امروز : پنجشنبه, 25 مرداد 1397
 همه چیز درباره طراح بلندترین برج های جهان
3/50 امتیاز از 1 رای
 جواهرات  |     |   150

 همه چیز درباره طراح بلندترین برج های جهان

ساخت این برج 1/5 میلیارد دلار هزینه، 110 هزار تن بتن و 22 میلیون نفر ساعت کار برده است. اما جالب ترین نکته درباره این برج هیچکدام از امارهای باورنکردنی گفته شده نیست. جالب ترین نکته در این برج چیزی است که در هیچکدام از سازه های ساخته شده پیش از ان وجود نداشته است. این نقطه قوت، جذابیت ظاهری این ساختمان است؛ چیزی بسیار فراتر از چند جعبه روی هم چیده شده. مثلا مانند برج ویلیس شیکاگو یا میراث تفکرات پست مدرن در طراحی برج ساعت مکه است که بسیار شبیه نمونه های سوغاتی بیگ بن انگلستان است.

 همه چیز درباره طراح بلندترین برج های جهان

اما برج خلیفه مجموعه ای از چند استوانه کنار هم است که در عین ناهمگونی شکل و اندازه، در کنار هم سازه ای منظم را در قلب اسمان ابی ایجاد می کنند. پل گلدبرگر، منتقد معماری نشریه معتبر نیویورکر در زمان افتتاح این ساختمان نوشته بود «پروفایل برج دارای جذابیتی است که تقریبا در تمامی ساختمان های ابربلند دیگر دوران ما نبود ان به چشم می اید». اما این شاهکار اثر ادرین اسمیت، معمار و طراح سرشناس است که ان را در زمان همکاری با شرکت معماری SOM طراحی کرده بود.

این شرکت از بزرگترین پیمانکاران ابر پروژه های ساختمانی است که برخی مانند برج ویلیس فاقد زیبایی و برخی مانند برج خلیفه الهام بخش زیبایی در سازه است. ادرین اسمت در شیکاگو متولد شد اما در کالیفرنیا بزرگ شده و در دانشگاه ای اند ام تکزاس در رشته معماری تحصیل کرد. او تحصیلات خود در همین رشته را در دانشگاه ایلینویز شیکاگو ادامه داد.

چشمان ابی و موهای سپید ریخته بر پیشانی او نشان از تجربه طولانی در این رشته دارد. او در سال 2013 نیز دکترای افتخاری رشته خود را از دانشگاه ای اند ام در تکزاس دریافت کرد. ادرین اسمیت مهمترین یا شاید بتوان گفت مشهورترین دوران کاری خود را با شرکت SOM گذراند اما در سال 2006 و در سن 62 سالگی در حالی از این شرکت جدا شد که تنها دو سال به بازنشستگی اش مانده بود.

 همه چیز درباره طراح بلندترین برج های جهان

او خودش در این باره می گوید:« می توانستم این دو سال را پشت میزی به انتظار بازنشستگی و به تماشای جانشین های جوانتر خودم بنشینم اما ترجیح دادم انچه در این سال ها اموخته بودم را بکار گیرم. » او در همین سال با استفاده از پس انداز سال ها کار حرفه ای خود و با همکاری گوردون گیل، یکی از همکاران خود در شرکت سابقش، اقدام به راه اندازی شرکتی جدید به نام شرکت «معماری اسمیت + گوردون» کرد.

از میان انواع پروژه هایی که این شرکت مسیولیت انجام ان را برعهده گرفته است می توان به برج سلطنت اشاره کرد که اکنون در شهر جده عربستان سعودی در حال انجام است. به گفته اسمیت این برج قرار است ارتفاعی بیشتر از برج خلیفه در دبی داشته باشد و اولین ساختمانی خواهد بود که بیشتر از یک کیلومتر ارتفاع خواهد داشت. شرکت معماری «اسمیت + گوردون» نه تنها بخاطر ساخت ساختمان های عظیم بلکه بخاطر رعایت اصول سبز در طراحی های خود شناخته شده است.

 همه چیز درباره طراح بلندترین برج های جهان

شهرت این شرکت به یکی از پروژه هایش برمی گردد که بسیاری معتقدند در دوران رکود بازار صرفا برای مشغول نگه داشتن پرسنل این شرکت انجام شد. این شرکت 50 معمار بیکار خود را برای مطالعه محله لوپ در مرکز شیکاگو فرستاد که متشکل از 50 بلوک است. نتیجه این تحقیق «طرح کربن زدایی از منطقه مرکزی شیکاگو» و کتابی با عنوان «به سوی حذف کربن» بود.

شهر شیکاگو این پروژه را که صرفا با سرمایه گذاری شرکت «اسمیت + گوردون» انجام شده بود به عنوان نقشه راه خود تصویب کرد. این معمار برجسته درباره طراحی بزرگترین برج های جهان می گوید: «کار ما صرفا طراحی یک سازه بلند نیست بلکه صدها مشکل دیگر را نیز باید در این میان حل کنیم، که البته مهمترین انها و «عنصر غالب در طراحی، باد است. » یک برج ابربلند نه باید در برابر باد مقاومت کند و نه باید اجازه دهد که باد بصورتی نامنظم در اطراف ان بوزد.»

«وقتی باد دور چیزی می پیچد، نوعی خلا در پشت ان ایجاد می شود. باد داخل این خلا می افتد و نیرویی را در برابر نیروی باد روبرو ایجاد می کند. همین نیروها در برابر هم می تواند منجر به لرزیدن سازه مانند تکان های قایق روی اب شود. نمونه ان را می توان در ساختمان 344 متری جان هنکاک در شیکاگو مشاهده کرد که در طبقات بالایی این ساختمان چلچراغ ها تاب می خورند و اب دستشویی ها موج دارد».

ادرین اسمیت با طراحی تعدادی از بزرگترین و شناخته شده ترین سازه های جهان به شهرت گسترده ای رسیده است و در این میان جوایز متعددی را نیز به خود اختصاص داده است. پروژه های طراحی شده توسط اسمیت در مجموع 125 جایزه از جمله 5 جایزه بین المللی، 9 جایزه موسسه ملی معماری امریکا، 35 جایزه ایالتی و 3 جایزه شهری را به خود اختصاص داده اند.

 همه چیز درباره طراح بلندترین برج های جهان

وی همچنین در سال 2011 جایزه موسسه CTBUH را بخاطر یک عمر فعالیت معماری به خود اختصاص داد. نمونه های اثار طراحی شده توسط اسمیت در موزه های متعددی در امریکا، اروپا، اسیا و خاورمیانه بازسازی شده و او اکنون یکی از اعضای شورای طراحی اینده است. در میان برترین پروژه های انجام شده توسط این معمار برجسته معماری می توان به ساختمان شرکت ای تی اند تی در شیکاگو، برج جین مایو در شانگهای و برج اف کی ای در سیول کره جنوبی اشاره کرد. این معمار برجسته بین المللی در حال حاضر نیز مشغول انجام پروژه های متعدد است که از دشوارترین و مشهورترین انها می توان به برج سلطنت عربستان و برج اذربایجان اشاره کرد.

مترجم : علی جعفری


برچسب ها :