امروز : شنبه, 30 تیر 1397
مانیکور و پدیکور باعث ایجاد زگیل ویروسی پوست می شود
3/50 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   158

مانیکور و پدیکور

خطر ایجاد زگیل های ویروسی در محل مانیکور و پدیکور

یکی از رایج ترین اقداماتی که در ارایشگاه ها روی ناخن های دست و پا صورت می گیرد، مانیکور و پدیکور کردن است.اما ضربه به کوتیکول ناخن و کندن ان باعث ایجاد زگیل های ویروسی اطراف ناخن می شود.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که تمایل زیادی به انجام مانیکور و پدیکور ناخن ها دارید، پیشنهاد می شود صحبت های دکتر فریده مهتی پور، جراح و متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران را بخوانید.

کوتیکول نقش کلیدی در حفاظت ناخن دارد

متاسفانه امروزه یکی از رایج ترین اقداماتی که در ارایشگاه ها روی ناخن های دست و پا صورت می گیرد، مانیکور و پدیکور کردن است و معمولا طی پروسه مانیکور و پدیکور، به وسیله دریل های الکتریکی خاص هم لایه سطحی ناخن تراشیده و صاف می شود و هم بافت حفاظتی اطراف ناخن به نام کوتیکول از اطراف ان کنده می شود یا به اطراف ناخن تا حد امکان رانده می شود. درحالی که بد نیست بدانید بافت کوتیکول نقش کلیدی در حفاظت ناخن و بافت های نمایای ان دارد.

درواقع ناخن و بافت های نمایای ناخن به کمک بافت کوتیکول، از عوامل میکروبی و قارچی و همچنین عوامل الرژی زای اطراف ان محافظت می شود و نبود ان می تواند باعث شود ناخن به راحتی در معرض عفونت های مختلف و همچنین به طور راحت تر در معرض مواد الرژی زا قرار بگیرد.در اغلب کسانی که اقدام به مانیکور و پدیکور ناخن ها می کنند، انواع درماتیت های تحریکی یا الرژیک در انها مشاهده می شود. علاوه براین، برداشتن کوتیکول می تواند باعث ایجاد خطوط فرورفته عرضی در عرض یک یا چند ناخن شود یا خطوط سفیدرنگ عرضی در انها ایجاد کند.

برداشتن لایه های سطحی ناخن به وسیله تراشیدن یا با استفاده مکرر از حلال های شیمیایی مانند استون نیز باعث شکنندگی بیش ازحد ناخن می شود. ضمن اینکه پاک کردن ناخن ها و زیر ناخن ها از قسمت انتهایی که با اشیای نوک تیز یا موادشیمیایی انجام می شود می تواند باعث جداشدن ناخن از بستر شود. این جداشدن ناخن از بستر را در افرادی که دارای ناخن مصنوعی یا ناخن های اکریلیک هستند، می توان به طور شایع مشاهده کرد. ضمن اینکه ضربه به کوتیکول ناخن و کندن ان باعث ایجاد زگیل های ویروسی اطراف ناخن می شود.

خطرات پدیکور و مانیکور برای پوست دست


برچسب ها :