امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 باغچه، منتظر خلاقیت شماست
3/50 امتیاز از 1 رای
 دکوراسیون  |     |   227

قدر مسلم فضای کوچک باغچه دلیل خوبی برای این نیست که گل کاری یا باغبانی را کنار بگذارید. از این فضاهای کوچک می توان علاوه بر کاشت گل و گیاه های دلخواه، برای استراحت های عصرگاهی در حیاط منزل هم کمک گرفت.

به نوشته برترین ها، . برای این منظور ما ایده های مفیدی برای تان داریم که مناسب و جالب هستند.و کمک خواهند کرد تا هم فضای خانه را زیبا کنید و هم لذت با گیاهان بودن را تجربه کنید.

میزِ فوری

گلدان قدیمی و بزرگ و سنگین که در گوشه حیاط یا انباری افتاده است را در بهترین قسمت باغچه حیاط قرار دهید. میز یا سنگ بزرگی روی ان قرار دهید تا سطح رویی میز را تشکیل دهد. اطراف ان نیز به تعداد دلخواه صندلی قرار دهید. به این ترتیب، یک میز جالب توجه و کاملا متفاوت در گوشه باغچه درست کرده اید و می توانید عصرهای بهار و تابستان در انجا از سرسبزی اطراف لذت ببرید.

گلدان های بالانشین

گلدان ها و گیاهانی که بیشتر دوست دارید را بالاتر از دیگر گلدان ها قرار دهید. برای این منظور می توانید از بلوک های سیمانی ساده استفاده کنید. به هر تعداد که دوست دارید، از این بلوک ها بگذارید و سپس گلدان های عزیز خود همچون بونسای را روی انها قرار دهید تا جلوه بیشتری داشته باشند. با بلوک ها دو یا سه پایه بسازید، روی سطح انها یک ورقه فلزی مقاوم بگذارید تا چیزی شبیه میز ضداب ایجاد شود. این کار به ابیاری راحت تر این گیاهان نیز کمک می کند.

دنیای رنگی مَنگی

گوشه ای از باغچه کوچک خود را به فضای شاد و رنگارنگی تبدیل کنید که به بیننده و ساکنین طراوت و شادابی را منتقل کند. میز و صندلی، نیمکت یا تختی در گوشه حیاط بگذارید و به جای اینکه از قالی و پتوهای تیره برای روی انها استفاده کنید، انواع پارچه ها، بالش ها و پتوهای رنگی و شاد انتخاب کنید. این فضای شاد، موجب شادی بیشتر عصرهای شما می شود.

الاچیق چهارفصل

اگر بتوانید در باغچه خود یک الاچیق ساده بسازید، در روزهای گرم تابستان از گرما و تیغ افتاب و در روزهای پاییز و زمستان از خیس شدن زیر بارش باران و برف در امان خواهید بود. در ضمن، خیال تان راحت است که می توانید اسباب و مبلمان دلخواه خود را در این الاچیق بچینید و هر ساعت از شبانه روز که دوست دارید، با خانواده یا تنها در این نشیمن باز و خنک استراحت کنید.

استفاده از ماسه و سنگ

برای اینکه گوشه ای از حیاط را بتوانید به یک منظره زیبا و درخور توجه تبدیل کنید، می توانید از زیبایی سنگ ریزه های رنگی و ماسه استفاده کنید. برای اینکه از لابه لای این سنگریزه ها علف های هرز رشد نکنند و بالا نیایند، یک لایه پارچه مخصوص باغچه در زیر پهن کنید و روی ان را با انواع سنگ و ماسه پر کنید. هزینه این ایده از اجرهای تزیینی کمتر است.

بهره بردن از سایه درختان

اگر درختان کهنسال و بزرگی دارید که شاخ وبرگ بسیاری دارند و روی زمین زیر پای خود سایه می افکنند، می توانید از این امکان استفاده کنید و میز ناهارخوری کوچکی زیر ان قرار دهید و ان را به فضای نشیمن عصرگاهی تبدیل کنید.

برکه در حیاط

برای اینکه برکه یا حوضچه طبیعی و زیبا در گوشه حیاط داشته باشید، لازم نیست باغ یا باغچه بزرگ داشته باشید. برای این منظور فقط کافی است قسمت موردنظر حیاط را حفر کنید، حاشیه ان را مشخص کنید و پمپی در ان قرار دهید که همیشه اب در ان جریان داشته باشد. این برکه کوچک، موجب جذب پروانه ها و پرنده های زیبا می شود و باغچه کوچک شما به چشم اندازی عالی تبدیل خواهد شد.

دوبرابر کردن زیبایی

برای اینکه به حیاط و باغچه خود نمای بهتری ببخشید و موجب زیبایی بیشتر ان بشوید، می توانید از فنس یا داربست های عمودی کمک بگیرید. در پای این داربست ها گیاهان بالارونده و پیچک بکارید تا از داربست بالا بروند و نمای عمودی باغچه را نیز سرسبز و زیبا کنند. حتی برای اینکه کمی خلاقیت به خرج داده باشید، می توانید از داربست یا نردبان های چوبی هم کمک بگیرید.

استفاده از زیبایی طبیعت

حتی باغچه های ساده و کوچک هم می توانند محل اجتماع پرنده ها و پروانه های زیبا باشند. برای این منظور فقط باید بستر مناسب برای جذب انها را فراهم کنید. یکی از کارهای مناسب برای این منظور، کاشت گل و گیاهانی است که انها دوست دارند. به طور مثال، می توان به سوسن یا فلوکس اشاره کرد. یا قرار دادن لانه برای پرندگان یا ظرفی که بتوانند در ان غذا و اب بخورند نیز به جذب بیشتر انها کمک می کند.

طراحی راه راه

اینکه گیاهان را در یک مسیر و جهت مشخص و ثابت در باغچه بکارید بسیار اسان تر از این است که بخواهید در میان باغچه بی نظم، راهی باز کنید و به اصطلاح باغچه را طراحی کنید.

مخفی کردن سطل های زباله

یکی از مواردی که به زیبایی باغچه لطمه می زند، دیده شدن سطل های زباله در گوشه باغچه یا حیاط است. برای برطرف کردن این مساله، می توانید اتاقک یا فضایی ایجاد کنید که وسایل تمیزکاری و سطل و بیل و بیلچه های باغچه را درون ان قرار دهید تا در دید مسقیم نباشند. خاک، کود و وسایل سمپاشی و ... را نیز می توانید در این فضا جمع کنید تا در گوشه و کنار باغچه منظر بد ایجاد نکنند.

حذف چمن

بخشی از حیاط خانه خود را برای ایجاد فضای نشیمن و ناهارخوری اختصاص دهید. برای این منظور، زمین را از هر نوع چمن خالی کنید. به جای ان از ماسه و سنگریزه استفاده کنید. روی میز را با گلدان های زیبای گل یا گیاه پر کنید. در اطراف فضا نیز گلدان های و درختچه های زیبا قرار دهید.

ایجاد هیجان

باغچه های کوچک را با قرار دادن الاچیق یا درهای بزرگ، بزرگ تر از انچه هستند نشان دهید. این مساله باعث می شود تا نظر بیننده به ان جلب شود. برای جلوه بیشتر هم می توانید از انواع گلدان های گل رز بهره بگیرید.

مسیر پیچدار

یک راه برای اینکه در باغچه کوچک منظره زیبایی ایجاد کنید، استفاده از ساخت مسیر عبور به شکل منحنی است. راهی که قرار است از میان باغچه عبور کند را به صورت منحنی و خمیده درست کنید. البته در ساخت ان به اندازه عرض ان توجه داشته باشید.

باغچه فصلی

برای ساخت و زیباسازی باغچه در حیاط باید هر چهارفصل سال را در نظر داشته باشید. برخی از باغچه ها در بهار و اوایل تابستان زیبا دیده می شوند، اما در پاییز به طور کلی جلوه و زیبایی خود را از دست می دهند. انواع درختچه و گیاهانی در باغچه خود بکارید که هر کدام در فصل خاصی گل یا میوه بدهد تا باغچه در همه فصول سال جلوه زیبایی داشته باشد.

طاق ورودی

برای باغچه خود یک ورودی زیبا با طاق های فلزی درست کنید. این طاق به تنهایی هم می تواند جلوه خوبی داشته باشد. شما می توانید حتی در پای ان انواع گیاهان رونده بکارید تا به بدنه طاق بگیرند و بالا بروند و منظره فوق العاده زیبایی بسازند.


برچسب ها :