره ها و میزان جدی بودن و حرفه ای بودن ان مرا به کلی متعجب و شوکه کرد و هیچ شوخی در کار نبود. تنها راه لذت بردن از دوره ها یادگیری بود. شرکت در دوره های اولیه کلاس ها مرا کنجکاو کرد و پس از ان تصمیم گرفتم که در تمامی دوره های طراحی شرکت کنم.

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود


شما در سال 1993 فارغ التحصیل شدید، در ان زمان طراحی جواهرات به عنوان یک مفهوم در هندوستان کمی ناشناخته بود، سال های اولیه فعالیت، به عنوان طراح چگونه گذشت؟
در طی سال های اولیه فعالیت، با جواهرسازان مختلفی در بمبیی کار کردم، ارتباط با استادکاران و صنعتگران هندی، اطلاعات دست اولی را در اختیار من قرار داد. من برخلاف بسیاری از جواهرسازان که راه های اسان را برای طراحی جواهرات انتخاب می کنند بیشتر به دنبال اصالت و متفاوت بودن مفهوم در طراحی جواهرات هستم. یک مشتری چگونه می تواند بفهمد که سلیقه متفاوتی نسبت به بقیه دارد، اگر این مجال را پیدا نکند که طرحی متفاوت را مشاهده کند؟ من در ابتدای کار برای خانواده و دوستان نزدیکم طراحی می کردم و جواهرات را در کارخانه کوچک دوستم تولید می کردم. ترکیب طراحی های من و تولید او تا سال ها نیاز من را تامین می کرد و سرانجام در سال 2004 برند «جواهرات ظریف فرح خان» را راه اندازی کردم و پس از ان کارگاه جواهرسازی شخصی خود را با بیش از هشتاد استادکار و طراح حرفه ای به راه انداختم. این روزها با افتتاح فروشگاه خودم به صورت خرده فروشی حضور فعالی در دهلی و بمبیی دارم.

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود


دختر یک خانواده بالیوودی معروف بودن چه تاثیری بر حرفه جواهرسازی شما داشت؟
در شروع کار مزایای بسیاری داشت. ارتباط با بالیوود برای اولین بار مشتریان را به فروشگاه می کشاند، اما طراحی های من باعث می شود که انها ارتباط خود را با جواهرات من حفظ کرده و ادامه دهند. نکته منفی بالیوود برای من این بوده است که بیشتر مشتریان احتمالی تصور می کنند که جواهرات من بسیار گران قیمت هستند. برای از بین بردن این تصور اشتباه فروشگاه من هم اکنون در بزرگ ترین بازار خرده فروشی جواهرات در بمبیی قرار گرفته است. در بحبوحه تمام این رقابت ها من امیدوار هستم حتی اگر مشتریان فقط برای نگاه کردن به فروشگاه وارد می شوند اما به این نکته پی ببرند که جواهرات من نیز مانند دیگر همسایگانم مقرون بصرفه و اقتصادی است.

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود


به شما لقب «جواهرساز ستارگان »داده اند، ایا از ابتدای فعالیت هم همین هدف را دنبال می کردید؟
اهل یک خاندان مشهور بالیوودی بودن برای من شهرت به بار اورده و از سوی دیگر استفاده ستارگان از جواهرات من این شهرت را چند برابر کرده است، اما من جواهرات را یک فرم هنری می بینم و ان را برای کسانی طراحی می کنم که این نوع هنر را ستایش می کنند. اگر انها جواهرات من را دوست دارند و با استفاده از انها احساس شاهزاده خانم بودن می کنند برای من فرقی نمی کند که انها چهره مشهور هستند یا یک خانم خانه دار.

طراحی های شما بیشتر هندی مدرن است تا سنتی، از کجا الهام می گیرید و چگونه جواهرات خود را طراحی می کنید؟
طراحی به یک زبان مشخص و روشن نیازمند است. من به دوباره سازی گذشته و ایجاد یک اثر جدید باور زیادی دارم. من جواهراتی طراحی می کنم که هم با لباس ها و پارچه های هندی و هم با سبک پوشش غربی هماهنگ باشد.

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود

طبیعت منبع الهام اصلی من است. من عاشق طراحی حیوانات و حشرات سه بعدی جواهرنشان هستم و از طبیعی نشان دادن انها لذت می برم. من برای این کار از سنگ های قیمتی پرزرق و برق با درخشش چشمگیر و زیبا بهره می گیرم. سنگ هایی را دوست دارم که برق ان هیچگاه از ذهن شما فراموش نشود.


جواهرات شما بسیاری از شخصیت های بین المللی را اراسته است، حالا که نمایندگی خود را در دهلی و بمبیی افتتاح کرده اید برنامه شما برای گسترش و حضور در بازارهای بین المللی چیست؟
پروژه اینده من خرده فروشی انلاین است که در چند ماه اینده راه اندازی خواهد شد. من مشتریان بسیاری در سراسر دنیا دارم و برنامه بعدی من ورود به بازار دبی و لندن و افتتاح فروشگاه در این مناطق است.


فرح خان را چگونه توصیف می کنید؟
نامتعارف و خلاق. ایجاد یک سبک خاص اهمیت بسیاری دارد اما نباید در این زمینه افراط کرد. ترفند این کار ایجاد که یک ترکیب منحصربفرد از اعتماد به نفس و ظاهر خاص است.

 طراحی جواهرات از بالیوود تا هالیوود

مترجم : هومن باوریان


برچسب ها :