امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
 بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی
4/50 امتیاز از 3 رای
 جواهرات  |     |   176

 بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی

جی پور (Jaipur) مرکز سنگ های قیمتی هندوستان است و قرن هاست که استادکاران تراش سنگ در این منطقه به کار تراش، حکاکی و جلا دادن به سنگ ها اشتغال دارند. در این منطقه سنگ های قیمتی مانند زمرد، یاقوت، تورمالین، یاقوت ارغوانی و عقیق به طور معمول با موتیف های گلگون طراحی وحکاکی می شود.

حکاکی و کنده کاری بر روی سنگ های نرمی چون زمرد، یاقوت، تورمالین و لعل معمولا تکه های خرد و ریز و ضایعات زیادی دارد، از این رو زمردهای حکاکی شده با کیفیت بالا بسیار کمیاب و گران قیمت است.

 بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی  بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی

برند مطرح امراپالی و استادان خبره این خانه جواهر در جی پور الگوهای ظریف گلگون را بر زمرد و یاقوت نقش می کنند. گردنبند کلاسیک «ناوراتنا» یا «9 سنگی» این برند با هشت سنگ قیمتی حکاکی شده و یک الماس تراش نخورده، جواهرات سنتی را دوباره به دنیای مدرن معرفی کرده است.

نمونه دیگری از فعالیت های این خانه جواهر مطرح هندی همکاری با جمفیلدز در گردنبند و گوشواره های «سادابهار» یا همیشه سبز است که در انها 51 برگ ظریف با حکاکی برگ مانند از زمرد ایجاد شده است. این گردنبند زیبا با یاقوت مرکزی با دست حکاکی شده و رشته های الماس و یاقوت هنرمندی «بیرن وایدیا» طراح هندی را در نهایت و اوج خلاقیت نشان می دهد. در میان برندهای خلاق هندی، فرح خان و میرا گولاتی همیشه این هنر سنتی را با جزییات مدرن و بروز ترکیب می کنند.

 بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی  بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی

گوشواره های برند گولاتی با پروانه های در حال نوشیدن شهد گل ها طرفداران بسیاری دارد. این نکته که هیچ کدام از دو گل یا دو بال حکاکی شده این گوشواره ها یکسان نیست باعث شده است که این گوشواره ها در همان روزهای اولیه عرضه به طور کامل به فروش برسد. فرح خان که جواهرات را در اطراف سنگ و با توجه به شکل حکاکی صورت گرفته بر ان طراحی می کند امسال نیز مجموعه بی نظیری از زمرد، مرجان و یاقوت کبود ارایه کرده است. گردنبند مرجانی نامتقارن با مهره های تانزانیت استادی و مهارت طراحان این برند را نشان می دهد.

فرح خان می گوید: «من حس عظمت و احساس نوستالژیک برامده از این حکاکی ها که جواهرات را در عین مدرن بودن کلاسیک نشان می دهد، بسیار می پسندم». خان ادامه می دهد: «بسیاری از جواهرسازان بین المللی در طول تاریخ از سنگ های قیمتی حکاکی شده در جواهرات خود به ویژه جواهرات سفارشی خانواده سلطنتی هندوستان در قرن هجدهم میلادی بهره گرفته اند. امروزه یافتن حکاکی های زیبا با درخشش و زرق و برق کار بسیار مشکلی است، به همین دلیل من همیشه به دنبال این سنگ ها هستم و انها را در طراحی های خود به کار می گیرم».

 بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندی  بازگشت هنر باستانی در جواهرات مدرن هندیمترجم : هومن باوریان


برچسب ها :