امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
چرا طلا برای مرد حرام است یا مکروه و جایگزین طلا برای مردان چیست
4/00 امتیاز از 1 رای
 جواهرات  |     |   101

طلا برای مرد حرام

چرا طلا برای مرد حرام است یا مکروه و جایگزین طلا برای مردان چیست

چرا طلا برای مرد حرامطلا فلزی است که در شکل و شمایل های مختلفی می توان آن را یافت. خانم ها از این فلز گران قیمت نهایت استفاده را می برند اما آقایان نه! البته که امروزه در مرد ها هم استفاده از طلا در حال گسترش است اما آیا می دانید هم به دلایل پزشکی و هم شرعی آقایان حق استفاده از طلا را ندارند؟

چرا طلا برای مرد حرام است یا مکروه و جایگزین طلا برای مردان چیست

آیه حرام بودن طلا برای مرد

در بین نظرات مراجع تقلید کمتر فردی را پیدا خواهید کرد که حکم به استفاده از طلا برای مردان داده باشد. همانطور که می دانید در بدن مرد تعداد گلبول ها سفید بیشتر از گلبول های سفید بدن زنان است. زمانی که مردان از طلا استفاده می کنند این تعداد گلبول سفید افزایش می یابد که در نتیجه سبب کاهش گلبول های قرمز بدن می شود. همانطور که می دانید نقش گلبول های قرمز رساندن اکسیژن به بافت هاب بدن است که اگر وجود نداشته باشند موجب مرگ اندام ها می شود. البته استفاده کردن از طلا مشکلات دیگری را هم می تواند برای مردان ایجاد کند که کم خونی و بیماری سرطان از مهم ترین آنها محسوب می شود.

حال شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا در زنان این مشکلات پیش نمی آید. در ابتدا ذکر می کنیم که در طلا اشعه ای وجود دارد که از پوست رد می شود. اما در میان پوست و گوشت زنان لایه چربی وجود دارد که از این کار جلوگیری می کند، برای همین زنان می توانند از طلا استفاده کنند.

چرا طلا برای مرد حرام است یا مکروه و جایگزین طلا برای مردان چیست

چرا طلا برای مرد ضرر دارد

به طور کلی در هر نوع طلا در هر رنگی برای مردان نباید استفاده شود. چه می خواهد طلای سفید باشد یا زرد و یا حتی قرمز. حال در این قسمت فتواهای مراجع تقلید را در خصوص استفاده و یا عدم استفاده از طلاجات برای مردان مورد بررسی قرار می دهیم:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در این خصوص می فرمایند که فرق ندارد طلا سفید باشد و یا زرد. و یا حتی طلایی که ممکن است با ماده ای دیگر مخلوط شود و رنگ آن تغییر کند. در هر صورت حرام است. البته اگر فلز طلا در زیورآلات به قدر کمی وجود داشته باشد که آن اثر را با نام طلا نشناسند استفاده از آن اشکالی ندارد.

حتما بخوانید : چرا خوک حرام است بی غیرتی و علت حرام بودن گوشت خوک در قرآن

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی استفاده از هر رنگ طلا را برای مرد جایز ندانسته و اگر با آن نماز خوانده شود، نماز باطل است.

و دیگر مراجع مانند حضرت آیت الله العظمی سیستانی، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی و حضرت آیت الله هادوی تهرانی هم بر همین عقیده اند که استفاده از طلا برای مردان حرام است.

در خصوص جایگزینی طلا برای مردان همه مراجع عظما بر این باورند که استفاده از فلز پلاتین اشکالی ندارد و می تواند جایگزین خوبی برای طلا باشد.

چرا طلا برای مرد حرام است یا مکروه و جایگزین طلا برای مردان چیست

حدیث طلا برای مرد

احادیث مختلفی از پیامبر و امامان در خصوص استفاده از طلا برای مردان ذکر شده است که در ادامه به گوشه ای از آنها می پردازیم:

رسولُ اللّه ِ (ص) می فرمایند: الذَّهَبُ و الحَرِیرُ حِلٌّ لإناثِ اُمّتی و حَرامٌ على ذُکُورِها .

[پوشیدن] طلا و ابریشم براى زنان امّت من حلال است و براى مردان آن ها حرام .

و ایشان در جای دیگر می فرمایند: مَن أحَبَّ أن یُحَلِّقَ حَبِیبَهُ حَلْقَهً مِن نارٍ فَلْیُحَلِّقْهُ حَلقَهً مِن ذَهَبٍ ، و مَن أحَبَّ أن یُطَوِّقَ حَبیبَهُ طَوقا من نارٍ فَلْیُطَوِّقْهُ طَوقا مِن ذَهَبٍ ··· و لکنْ علَیکُم بالفِضَّهِ فالعَبُوا بها لَعبا.

هر [مردى] که دوست دارد انگشترى از آتش در انگشت دوست خود کند، انگشترى طلا در انگشت او کند. و هر که دوست دارد گردنبندى آتشین در گردن دوست خود اندازد، گردنبند طلا به گردنش بیاویزد ··· ولى بر شما باد نقره. آن را بازیچه خود کنید .

امام صادق(ع) نیز می فرمایند:

«… و جعل الله الذهب فی الدنیا زینه النسا فحرم علی الرجال لبسه والصلوه فیه»

«خداوند چون طلا را در دنیا زینت زنان قرار داده است، پوشیدن آن برای مردان و نماز خواندن با آن حرام شده است».

چرا طلا برای مرد حرام


برچسب ها :