امروز : جمعه, 29 تیر 1397
نمکدان شکستن کافی نیست
3/50 امتیاز از 1 رای
 گردشگری  |     |   161

نمکدان شکستن کافی نیست
مطالعات انجام شده نشان داد که غذاهای رستوران ها و غذاهای فرآوری شده ی کارخانه ای که در مغازه ها به فروش می رسند، حدود ۷۰ درصد از سدیم خوراکی ای را که مردم می خورند در خود جای داده اند.
سدیم، یکی از عوامل مهمی است که منجر به فشار خون بالا می شود، و از دلایل اصلی حمله ی قلبی و سکته است. انجمن قلب آمریکا، حداکثر مقداری که از سدیم در روز پیشنهاد می کند، ۲۳۰۰ میلی گرم است، که برابر یک قاشق چای خوری نمک است که به نسبت سن، نژاد و یا مبتلا بودن به فشار خون بالا، این مقدار کمتر خواهد بود. اما از آن جایی که مردم مقدار زیادی از غذاهای فرآوری شده ی مغازه ها و رستوران ها و فست فودها را می خورند، پرهیز از سدیم کاری دشوار برای آن ها محسوب می شود. پس برای حل این مشکل، انجمن دارو در سال ۲۰۱۰ پیشنهاد کرد که به شکل تدریجی مقدار سدیم موجود در کالاهای کارخانه ای کاهش داده شود.
بین دسامبر ۲۰۱۳ و دسامبر ۲۰۱۴، محققان ۴۵۰ نفر را از سه نقطه ی متفاوت آمریکا گرد هم آوردند که درصدهای برابری از آن ها، لاتین، آفریقایی-آمریکایی، آسیایی و سفید پوست بودند و از ۱۸ تا ۷۴ سال سن داشتند.
در ابتدای این مطالعه، هر کدام از افراد معاینه شدند و برای ۴ روز بعد از آن، گزارشی از غذاهایی که خوردند به محققان دادند و همراه گزارشاتشان نمونه هایی برابر با مقدار نمکی را که به غذاهای خانگیشان افزوده بودند، در اختیار محققین قرار دادند.
در تقسیم بندی بر اساس سن، مقدار سدیم در گروه ها مشابه یکدیگر بود و به طور میانگین ۳۵۰۱ میلی گرم در روز دریافت می کردند – که بیش از ۵۰ درصد، بیشتر از مقدار توصیه شده بود.
محققان دریافتند:
• مقدار سدیمی که در غذاهای غیر خانگی وجود داشت، اصلی ترین منبع سدیم دریافتی بود (۷۰٫۹ درصد) و بعد از آن، سدیمی که به شکل طبیعی در غذاها وجود داشت قرار گرفت (۱۴٫۲ درصد)؛
• بعد از آن ها، نمکی که در طبخ غذا افزوده می شد (۵٫۶ درصد) و بعد، نمکی که به هنگام خوردن غذا افزوده می شد (۴٫۹ درصد)
• سدیمی که در آب شیر، مکمل های غذایی و داروهای ضد اسید وجود داشت، حداقل آمار را به خود اختصاص داد (کمتر از ۰٫۵ درصد)
دکتر لیزا جی. هارنک، سرپرست این مطالعه: این که به بیماران بگوییم تا نمکدان را کنار بگذارند کافی نیست، و به جای آن، اگر قصد داریم تا با آموزش، از سدیم موجود در تغذیه ی افراد بکاهیم، تمرکز اصلی ما باید بر روی غذاهای فرآوری شده ی کارخانه ای و غذاهای رستوران ها باشد. تولید کنندگان محصولات غذایی و رستوران ها باید تشویق شوند تا سدیم موجود در محصولات خود را کاهش دهند و به مردم آموزش داده شود تا از تغذیه ای پیروی کنند که در آن مقدار مجاز سدیم رعایت شده باشد.
اگر می خواهید تغذیه ای را پیش بگیرید که سدیم دریافتی خود را به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید، باید در انتخاب غذاهای خود در رستوران ها و به هنگام خرید مواد غذایی دقت کنید. در مورد غذاهای بسته بندی شده، می توان از جدول ارزش غذایی موجود بر روی آن ها استفاده کرد تا محصولاتی را که سدیم کمتری دارند، انتخاب کنید و وقتی می خواهید بیرون غذا بخورید، از پیشخدمت بخواهید تا مقدار سدیم موجود در غذاها را برای شما شرح دهد. همچنین اگر افزودن نمک به هنگام صرف غذا یا طبخ آن برایتان یک عادت رایج است، سعی کنید آن را کمتر کنید.

منبع : Science Daily

نمکدان شکستن کافی نیست


برچسب ها :