امروز : شنبه, 27 مرداد 1397
فرق بین بواسیر و شقاق چیست و دلیل بواسیر و شقاق چیست؟
3/50 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   183

“بواسیر” و “شقاق” چیست و دلیل بواسیر و شقاق

اخرین بخش دستگاه گوارش بدن رکتوم یا راست روده است که به مقعد منتهی می شود. اگر این قسمت به درستی کار خود را انجام ندهد، مواد دفعی در بدن مانده و مسبب عواقب خطرناکی می شود

علت های بواسیر و شقاق را بشناسیم

شقاق (فیشر) و همورویید(بواسیر) دو بیماری متفاوت در ناحیه مقعد هستند که دانستن اختلاف انها از نظر علایم و تظاهرات و نحوه درمان به رغم شباهت های فراوان این دوبیماری ضروری است.

بواسیر وشقاق

همورویید یا بواسیر

بواسیر وشقاق

همورویید یا بواسیر یکی از علل شایع خونریزی های روده بزرگ است. هموروییدها اعضای طبیعی قسمت انتهایی روده بزرگ هستند که به دلایل متفاوت دچار عارضه همورویید می شوند. در بروز همورویید زمینه های ارثی و خانوادگی، بیماری های غددی، تغذیه، شغل، اب و هوا، مسایل روانی، سن، دارو، عفونت، بارداری، سرفه زیاد، زورزدن، استفراغ و یبوست موثر هستند. همورویید به دو صورت داخلی و خارجی مشاهده می شود.

نوع خارجی اکثرا با درد زیاد و تورم اطراف مقعد مشاهده شده و درصورت وجود درد شدید نیاز به اقدام جراحی اورژانسی دارد در غیر این صورت درمان مراقبتی شده و خودبه خود برطرف می شود.

هموروییدهای داخلی اکثرا با خونریزی موقع اجابت که به صورت دفع خون روشن پس از اجابت مزاج سفت است بروز می کند. از طرفی ممکن است با بیرون زدگی زایده ای از معقد همراه باشد که با اجابت مزاج بیرون زده و خونریزی می کند.

شقاق یا فیشر

بواسیر وشقاق

شقاق ترک یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد که بسیار دردناک بوده و گاهی با خونریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ایجاد این زخم متفاوت است ولی در بسیاری از بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست یا اسهال شدید همراه است. از نظر فیزیولوژیک مشکلات کاهش خون رسانی در قسمت پشتی مقعد را برای ایجاد شقاق مطرح کرده اند و بعضی از محققان افزایش فشار داخل کانال انال (مقعدی) را از علل فیزیولوژیک ان می دانند. شیوع این بیماری در زنان و مردان یکسان است.

شقاق و بواسیر چه فرقی دارند؟


برچسب ها :