امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 برای انتخاب تخت كودک بخوانید
4/50 امتیاز از 3 رای
 دکوراسیون  |     |   150


یك تخت از نوزادی تا نوجوانی

ابعاد استانداردی برای تخت نوزاد وجود ندارد. مهمترین معیار برای انتخاب تخت، طول قد و میزان وزن نوزاد شماست. البته امروزه تخت های چند منظوره وجود دارند كه از نوزادی تا نوجوانی قابل استفاده اند. این تخت های نوزاد-نوجوان ابتدا برای نوزاد و سپس برای سنین مختلف نوجوانی هم قابل استفاده است. تخت خواب های نوزاد-نوجوان در نوزادی و شیرخواری لبه های بلندی دارد كه كم كم و با بالا رفتن سن كودك می توانید لبه های بلند ان را بردارید. همچنین ارتفاع تخت هم با بالا رفتن سن كودك شما قابل تنظیم است.
بهترین رنگ برای تخت نوزاد، طیف رنگی كرم تا استخوانی است. این رنگ، هم فضای اتاق را روشن می كند و هم در صورت كثیف شدن، لكه ها را بهتر نشان می دهد. تخت نوزاد هر روز باید تمیز شود. وجود یك پشه بند دور این تخت، نوزاد شما را از گزند حشرات دور نگه می دارد. لبه های بلند دور این تخت ها برای جلوگیری از سقوط نوزاد مناسب است. خوب است که یكی از این لبه ها امكان باز شدن داشته باشد.


ارتفاع مناسب تخت از سطح زمین

ابعاد تخت بر اساس وزن، قد و ابعاد بدن كودك متغیر است. تختخواب یك نوزاد و شیرخوار باید لبه های بلندی داشته باشد. البته اگر كودك شما شیرخوار نیست، ارتفاع 30 تا20 سانتیمتری تخت از سطح زمین مناسب به نظر می رسد. برای سنین بالاتر كه قد كودك بلندتر می شود فاصله 40 تا30 سانتیمتر هم استاندارد است. اگر قد كودكی بلندتر و یا كوتاه تر از میانگین سنی اش باشد این ارتفاع می تواند تغییر كند.
پیشنهاد ویژه:
بهتر است فاصله تخت از سطح زمین نه خیلی زیاد و نه خیلی كم باشد. یك تخت استاندارد با طرحی ساده همیشه قابل استفاده است و هیچ وقت هم از مد نمی افتد! اگر قصد دارید تختی انتخاب كنید تا كودك تان چند سال از ان استفاده كند، از انتخاب طرح های فانتزی بپرهیزید. همچنین در دكوراسیون اتاق نوزاد نیازی نیست از قاب عكس های مختلف استفاده كنید. مهم ترین نكته در دكوراسیون اتاق نوزاد این است كه مراقب باشید تخت نوزاد را به هیچ عنوان زیر پنجره قرار ندهید.


زاویه استاندارد نشستن روی تخت

ارتفاع تخت نباید انقدر زیاد باشد كه پا به زمین نرسد و نه انقدر كوتاه باشد كه كودك زانوهایش را خم کنید. كف پای كودك زمانی كه روی تخت می نشیند باید به سطح زمین برسد. زاویه زانو و ران باید ۹۰ درجه باشد. همین طور زاویه لگن و كمر هم باید ۹۰ درجه باشد. این فرم بهترین حالت است؛ به این دلیل كه ارتفاع تخت متناسب با قد كودك در حالتی استاندارد قرار می گیرد. البته برای بچه های پر جنب و جوش و كودكانی كه در خواب تحرك بالایی دارند، تختی با ارتفاع كوتاه مناسب تر است.
تخت خواب هم می تواند به رنگ دیوارهای اتاق باشد و هم رنگی متفاوت. مهم تر از رنگ بدنه تخت، رنگی است كه برای تشك تخت انتخاب می كنید. همچنین برای انتخاب تخت خواب های دو طبقه، مدلی را انتخاب كنید كه طبقه دوم، لبه مناسبی داشته باشد. طبقه دوم تخت های دو طبقه نباید خیلی به سقف نزدیك باشد. همچین روشنایی مستقیمی در كنار دیواری كه تخت را قرار می دهید، نباید وجود داشته باشد.
نکته: نور طبیعی بهترین نور برای اتاق كودك است، اما توجه داشته باشید كه بدترین جا برای قراردادن تخت، زیر پنجره است. اگر اتاق كودك شما كوچك است و تنها جایی كه می توانید تخت را قرار دهید زیر پنجره است، حتما با نصب پردهای مناسب جلوی ورود نور و تابش مستقیم افتاب روی صورت دلبندتان را بگیرید.


تخت چوبی، بهترین انتخاب

بهتر است تختی برای كودكان تان انتخاب كنید كه زیر ان فضایی خالی یا كشویی وجود داشته باشد زیر این فضای خالی مرتب باید نظافت شود تا محل تجمع حشرات نشود. بهتر است تختی از جنس چوب، MDF یا نیوپان برای كودك انتخاب كنید. تخت های فرفورژه برای كودكان مناسب نیست و حتی بزرگسالان هم بهتر است تختی كه لبه های تیزی دارد، انتخاب نكنند.
اگر نمی خواهید جنس غالب تخت كودك شما چوبی باشد، تركیب های زیبایی از تخت های فلزی و چوبی هم در بازار موجود است. مصالحی مثل چوب همیشه با دكوراسیون اتاق راحت تر هماهنگ می شوند. چوب محصولی است برای تمام فصول! همیشه هم شیك و زیبا به نظر می رسد. فضای زیر تخت هایی كه به صورت كشویی است، بسیار به منظم تر بودن اتاق كودك یا نوجوان شما كمك می كند. كشوی زیر تخت محل مناسبی برای قرار دادن وسایل اضافی است.


برچسب ها :