امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
 غذاهایی که ممکن است باعث جوش شوند
4/50 امتیاز از 3 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   136

لبنیات

هورمون به تنهایی باعث می شود که لبنیات، یک عامل مهم در تشدید اکنه باشد، حتی شیرهای بدون هورمون رشد، هنوز هم به طور طبیعی پر از هورمون هستند. اما فقط این نیست، لنینگ می گوید: از نقطه نظر تغذیه ای شیر کم چرب و بدون چربی، چیزی به جز یک بمب قند نیست. او می خواهد توضیح دهد که با حذف چربی از شیر، فقط قند ان باقی می ماند، ۱۲ گرم قند در هر فنجان! چربی موجود در شیر به تجزیه ویتامین های محلول درچربی مثل A و D برای جذب بهتر، کمک می کند. این ویتامین ها، ممکن است بدون چربی، به خوبی جذب نشوند و شما فقط یک نوشیدنی شیرین خواهید داشت که می تواند تعادل هورمونی پوست تان را بهم بریزد.

قند

اکنه در اصل یک التهاب است و یکی از بزرگ ترین محرک های التهاب، قند تصفیه شده است. هنگامی که قند وارد بدن ما می شود، سطح انسولین ما را افزایش می دهد که باعث التهاب سیستم بدن مان می شود . برای پوست های مستعد اکنه، این یعنی یک تاول چرکی! به علاوه اگر قند را با شیر هورمونی مخلوط کنید، دچار مشکل می شوید. لنینگ توضیح می دهد: اگر یک بیمار به من بگوید که شکلات باعث می شود جوش بزند، تقریبا درست است که بگوییم شکلات شیری که مواد تشکیل دهنده اصلی اش، شیر و شکر هستند باعث جوش می شود. این دو ماده باعث تحریک جوش ها می شوند. ایا نمی توانید عادت شکلات خوردن تان را ترک کنید؟ پس شکلات های تلخ تر یا به اصطلاح تیره را انتخاب کنید. اگر شما شکلات تیره 70، 80 یا 90 درصد که قند کمتر و انتی اکسیدان بیشتری دارد بخورید، احتمال کمتری می رود که جوش های تان تحریک شوند. در اخر، اگر می خواهید چیزی بخورید که ممکن است باعث تحریک جوش تان شود، حداقل ان را هوشمندانه انتخاب کنید!

بادام زمینی

این اجیل محبوب، یک محرک جوش موذی است که هیچ گاه متوجه امدنش نمی شویم. لنینگ می گوید: ما از افراد مستعد به اکنه خواستیم تا از بادام زمینی و محصولات ان استفاده نکنند، زیرا انها حاوی نوعی هورمون به نام اندروژن هستند که می تواند با تولید سبوم، فولیکول های روی پوست را تحریک کند و پس از ان جوش ها تشدید می شوند.
این یعنی ساندویچ کره بادام زمینی با مربا (یا رول خوشمزه تخم مرغ سرخ شده در روغن) که می خورید، می تواند به سرعت باعث چرب شدن پوست تان شود. مراقب روغن بادام زمینی در چیپس های سیب زمینی نیز باشید زیرا معمولا باعث جوش های ناگهانی می شوند. لنینگ اشاره می کند که اولین قدم برای داشتن صورتی صاف تر، خواندن هوشمندانه برچسب مواد غذایی است.

ید
ید برای درمان جراحات مفید است و در بیشتر غذاهای مورد علاقه ما وجود دارد. نمک ید دار، عضو اصلی بیشتر میزهای غذا است، اما مقدار زیادی از این ماده محرک نیز در جلبک دریایی وجود دارد.
دوستداران سوشی توجه کنند! جلبک الگا، منبع دیگری از ید است و اگر شما طرفدار اسموتی های سبزیجات یا مکمل های غذایی باشید، این سبزی مفید، قطعا بخشی از رژیم غذایی شماست. الگا یک عنصر بسیار ابرسان است و می تواند فواید انتی اکسیدانی و محافظت در برابر افتاب نیز داشته باشد. با این حال، می تواند جوش های اکنه ای را تشدید کند. بنابراین بستگی به نوع الگا و نحوه بدست امدنش دارد. لنینگ می گوید: ما می خواهیم که افراد دارای مشکل اکنه از محصول جلبک الگا استفاده نکنند، زیرا احتمال دارد که مصرف ان باعث جوش زدنشان شود. ید حتی در سبزیجاتی مانند مارچوبه نیز وجود دارد. مطالعات نشان می دهند که مقادیر کمی از غذاهای سرشار از ید (3 تا 4 وعده در هفته) به احتمال کمتری باعث تشدید اکنه می شوند، اما مصرف بیشتر ان می تواند باعث تشدید جوش در بعضی افراد شود.
در اخر، برخلاف باور عمومی، 60 تا 90 روز طول می کشد تا اکنه تشکیل شود، یعنی تا سه ماه طول می کشد که جوش ها نمایان شوند. اگر فکر می کنید غذاهایی که می خورید، جوش های تان را تحریک می کنند، پس سعی کنید به مدت یک ماه، یک ماده محرک را کنار بگذارید و ببینید که ایا متوجه تفاوتی می شوید یا خیر. شاید اگر امشب شکلات نخورید، تاثیری بر جوش فردای صورت تان نگذارد اما این کار را ادامه دهید تا در اینده، صورتی صاف و بدون جوش داشته باشید.

مترجم: نسرین میرعربشاهی


برچسب ها :