امروز : شنبه, 27 مرداد 1397
خوراکی هایی که یایسگی را به تاخیر می اندازند و خوراکی هایی که باعث یایسگی زودرس می شوند
4/50 امتیاز از 3 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   229

خوراکی هایی که یایسگی را به تاخیر می اندازند و خوراکی هایی که باعث یایسگی زودرس می شوند

خوراکی هایی که باعث یایسگی زودرس می شوند

و خوراکی هایی که یایسگی را به تاخیر می اندازند

یایسگی زودرس یکی از مشکلاتی است که برخی خانم ها به دلایل ژنتیکی یا محیطی ان را تجربه می کنند و زندگی شان تحت تاثیر ان قرار می گیرد. گاهی نیز عوارض یایسگی مانند گرگرفتگی و تغییرات هورمونی، می توانند خانم های یایسه را در سنین پایین تر کلافه کنند.

تا همین چند دهه گذشته، محققان گمان می کردند یایسگی زودرس، تنها به دلایل ژنتیکی اتفاق می افتد اما به تازگی مشخص شده عوامل محیطی مانند استرس یا قرار داشتن در معرض محصولات شیمیایی مختلف هم می توانند حدود 2 تا 4 سال سن یایسگی را (حتی در افرادی که سابقه یایسگی زودرس در خانواده انها وجود ندارد) جلو بیندازند.

از این رو، در «سفره سالم» این هفته به بررسی عوامل تغذیه ای و محیطی مختلفی که می توانند در پیشگیری از یایسگی زودرس و کنترل عوارض ان نقش داشته باشند، می پردازیم.

علایم یایسگی زودرس

• گرگرفتگی
• تعریق شبانه
• عادت ماهانه نامنظم
• حساسیت پذیری بالا
• خارش پوست
• خشکی واژن
• خشکی غیرطبیعی پوست، چشم و دهان
• کاهش مفرط میل جنسی
• درد مفاصل
• گرفتگی های عضلانی

به تمام خانم های بالای 30 سال توصیه می شود مصرف جو، گندم سیاه یا چاودار، سویا، شبدر، رازیانه، نخود و لوبیا قرمز را به عنوان منابع غذایی غنی از استروژن در برنامه غذایی هفتگی خود داشته باشند و از مصرف لبنیات کم چرب و ماهی هم غافل نشوند

بایدها
1. لبنیات کم چرب: محققان با بررسی چند ساله خانم های در سن یایسگی یا انهایی که سابقه خانوادگی یایسگی زودرس را داشتند، دریافتند که مصرف روزانه 2 تا 3 واحد از لبنیات کم چرب، مخصوصا پنیر، شیر و ماست کم چرب، می تواند یایسگی را تا حداقل 5/3 سال در انها به تعویق بیندازد. انزیم های موجود در شیر گاو، می توانند با افزایش سطح استروژن خون باعث پیشگیری از یایسگی زودرس شوند.

2. خوراکی های حاوی استروژن: مصرف منظم انواع مواد غذایی حاوی استروژن از 30 سالگی به بعد، می تواند هم باعث پیشگیری از یایسگی زودرس شود و هم عوارض ناشی از یایسگی را تا حدی کنترل کند. از این رو، به تمام خانم های بالای 30 سال توصیه می شود مصرف جو، گندم سیاه یا چاودار، سویا، شبدر، رازیانه، نخود و لوبیا قرمز را به عنوان منابع غذایی غنی از استروژن در برنامه غذایی هفتگی خود داشته باشند. این خوراکی ها با بالا بردن سطح استروژن بدن، به پیشگیری از چاقی موضعی شکم (در اثر تجمع چربی ناشی از کمبود استروژن) در خانم های یایسه کمک خواهند کرد.

3. ماهی: یکی از مشکلات رایجی که معمولا یایسگی زودرس برای خانم ها ایجاد می کند، خشکی مفصل یا خشکی واژن ناشی از ان و در نتیجه، سخت شدن رابطه زناشویی برای انهاست. محققان امریکایی به این گروه از خانم ها توصیه می کنند حتما مصرف هفته ای 2 مرتبه از ماهی های چرب را در برنامه غذایی شان داشته باشند. اسیدهای چرب امگا3 موجود در این ماهی ها به نرم تر شدن مفاصل و حتی نرمی واژن کمک می کنند و باعث می شوند تحمل عوارض ناشی از یایسگی زودرس، ساده تر شود.

خوراکی هایی که یایسگی را به تاخیر می اندازند و خوراکی هایی که باعث یایسگی زودرس می شوند

مصرف انواع مواد غذایی حاوی استروژن از 30 سالگی به بعد، می تواند باعث پیشگیری از یایسگی شود
رژیم ضد یایسگی زودرس
نبایدها
1. فتالات ها: خیلی از ما عادت داریم به اشتباه، غذا را در ظرف های پلاستیکی نگهداری یا گرم کنیم. محققان بر این باورند فتالات ها به عنوان نوعی ماده شیمیایی در ظروف پلاستیکی به کار می روند تا باعث نرمی و انعطاف پذیری این محصولات شوند. نفوذ همین فتالات ها داخل مواد غذایی، می تواند به مرور زمان باعث ایجاد تغییرات هورمونی و یایسگی زودرس، مخصوصا در افرادی با سابقه خانوادگی شود.

از این رو، بهتر است یا از ظرف های پلاستیکی بدون فتالات برای نگهداری از مواد غذایی خود کمک بگیرید یا غذای داغ و چرب داخل این ظرف ها نریزید یا غذا را مدت بسیار کوتاهی در این ظرف ها قرار دهید یا به هیچ عنوان ظروف حاوی فتالات را داخل مایکروفر نگذارید زیرا گرما می تواند به سادگی باعث انتقال این ماده شیمیایی داخل غذای شما شود. بهتر است مواد غذایی را در ظرف های شیشه ای یا استیل ضد زنگ نگهداری کنید.

2. نمک: ابتلا به فشار خون بالا در اثر یایسگی زودرس (و حتی طبیعی) و عوارض قلبی-عروقی ناشی از ان، باعث شده محققان، مصرف نمک و غذاهای فراوری شده که سرشار از سدیم هستند را برای افرادی که سابقه خانوادگی یایسگی زودرس دارند، مناسب ندانند.

3. مواد غذایی اماده و فریزشده: بسیاری از خانم های شاغل عادت دارند برای جبران کمبود وقت خود برای پخت انواع غذاها، از مواد غذایی فریزشده و اماده موجود در فروشگاه ها برای اشپزی سریع تر کمک بگیرند. گاهی هم خودشان در منزل، اقدام به پختن، نیم پز کردن و فریز کردن بسیاری از مواد غذایی شامل انواع سبزی و گوشت می کنند.

بد نیست بدانید نایلون های مخصوص فریز کردن مواد غذایی (چه صنعتی و چه خانگی) هم حاوی فتالات هستند. فتالات موجود در انها هم می تواند به سادگی به مواد غذایی رسوخ کند و احتمال یایسگی زودرس را بالا ببرد. از این رو، بهتر است خانم های در معرض یایسگی زودرس، دور مواد غذایی اماده و فریزشده را خط بکشند.

4. چای و قهوه: یکی از عوارض ناشی از تغییرات هورمونی در اثر یایسگی زودرس، به هم خوردن ساعت خواب بدن است. به همین دلیل هم خانم هایی که دچار یایسگی زودرس شده اند، بیش از دیگران از به هم خوردن چرخه خواب و بیداری شان کلافه می شوند. از این رو، به این خانم ها توصیه می شود حجم کافیین موجود در برنامه غذایی شان را کم کنند.

مثلا، کمتر از قبل، چای یا قهوه بنوشند یا حتی شکلات تلخ را هم با احتیاط بیشتری میل کنند. این افراد می توانند در ساعت های پایانی روز، یکی-دو واحد لبنیات را برای افزایش سطح سروتونین مغزشان استفاده کنند تا خواب ارام تری داشته باشند.


برچسب ها :