امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن
4/00 امتیاز از 2 رای
 دکوراسیون  |     |   155

گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن

این مدال که اکنون برای نهمین سال متوالی اعطا شد، برترین استعدادهای حوزه نواوری طراحی، استعدادهای نوظهور و دستاوردهای یک عمر فعالیت را انتخاب می کند. اما جایزه اصلی با عنوان مدال طراحی لندن از سال 2007 تا کنون به فرد یا گروهی اعطا شده است که تاثیری قابل توجه در لندن و طراحی داشته است. برندگان این جایزه در مراسم امسال گفتگویی را درباره جایگاه طراحی در لندن و اینده ان انجام داده اند که در ادامه می خوانیم.

گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن

این دو طراح برجسته در گفتگوی خود می گویند: جایگاه لندن در مقام شهری خلاق به دلیل افزایش هزینه اجاره و کاهش بودجه اموزش های هنری و حضور دولتی که از خلاقیت می ترسد، اکنون با خطر مواجه شده است. این دو طراح که بصورت مشترک استودیوی طراحی Barber & Osgerby را اداره می کنند معتقدند موقعیت لندن در مقام یکی از برترین مکان های طراحی جهان به خطر افتاده است.

این دو طراح در دانشکده سلطنتی هنر تحصیل کرده اند که امسال برترین دانشکده هنر جهان معرفی شد اما به گفته این دو فارغ التحصیل برجسته این دانشکده، اکنون و به خاطر کاهش بودجه های دولتی، دانشگاه مجبور به طولانی تر کردن دوره های خود شده است که همین مسیله جایگاه ان به عنوان برترین منبع اموزش هنر را به خطر انداخته است.

متن کامل مصاحبه این دو طراح را در ادامه می خوانیم.

گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن

فکر می کنید لندن هنوز برتری خود در عرصه طراحی را دارد؟

اد باربر: من شخصا معتقدم لندن مرکز قطعی خلاقیت جهان است و البته سال هاست که در این رتبه قرار دارد و فکر می کنم این رقابت اکنون رو به تشدید است برای همین است که خیلی از مردم به لندن می ایند. اما ترس من ان است که افراد خیلی زیادی به لندن می ایند و همین مسیله باعث شده است این شهر هر چه بیشتر گران شود – مخصوصا از نظر اجاره ها یا شرایط زندگی و استودیوهای طراحی. احساس من ان است که این مسیله می تواند تاثیری تعیین کننده در اینده نزدیک بر روی افراد خلاق داشته باشد. وقتی ما کارمان را شروع کردیم اجاره ها گران بود اما قابل مدیریت بود، اما اکنون این شرایط اصلا معلوم نیست.

جی اوزگربی: این مسیله البته در بخش های مختلفی تاثیر دارد.

اد باربر: انقدر به عقب رانده می شوید که کم کم احساس می کنید دیگر در لندن نیستید و به این فکر می افتید که به برلین یا پاریس بروید. یعنی جایی که بتوانید استودیویی را در مرکز شهر و با قیمتی مناسب اجاره کنید که معتقدم این مسیله یکی از نگرانی های اصلی جوانان خلاق است. رسیدن به جایگاهی کاملا تثبیت شده بسیار تاثیرگذار است اما داشتن این جایگاه برای انسان های جوان چندان ساده نیست. بسیاری معتقدند این مشکل جدی نیست اما من معتقدم چنین مشکلی بسیار تاثیرگذار و مهم است.

جی اوزگربی: این مشکل در حال وخیم تر شدن است اما واقعا احساس متفاوت بودن به انسان دست می دهد.

گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن

ایا لندن در استانه فرو ریختن است؟

اد باربر: من معتقدم که بله.

جی اوزگربی: بله. هنوز هم بخش های زیادی از لندن وجود دارد که جوانان خلاق می توانند برای زندگی به انجا بروند و امکان رسیدن تا مرکز شهر را داشته باشند اما همین فاصله گرفتن در نهایت منجر می شود فرد احساس کند کار در لندن به این شکل دیگر ارزشش را ندارد. اما از سوی دیگر لندن اکنون قرن هاست که یکی از مراکز جذاب مد در جهان است و همه ارزوی کار در ان را داشته اند. لندن جایی است که امریکا و اروپا به هم می رسند.

اد باربر: من فکر نمی کنم هیچ شهری بتواند برای همیشه در این جایگاه بماند. شهرهای بزرگ واقعی مثل لندن و نیویورک همیشه در اوج هستند اما بهرحال هر شهری زمانی در بالاترین نقطه است. زمانی پاریس است، بعد میلان و برای دوره ای هم ریودوژانیرو اما لندن توانست چندین سال در این مقام بماند ولی بهرحال باید از این جایگاه خارج شود.

جی اوزگربی: البته هنوز برای کار ما شهر خوبی است و هنوز می توانیم هزینه داشتن یک استودیو در این شهر را تامین کنیم. برای ما عالی است زیرا ارتباط با اروپا و امریکا برای مان بسیار مهم است.

گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن

فکر می کنید دانشگاه های لندن هنوز هم به خوبی 10 تا 20 سال گذشته هستند؟

جی اوگزربی: خیلی ها همیشه فکر می کنند گذشته بهتر بوده است و همواره باید به همان حالت برگشت. اما من معتقدم تعداد کسانی که امروزه وارد دانشکده های هنر می شوند بیش از حد زیاد است و باید به نوعی محدود شود اما اگر کسی استعداد داشته باشد راه خود را پیدا می کند و پیش می رود.

اد باربر: وقتی ما در دانشکده هنر سلطنتی تحصیل می کردیم، در دوره ای با مشکلات زیادی مواجه شدیم و حتی برای سال دوم استاد هم نداشتیم لذا کل دوره به خطر افتاد. به همین دلیل مسیله ان است که واقعا از تمام انچه دانشگاه به شما ارایه می دهد استفاده کنید. در ان زمان ما به دانشکده های دیگر رفتیم و جی هم مدتی را در طراحی لوازم خانگی گذراند. ما واقعا بیشترین استفاده را از وقت خودمان کردیم.

گپی با برندگان مدال طراحی سال 2015 لندن

جی اوگزربی: البته ان زمان روی پروژه هایی هم کار می کردیم.

اد باربر: در مقطع کارشناس ارشد دیگر اینطور نیست که همیشه پشت میز بنشینید و کسی به شما چیزی یاد بدهد. ما بصورت منظم از موزه ها و اثار دیگران دیدن می کردیم. چیزهایی که خود لندن می تواند به انسان یاد بدهد چیز دیگری است. کلی نهاد فرهنگی وجود دارد که می توان از انها استفاده کرد. حتی اگر به بهترین دانشکده های دنیا بروید که در حومه شهر هستند باز هم موقعیت دانشکده ای معمولی در لندن را نخواهند داشت زیرا دانشکده های لندن با فضای بیرونی شهر تقویت می شوند.

اما اخیرا تغییرات زیادی در دانشکده سلطنتی ایجاد شده است و تعداد زیادی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه را ترک کرده اند.

جی اوزگربی: البته براساس این واقعیت که بودجه این دانشگاه ها کاهش پیدا کرد، می شد حدس زد چنین تغییراتی ایجاد شود. اما این شرایط کاملا اشتباه است، من فکر می کنم دولت واقعا برای خلاقیت ارزش قایل نیست. من واقعا فکر نمی کنم بازار بتواند هزینه های اموزش را تامین کند.

نظر شما درباره کاهش بودجه اموزشی در این رشته ها چیست؟

جی اوزگربی: به نظر من دولت فکر می کند خلاقیت واقعا چیزی بدیهی است که وجود دارد اما بدون امکان اموزش و تقویت، این خلاقیت از بین می رود. این شهرت انگلستان در حوزه خلاقیت که دولت به ان افتخار می کند و از ان می گوید، پیامد اموزش دانشکده های هنر دهه 1950 و کسانی مانند ما است که از ان سود برده اند.

مترجم: علی جعفری


برچسب ها :