امروز : پنجشنبه, 25 مرداد 1397
 8 پیشنهاد برای مقابله با گرما در تابستان
4/50 امتیاز از 3 رای
 مد لباس  |     |   163

- دوش اب ولرم

برخی کارهای ساده می توانند دمای بدن شما را پایین اوردند. با اب ولرم دوش بگیرید. چون اب سرد، باعث انقباض رگ ها شده و تبخیر را کاهش می دهد. بعد از حمام، بدن تان را کامل خشک نکنید. از استفاده کرم هایی که منافذ پوست را می بندد، اجتناب کنید. اجازه دهید پوست تان نفس بکشد. حوله های خنک پشت گردن خود بگذارید، روی پرده ها اب بپاشید، پنجره های در معرض افتاب را ببیندید.

- خوردن میوه و سبزی

خوردن میوه، سبزی، ماست و سوپ در اب رسانی به بدن شما کمک می کند. از خوردن غذای سنگین اجتناب کنید.

- اب، اب، اب

در هنگام گرم شدن هوا، تا می توانید به بدن خود اب برسانید. حتی با خوردن نوشیدنی های گرم مانند چای یا جوشانده. بر عکس، از نوشیدن اب خیلی خنک خودداری کنید، چون بدن تلاش خواهد کرد که دمای ان را هماهنگ با دمای محیط اطراف سازد. نوشیدنی های شیرین، به دلیل داشتن شکر فراوان، کمکی به رفع عطش نخواهد کرد.

- قرار گرفتن نوزادان وسالمندان در سایه
نوزادان و سالمندان، در گروه سنی قرار دارند که باید خیلی مواظب انها بود. مکانیسم تنظیم درجه دما در نوزادان هنوز به خوبی سازمان دهی نشده است. به علاوه، بدن انها از اب بیشتری نسبت به بزرگسالان تشکیل شده است، بنابراین، اب بدن خود را راحت تر از دست می دهند. هیچ وقت نوزادتان را در زیر نور خورشید نگذارید. با کلاه و عینک افتابی، کودک خود را از تابش نور خورشید محافظت کنید. تیشرت های خنک بر تن نوزادتان کنید. تا می توانید از بیرون اوردن نوزادتان در نیمه روز اجتناب کنید. به تصور این که سایبان، نوزادتان را کاملا از خورشید محافظت خواهد کرد، او را بیرون نبرید. به کودکان و افراد سالمند، به طور مرتب، حتی اگر از شما درخواست نکنند، اب بدهید. افراد سالمند، کمتر احساس تشنگی می کنند، در صورتی که بدن شان به شدت به اب احتیاج دارد، چون اب بدن خود را به سرعت از دست می دهند.

- بانوان باردار! تا می توانید اب بنوشید
بانوان باردار، در هر مرحله ای از بارداری که باشند، بسیار اسیب پذیرند. از ان جا که این خانم ها بیشتر در معرض عفونت های بارداری هستند، باید در هوای خنک باشند و به طور مرتب اب بنوشند. با این وجود، چون تعریق بدن انها به صورت طبیعی است، جای نگرانی نیست.

- پوشیدن جوراب ساق بلند (جوراب مخصوص واریس)، برای افرادی با گردش خون ضعیف

افرادی که دچار مشکل احتباس اب ( تجمع بیش از حد مایعات در بدن ) هستند، و همچنین، افرادی که از تورم پاها رنج می برند، حتما باید جوراب مخصوص واریس به پا کنند. این عمل از استفاده از کپسول و ژل، موثرتر است، و باعث می شود در پاهای خود احساس سبکی بیشتری کنند.

- لباس مناسب

کلاه و عینک دودی را فراموش نکنید، لباس هایی از جنس الیاف طبیعی مانند کتان، گشاد و سبک بپوشید. لباس های خیلی تنگ، از تعریق بدن جلوگیری می کند. اگر به لباس های اعراب بادیه نشین توجه کنید، خواهید دید که انها لباس های خیلی گشاد می پوشند تا عمل تعریق به خوبی صورت گیرد. بهتراست رنگ لباس هایی که انتخاب می کنید، روشن باشد.

- فعالیت های ورزشی خود را سبک تر کنید!
در اوج گرما، زمان فعالیت ورزشی خود را کم تر کرده و فشار کمتری به خود بیاورید. در طول روز ورزش نکنید. غروب نیز زمان مناسبی برای ورزش نیست، چون تمامی گرما و الودگی به جو منتقل می شود. بهترین ساعات برای ورزش کردن، ساعات خنک صبح است.

مترجم: سپیده جلالی


برچسب ها :