امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی
4/00 امتیاز از 2 رای
 خواندنی ها  |     |   171

 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی

به این ترتیب اولین تجربه خود را در تعمیرات مکانیکی خودروها، با استفاده از قطعات محدودی که در اختیارش قرار می گرفت، کسب کرد. پس از جنگ او به زادگاه خودش برگشت و با قطعات اضافی باقی مانده از دورن جنگ برای همشهریان خود تراکتور تولید می کرد.

شرکت ساخت تراکتورهای لامبورگینی در یک گاراژ کوچک اغاز شد اما این تجارت انقدر موفق بود که خیلی زود وارد عرصه های جدید شد. در ان زمان فروچیو شروع به تیونینگ خودروهای فیات کرد. در واقع یک فیات توپولینو برای خودش ساخته و در سال 1948 وارد مسابقات میل میلیا شد اما متاسفانه ماشین او در تصادف از بین رفت. در سال 1949 فروچیو توانست تراکتورهای لامبورگینی را بطور کامل و بدون استفاده از قطعات اضافی تولید کند.

 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی

کارخانه تراکتور لامبورگینی تاسیس شده و خیلی زود سطح تولید خود را افزایش داد. تراکتورهای لامبورگینی به عنوان بهترین تراکتورها در ایتالیا شناخته شد و فروچیو برای نشان دادن برتری تراکتورهایش شروع به برگزاری مسابقاتی در شهر خودش کرد. تجارت ساخت تراکتور، لامبورگینی را به مردی ثروتمند تبدیل کرد و در این زمان وارد تجارت های دیگری مانند تولید دستگاه های تهویه هوا و گرمایش مرکزی شد. این تجارت های افزوده بر ثروت او اضافه کرد و خیلی زود به یکی از ثروتمندترین افراد ایتالیا تبدیل شد.

اما عشق او به خودروهای تندرو خیلی زود خود را نشان داد و در میان مجموعه خودروهایش مرسدس اس ال 300، جگوار و فراری را می شد دید. گفته می شود کلاچ فراری فروچیو به مشکل خورد و از انجا که او خودش مرد اهل فن بود برای شکایت نزد انزو فراری رفت اما او حاضر به ملاقات با وی نشد اما این مسیله نتوانست مانع لامبورگینی شود. او متوجه شد کلاچ بکار رفته در این مدل فراری مشابه کلاچی است که در تراکتورهای لامبورگینی استفاده می شود با مراجعه به کارخانه خود کلاچ «بورگ اند بک» یکی از تراکتورهایش را روی فراری نصب کرد و بعد از ان دیگر با مشکل کلاچ مواجه نشد.

 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی

در همین زمان بود که فروچیو متوجه شد تجارت تراکتور و دستگاه های تهویه هوا دیگر روی رونق افتاده است و بدون نیاز به نظارت دایمی پولسازی می کند لذا تصمیم به ورود به تجارتی جدید گرفت. البته با توجه به عشق قدیمی او، تولید خودروهای گراند توریزمو ایده خوبی بود. فروچیو لامبورگینی به پشتکار شناخته می شد و لذا در دهه شصت یک کارخانه کاملا جدید را در منطقه صنعتی سانتاگاتا تاسیس کرد که مختص تولید بهترین ماشین های جی تی طراحی شده بود.

البته در ان زمان او علاقه ای به ماشین های تیون شده نداشت و صرفا به دنبال تولید یک جی تی 12 سیلندر بود. علاقه شدید لامبورگینی به گاو بازی از کسی پوشیده نبود. او در سال 1962 به مزرعه ادواردو میورا رفت که مخصوص پرورش گاوهای مبارزه اسپانیایی بود. او انقدر تحت تاثیر گاوهای پرورشی مزرعه میورا قرار گرفت که تصمیم گرفت تصویر یک گاو خشمگین را به عنوان نشان خودروهای تولیدی شرکت خود انتخاب کند.

او پس از تولید دو خودرو که نام های الفبایی-عددی داشتند، بار دیگر به علاقه اش به گاوبازی برگشت و نام مدل جدید خودروی خود را از همین عرصه گرفت. او نام مدل جدید خودروی خود را لامبورگینی میورا گذاشت و چهارمین خودروی تولید شده این مدل را به دان ادواردو، مالک مزرعه گاوبازی هدیه کرد. اما در دهه هفتاد شرکت های 0لامبورگینی با مشکلات مالی متعدد مواجه شدند. در سال 1971 شرکت تراکتور سازی لامبورگینی که نیمی از محصولات خود را صادر می کرد با لغو سفارش بزرگ افریقای جنوبی مواجه شد.

 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی

پس از ان نیز دولت نظامی بولیوی نیز سفارش خود را که اماده تحویل بود لغو کرد و از انجا که کارگران لامبورگینی هم دارای اتحادیه شده بودند، امکان اخراج انها نبود و همین مسیله فشار مالی زیادی را به فروچیو لامبورگینی وارد کرد تا جایی که در سال 1972 کل سهام کارخانه تراکتور سازی خود را به شرکت رقیب یعنی «اس ای ام ای» فروخت. همین مشکلات مالی خیلی زود در شرکت خودرو سازی لامبورگینی هم خود را نشان داد و در نتیجه همین مشکلات بود که فروچیو 51 درصد سهام خود را به قیمت 600 هزار دلار به یکی از دوستانش به نام جرج هنری روزتی فروخت.

اما هرچند بر اساس این انتقال سهام کنترل کارخانه در واقع به روزتی منتقل شد اما او چندان خود را در امور مدیریتی دخیل نمی کرد و لامبورگینی همچنان کنترل امور را برعهده داشت. شرایط مالی بهتر نشد و بحران اقتصادی سال 1973 باعث شد مردم از خودروهای اسپرت پرمصرف فاصله گرفته و به دنبال گزینه های معمولی تر و کم مصرف تر بروند. کاهش شدید فروش و افزایش هزینه ها باعث شد او به دنبال فروش باقیمانده سهام خود از شرکتش باشد. این سهام باقی مانده را نیز یکی از دوستان روزتی به نام رنه لیمر خریداری کرد.

 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی

البته لامبورگینی پس از کناره گیری از صنعت خودرو، فعالیت خود در حوزه های دیگر مانند دستگاه های تهویه هوا را ادامه داد. فروچیو در سال 1974 بصورت کامل از دنیای صنعت کناره گیری کرده و در مزرعه 3 کیلومتر مربعی خود در سواحل تراسیمنو در مرکز ایتالیا ساکن شد. او در این سال ها به میراث کشاورزی خود برگشته و شروع به تولید نوشیدنی به نام «خون میورا» کرد. فروچیو لامبورگینی روز 20 فوریه 1993 و تنها دو ماه پیش از 77 سالگی خود در پورجیای ایتالیا از دنیا رفت.

پسر لامبورگینی، تونینو لامبورگینی که از سال ها قبل به تولید و فروش لوازم مختلف با مارک لامبورگینی مشغول بود به افتخار پدرش موزه ای را در ان مرزعه ایجاد کرد که تمامی دستاوردهای دوران زندگی فروچیو لامبورگینی را در معرض دید علاقه مندان وی قرار می دهد.

 پدر گاوهای خشمگین لامبورگینی

مترجم: علی جعفری


برچسب ها :