امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 اشپزخانه مدرن؛ نمایشی در کار نیست
3/50 امتیاز از 1 رای
 دکوراسیون  |     |   151

نورپردازی در اشپزخانه های مینی مالیستی هم با اشپزخانه های معمولی كمی متفاوت است. نورها معمولا با استفاده از چراغ های خاص تامین می شوند. در این فضاها با طراحی خاصشان از نور دریغ نمی شود ضمن اینكه نورها به صورتی تابیده می شود كه فقط سطوح مورد نیاز را روشن كند نه كل فضای اشپزخانه را؛ مثلا نور بالای كانتر اشپزخانه یك جور است و نور بالای اجاق گاز هم جوری دیگر!
به گزارش برترین ها، درست است كه صحبت از ساده گرایی در میان است اما با این حال قرار نیست زیبایی فدای سادگی شود. در بیشتر اشپزخانه های امروزی كه تابع قانون مینی مالیستی هستند حتما از عناصر طبیعت برای جلوه بخشیدن به محیط استفاده می شود. یك سبد میوه كاربرد زیادی دارد و زمان هایی هم از شیشه های رنگی استفاده می كنند و طاقچه ای كوچك كه انها را به نمایش می گذارد. این وسط مهم این است كه سادگی حفظ شود ولی در عین حال روح تازهای در فضا به جریان بیفتد. در اشپزخانه های مینی مالیستی لازم است حتما یك المان برای شكستن فضای ساده و خشك رنگ های خنثی وجود داشته باشد.

كفپوش ها در اشپزخانه های مدرن ساده گرا اهمیت زیادی دارند. شاید كمتر كسی این روزها دلش بخواهد اشپزخانه اش را با كفپوش ها و لمینت های چوبی بپوشاند اما این قاعده در اشپزخانه های ساده گرا تقریبا یك قانون است. در این دسته از اشپزخانه ها كمتر می شود سراغی از سنگ، سرامیك و این حرف ها گرفت. حرف اول را در اشپزخانه های مدرن ساده گرا كفپوش ها می زنند. فرقی هم ندارد چوبی یا غیر از ان، البته با رنگی خاص؛ قهوه ا ی روشن!

یكی از اصول اشپزخانه های ساده گرا جا دادن همه وسایل داخل كابینت هاست. هیچ وسیله ای روی پیشخان ها و میزهای كار قرار نمی گیرد به صورتی كه اگر كسی وارد خانه شود، این تصور را دارد كه اشپزخانه تعطیل است. هیچ لوازم اشپزخانه ای نباید از بیرون فضای ان معلوم باشد. در این اشپزخانه ها حتی از جا ظرفی هم خبری نیست.
حقیقت این است كه خانه های مینی مالیستی برای خانواده های پرجمعیت مناسب نیستند چون بسیار ساده هستند و شاید نتوانند انطور كه باید نیازهای یك خانواده بزرگ را براورده كنند به خصوص در فضایی مانند اشپزخانه. معمولا خانواده های پرجمعیت ریخت وپاش های خاص خودشان را دارند كه با اصول یك اشپزخانه مدرن و مینی مالیستی اصلا جور درنمی اید. در اشپزخانه های ساده امروزی وسایل برقی هركدام یا جای خاص خودشان را دارند یا اصلا پیدایشان نمی شود. اشپزخانه های ساده برخلاف اشپزخانه های معمولی اصلا جای انبار كردن نیستند؛ ساده هستند و با لوازمی كه واقعا لازم است.

پوشش های چوبی در اشپزخانه ها فقط به كف زمین مربوط نمی شود حتی سقف ها را هم می توان از پوشش های چوبی یا غیر از ان پوشاند. وقتی كابینت ها سفید باشند در این حالت برای روح دادن به فضای غذاخوری خانه بهتر است سقف رنگ و طرح خاصی داشته باشد. حتی اگر كفپوش های چوبی هم در اشپزخانه وجود داشته باشد باز هم می توان سراغ سقفی چوبی رفت، فقط با یك درجه اختلاف رنگ.

در یک اشپزخانه ساده گرا فر و مایكروفر نقش مهمی دارند. حتی در اشپزخانه های مینی مالی دیگر خبری از اجاق گازهای مجزا نیست. بیشتر این اشپزخانه ها به سبب طراحی خاص كابینت ها از گازهای توكار استفاده می كنند. حالا بماند كه معمولا خود اجاق گازها باید شكل ساده ای داشته باشند.


برچسب ها :